Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegi . M-am hotarat sa-mi schimb putin linia audio din masina . Vreau sa schimb casetul , sa demontez magazia de cd-uri si sa pun alte boxe . Am Opel Zafira A , si vreau sa-i fac urmatoarele modificari :
- Sa pun in usile din spate difuzoare de bass .
- Sa pun pe usile din fata difozare de medii .
- Sa pun 4 tweetere mai bune in usi .
- Sa le conectez la statie .
- Sa conectez totul si la comenzile de volan .

As dori niste sfaturi in legatura cu planul meu , deoarece nu pot sa pun subwoofer in spate pentru ca mai folosesc portbagajul si si scaunele 6-7 . Ideea cu difuzoarele de bass in usile din spate vi se pare ok ? Ce avantaje am conectandu-le toate la statie / pe care trebuie sa le conectez . Recomandati o anumita firma de difuzoare de bass / medii / tweetere ? Statie ? Casetul ? cum sa fie 4x50 ? sau .. astept pareri serioase deoarece nu ma pricep deloc .
Mentionez ca planul asta nu am de gand sa-l fac eu , urmeaza sa-l faca cineva care stie .

Multumesc mult .


[editat] Scrie titluri mai relevante si inceteaza cu " ." la sfarsitul fiecarui titlu!
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Atunci intreaba pe cineva care stie si iti face.
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Ok , multumesc de raspuns dar nu prea . Eu voiam sa stiu cum se va auzi acel bass din usi daca nu este subwoofer ci doar difuzorul . Ce marca de Mp3 Player / difuzoare / tweetere imi recomandati .
* o parere despre ceea ce vreau eu sa fac , daca este ok sau nu ..
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
* Multumesc pentru modificarea titlului .

Ce parere aveti despre aceste doua MP3-uri ? Pe care mi-l recomandati si de ce ?
http://www.tocmai.ro/pionee...tie-14966155.html
http://www.tocmai.ro/cd-mp3...ump-16325352.html
Skip ads

  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegi .
As vrea sa-mi inocuiesc vechiul CdPlayer cu unul nou Pioneer .
Am gasit doua modele pe care le-as putea achizitiona de la mine din oras .
1) http://www.tocmai.ro/pionee...tie-14966155.html
http://www.dynamicsounds.co...eh2300ub-back.jpg

2) http://www.tocmai.ro/cd-mp3...ump-16325352.html
http://www.crutchfield.com/...er-DEH-80PRS.html

As dori in primul rand sa-mi recomandati unul din cele doua modele tinand cont de cum arata si din spate ( explicandu-mi si mie , daca se poate , de ce unul are mai multe mufe / altul mai putine , si care mi s-ar potrivi si la comenzile de pe volan ) , si in al doilea rand daca as face o " afacere buna " cu unul dintre aceste modele de Playere si cu boxele originale de Opel Zafira ( care , cele din fata sunt mai mari si cele din spate sunt mai mici , daca nu stiti despre ce model de boxe vorbesc am sa va fac poza ) , s-ar auzi mai altfel ? trebuie statie / amplificator ?

Sper sa ma puteti ajuta ..
Multumesc .
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Intra pe www.be-loud.ro si comanda-ti de acolo prin Fan curier ; sunt mai ieftine si sunt noi cu garantie ; plus ca ai o droaie de modele. Bafta
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
difuzoarele pe fata sunt de 16.5 iar pe spate de 13, iar daca te hotarasti sa le schimbi iti recomand boxele Focal Very Happy , dai un ban dar stai in fata cum se spune
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Ok , revin .. Care dintre cele doua Playere mi le recomandati ? le pot conecta pe ambele la comenzile de la volan ? Se va auzi mai bine daca folosesc unul din Playerele astea cu boxele originale din masina sau trebuie sa pun si amplificator ? De ce unul are atatea mufe in spate si altul asa de putine ?
Multumesc inca o data ... Smile
Skip ads

  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Eu in zafira mea am un sistem de sunet super tare (cred ca e cel de fabrica) cu cd-player de fabrica, bass-ul in usi se aude demential (toti prietenii mei la inceput ma intrebau de cat am subwofer-ul) pe unele melodii vibreaza oglinzile exterioare Very Happy
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Pai asa e si la mine , doar ca doream ceva mai mult , intre timp mi-am schimbat parere . Very Happy
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Nu e usor ce-ti doresti tu, ca sa se auda bine. Legat de player, din cele 2 de mai sus, iti recomand Pioneer-ul DEH80PRS e un entry level din gama profi. Partea de amplificare e mai complicata. Pentru situatia ta, as alege un amplificator in genul JBL 755.6 (4x60 + 2X100), legat astfel: pe cele 4 canale de 60w tweeterele si mid-urile de pe fata, intr-o configuratie full active. Iar pe cele 2 canale de 100w, daca vrei tweetere si pe spate, as lega 2 kick-uri care sa poata cobora destul de jos in frecventa si 2 tweetere, intre kick si tw folosind un filtru pasiv. Pentru partea de sub-bass, poti incerca un subwoofer slim sub unul din scaune, sau chiar in portbagaj. Cred ca poti integra cu usurinta un subwoofer slim in compartimentul din dreapta din portbagaj.
Legat de difuzoare si tweetere, aici tine de gusturi. Pentru un sunet cat mai natural cauta difuzoare cu membrana din hartie/carton. Iar tweetere dome, cu calota din matase. Un alt lucru important de care sa tii cont cand alegi difuzoarele, este sensibilitatea lor, cauta difuzoarele cu sensibilitatea cat mai mare. Uite un site de unde iti poti comanda difuzoare calitative https://www.parts-express.com/ .

Succes!

Adi G.
  • Raul07

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Cum stiu daca mi se potriveste un mp3 player pt ca vreau sa imi cumpar un mp3 player si nu stiu de care sa imi iau ca sa mi se potriveasca mufele,nu as vrea sa il cumpar si sa nu fie bun, din ce am vazut , si la cele de 100 lei si la cele de 500 tot asa sunt mufele, si nu stiu daca imi vor fi compatibile,momentan am un philips ccrt700... stiu ca pt a pastra functiile de pe volan este ceva adaptor,cam ce pret ar avea ? si ce mai vreau sa intreb:pe noul casetofon va mai merge telefonul sau se anuleaza din start, nu imi cumpar ceva racheta Smile)
Skip ads

  • Raul07

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
nimeni nimic?o parere ceva?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Decat un cd mp3,4 sau ce o mai fi ... nu mai bine iti iei tu un sistem multimedia ... daca tot ai chef de cheltuit bani. Sunt o groaza de sisteme multimedia cu mp3,dvd,tv,bluetooth,gps. Si totu intr unul ...pe la vre o 1800-2000 ron. Boxele sunt dup aia un mizilic. Smile cam inca p atat ... si cu 1000 € dai concert in cartier fara sa mai tocmesti lautarii Smile
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR