Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina
  • Dragan Nicu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Intrebare: cum pot sa aflu ceva despre Astra cu VIN-ul W0LPD6EA5AG105194?
Nu are carte service, dar m-ar mai interesa si dotarile si, eventual, un nr. de km (zice ca are real 99.000 km).
Multumesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ti-am trimis pe PM decodarea VIN
E un A13DTE de 4 ani. Acum depinde, poti sa ai norocul sa fie reali, sau masluiti, dar nu cu mult....
  • lore_isac

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Un anunt cu Opel Corsa din 2006, la pret de 2200 EUR. Nr. de telefon era pus aiurea, cu o cifra in plus si la mesajul lasat ca ma intereseaza aceasta masina, uite ce mi-a raspuns:

Buna seara ,

Am primit mesajul dumneavoastra in legatura cu masina mea Opel Corsa din anul 2006 pe care am pus o la pretul 2200 euro. Masina este in stare perfecta de functionare si nu are absolut nici o problema tehnica sau estetica. Nu a fost niciodata implicata in accidente si interiorul este ingrijit si nu prezinta urme de uzura, dealtfel am si carte service cu toate reviziile trecute.
Nu vreau sa par nepoliticoasa, dar momentan nu mai vreau sa vorbesc la telefon pana nu sunt convinsa ca doriti intradevar sa cumparati masina. Eu inteleg ca este normal sa ceri detalii, dar sunt multi care pun 10 intrebari din care 5 nu isi au rostul si foarte multi propun sume derizorii si vor negocieri duse pana la nesimtire.
Masina am cumparat in anul 2011 din Germania impreuna cu sotul meu si este inmatriculata in Romania, am platit taxa la prima inmatriculare si nu am recuperat o, la vremea aceea nu era foarte mare. Eu sunt plecata la munca in Gecia. Aici am grija de o doamna in varsta si de gospodaria dansei. Masina este in Timisoara, acolo am eu domiciliu si am lasat o intr un garaj unde am platit chiria pana la sfarsitul lunii mai.
Doresc sa vand masina deoarece am un credit la Piraeus bank cu care am ramas in urma si mi au pus niste penaliati foarte mari. Vreau sa achit anticipat deoarece am avut neplacuta surpriza sa dau de aceasta banca pana si aici in Grecia, si chiar nu mi doresc sa fiu considerata o infractoare pentru un credit neplatit. In toamna anului trecut am divortat iar sotul meu a plecat in Spania iar eu sunt momentan in Grecia in orasul Ioanina.
Cand m am hotarat sa vand masina am luat in calcul ca trebuie sa fac un drum pana acasa pentru vanzare, deci nu ar fi asta o problema, as putea sa vin in 2 zile in tara dar as vrea sa fiu sigura ca dvs chiar doriti sa cumparati masina si aveti banii necesari. Va dati seama ca nu as putea sa fac un drum doar sa vedeti masina fara sa o cumparati. Din partea mea nu este problema sa mergem in service pentru verificare, dar am rugamintea ca dvs sa platiti factura la service pentru constatare.
Astept un raspuns de la dumneavoastra si as dori sa imi scrieti direct la adresa mea de email muresanionela78@gmail.com deoarece am mai incercat sa va raspund direct prin intermediul site ului dar imi apare eroare si se pierde tot ce am scris.
Va multumesc


Dupa intrebari despre masina, samd, ne hotaram ca e ok.....Iii zic femeii sa vina sa incheiem business*ul. Uite raspuns:





Buna dimineata,

Eu azi pot sa plec spre tara, si maine dupa ce ajung in Romania va sun si vedem exact cum ne intalnim. Pot sa stau in tara pana rezlvam toate actele , este si interesul meu sa nu ramana masina la fiscalul meu si sa ma trezesc cu amenzi de circulatie peste ani si ani. Taxa nu am recuperat o si am sa scot acel certififcat care atesta acest lucru.
Am vorbit de dimineata si cu gazda mea si inainte sa fac asta vreau sa ma asigur ca nu vin in aiurea pana acasa , va dati seama ca e distanta mare , plus ca trebuie sa rog o prietena care are si ea grija aici de o persoana in varsta sa se ocupe de doamna pe care o ingrijesc , sa ii aduca de mancare , etc.
As dori sa fiu sigura ca o sa cumparati masina si de asemenea sa va ofer si eu certitudinea ca voi veni la intalnire. Am o propunere pentru dumneavoastra si daca sunteti de acord ramane totul cum am stabilit .

As vrea ca dvs sa mergeti la orice banca (gen Garanti Bank, Raiffeisen Bank) care are Western Union si sa faceti un transfer de 2200 Euro (valoarea masinii) pe numele sotului dumneavoastra sau un prieten sau pe numele tatalui dumneavoastra in Grecia utilizand servicul Western Union. Acesta este un serviciu postal în care nu aveti nevoie de un cont bancar. Este un transfer de la o persoana la o persoana care se realizeaza instantaneu. Dupa ce transferul este facut, trebuie sa imi trimiteti o copie dupa documentul de transfer la emailul meu.

Acelasi lucru il voi face si eu azi. O voi ruga pe doamna mea de aici sa trimita prin sistemul Western Union ( pentru ca este cel mai sigur si mai folosit serviciu din lume ) 1000 euro de aici in Romania pe numele meu. Gazda mea va fi expeditoarea banilor iar eu voi fi destinatara si voi lua inapoi banii de la Oficiul Postal din Romania cand ne vom intalni . De indata ce transferul este facut, va voi trimite o copie a documentului de transfer. Aceasta va fi dovada mea ca voi veni la intalnirea cu dumneavoastra.
Dupa ce ajung in Romania, testati masina va convingeti ca nu are nici un fel de problema , facem contracul de vanzare cumparare iar apoi vom merge impreuna la Oficiu WesternUnion si cu pretextul ca ati gresit numele , schimbam numele destinatarului din Grecia cu numele meu, iar eu voi lua bani cand ajung acolo si astfel am siguranta ca banii nu sunt deteriorati sau falsi si ma smt si eu mai in siguranta ca nu calatoresc cu ei asupra mea.

Transferul dumneavoastra trebuie sa arate asa :
dvs – expeditor
numele sotului/ un prieten sau tatal dumneavoastra – destinatar
tare de destinatie – Grecia

Va rog sa intelegeti ca nu solicit o plata în avans, singurul care ar putea ridica bani din Grecia sunteti dvs. Eu nu voi avea acces la bani decat dupa ce vom schimba numele destinatarului cu numele meu.
Acest transfer va costa aproximativ 40 EUR, aceasta suma v-o scad eu din pretul masini.
Inca odata nu vreau sa par nepoliticoasa si sper ca mi-ati inteles mesajul. Nu as vrea sa fac un drum atat de lung fara sa fiu sigura ca vom incheia afacerea, sunt femeie si mi-e frica.

De asemenea in felul asta va ofer si eu dumneavoastra o certitudine ca voi veni la intalnire.

Astept raspuns.



Am zis ca femeia asta e paranoica, nici nu mi-a trecut prin cap ca cei de la Western Union au o asemenea scapare in sistem. In final, raspunsul a fost nu si totusi azi, ma hotarasc sa caut dupa un doc. de plata Western union de pe net, sa i-l trimit femeii, asa, aiurea, ca eram curioasa de urmare. Si, cand colo, uite ca am gasit discutia voastra.....
Nu putem face nimic sa-i bagam undeva pe teparii astia?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu,cine ii pune pe fraieri sa le trimita copie dupa documentul de transfer pe care este si codul de retragere a banilor.....prostia se plateste peste tot in lume dar la noi parca unii sunt nu prosti ci ,,CEI MAI PROSTI DE PE PAMINT!
  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
lore_isac a scris: am un credit la Piraeus bank cu care am ramas in urma si mi au pus niste penaliati foarte mari. Vreau sa achit anticipat


Mie mi-a placut partea asta cel mai mult. Lumea a inceput sa se prinda, incet incet de astfel de practici , dar din pacate tot timpul se vor mai gasi ici colo "entuziasti" care la pret de corsa C (semiintretinuta) sa cumperi corsa D (fara defecte).
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Corsa din 2006 este Corsa C.
  • mikydei

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Masina arata si functioneaza perfect.
In acest moment traim într-o superba zona rurala in Danemarca.
Suntem un cuplu de pensionari si nu mai folosim masina aceasta atat de des. Ne-a fost de mare ajutor pentru drumurile noastre. De asemenea, am vandut casa noastra din Romania si am cumparat o ferma aici, in Danemarca. Daca sunteti cu adevarat interesat putem sa venim in Romania pentru vanzare.
Avem credinta ca aceasta poate fi o afacere buna!

Am aprecia daca ne putem continua conversatia noastra prin e-mail. Semnalul mobil este slab aici, avem de mers peste 2 mile pentru un semnal bun.

Fabricatie: 2005
Rulaj: 141,000 km
Combustibil: diesel
Motor: 1697 cm³ (Putere 101 CP / 74 kW)
Pret: 1.700 Euro

http://postimg.org/gallery/9qkwyblo/

Va multumesc pentru interes !
  • mikydei

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Un alt mesaj al asa zisului vanzator:
Razvan Chiriac
To Me
Jun 30 at 11:36 AM
Buna ziua,

Eu sunt propretar din 2008, taxa este platita si nerecuperata, asa cum am spus masina este in stare excelenta, nu are probleme tehnice, motorul ruleaza super, nu exista urme de lovituri, de acord cu orice inspecție. Deci, eu sunt sigur ca dupa ce masina este inspectata, sunteti de acord sã cumparati masina.
Inainte de a o pune la vanzare am facut o verificare completa, filtre si frane schimbate, ulei la fel. Masina este in Danemarca acum.
Putem venii cateva zile in tara sa procesam vanzarea. Dar numai daca sunteti interesata sa cumparati masina, vreau sa fiu sigur ca sunteti un cumparator serios si nu pierd timp si bani in zadar pentru combustibil. Nu este usor pentru varsta noastra.

Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra sa stiu daca ne intalnim saptamana viitoare.


Cu respect !
Skip ads

  • mikydei

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Deci..aveti mare grija!

Razvan Chiriac
To Me
Jun 30 at 7:00 PM
Buna ziua,

Noi vom ajunge duminica in Romania iar luni dimineata ne putem intalnii pentru vanzarea masinii. Eu sunt sigur ca o sa va placa masina pentru ca nu am ascuns nimic si nu am nimic de ascuns.
Multumesc

alt mesaj:
Razvan Chiriac
To Me
Jun 30 at 10:52 PM
Am discutat cu sotia mea si as vrea sa va facem o propunere. Noi venim in Romania pentru vanzarea masinii dar vrem sa fim sigur ca este totul in regula si o cumparati, nu vrem sa pierdem timp si bani pentru combustibil.
Ne-am gandit la o metoda eficienta si sigura pentru a vedea daca sunteti de incredere.
Sotia sau o ruda, un prieten al dumneavoastra ar putea sa faca un transfer prin Western Union serviciul acela de transfer de bani, catre dumneavoastra in Romania.
Persoana aleasa o sa fie expeditorul si dumneavoastra destinatarul in Romania sau invers.
Expeditor: Sotia/Ruda/Prieten
Destinatar: Dumneavoastra
Tara: Romania
Suma: 1.000 Euro (va inapoiez eu banii pentru taxa de transfer indiferent daca o sa cumparati masina sau nu)
Dupa ce face transferul va rugam sa ne trimiteti si noua documentul de plata, sa vedem ca este totul in regula, imediat dupa aceea noi plecam spre Romania. Va rugam sa ne intelegeti ca nu cerem banii in avans, doar o mica dovada de incredere.
Va multumim

Iar masina adevarata nu era 1700 era 5200..pozele identice...exact aceeasi masina,numai ca pozele erau folosite de un tepar!
http://www.autovit.ro/opel-combo-C33565146.html
  • mikydei

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
razvanchiriac@hotmail.com adresa de email folosita de el. Aveti grija in cine va incredeti.O zi frumoasa!
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Hai ca ii trimit pe mail 1.000 de virusi, sa il tina ocupat ceva timp
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
altceva nu avem ce le face m-am interesat la un "amic" care se pricepe la din astea sa zicem asa , si el a zis ca e doar vina omului ca trimite prin western union si nu prea are ce le face , mi-o explicat el ca teparii astia fac un fel de inselaciune inatacabila , si ca nu prea exista lege care ar putea sa il pedepseasca si nu poate sa il puna dupa gratii mai mult de 1-2 ani ... si ca poate iesi pe cautiune , sau pe buna purtare , lucru la puscarie=iesi mai rapid ...
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am un prieten care a avut un necaz cu Astra G-ul lui ,mai exact a fost facut dauna totala,masina s-a vandut pe suma de 2300 lei unui individ care spunea ca se va radia si dezmembra,urmand ca prietenul meu sa-si recupereze numerele,in schimb masina s-a reparat,numerele nu s-au mai recuperat,a plecat cu 220 000 de km in bord si acum are doar 127 000km,nu are rostul sa se complice cineva cu ea, asa ca aveti grija ce cumparati zilele astea.
Masina arata asa cand a plecat de la prietenul meu :

Masina arata acum asa: http://www.autovit.ro/opel-astra-C33987667.html
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mda... am vazut si mai praf refacute , dar ma rog un exemplu clar de ce e capabil samsarul roman Smile).
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Gaseste diferenta !
http://olx.ro/oferta/opel-a...b.html#7b04fb4ff4
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mda pe langa ca nu is numerele ei ... daca te uiti atent se vede ca e prins cu scoci aceeasi placuta de nr si pe fata si pe spate + ca daca te uiti la anunturile uitilizatorului observi ca masina a fost cu volan pe dreapta, se vede dupa manerul de la torpedou amplasat spre dreapta nu spre stanga...si dupa scrumiera si bricheta suportul de la oglinzile electrice care is tot pe usa dreapta ... desi nu are asa ceva... bricheta trebuia sa fie fix pe partea cealalta ... nu mai vb de steme lipite Smile)...dar cine stie ... poate e facuta bine treaba si nu e asa dezastru cum pare la prima vedere.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
O treaba bine facuta presupunea ca elementele alea sa fie inlocuite cu unele pentru masini cu volan pe stanga,sper nu cada cineva in plasa sa cumpere acest "Opel" si sa afle la R.A.R. ca e Vauxhall
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dar astra g nu cumva are sigla opel cromata?
Alea par a fi niste lipicioase ieftine aruncate pe acolo...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pai asta ziceam si noi Smile ... pana la urma nu conteaza sigla foarte mult eu recunosc am avut opel vectra b 2001 1.8 z18xe cu volanul mutat ... dar treaba a fost foarte bine facuta am vandut masina acum 4 ani si am vazut-o la proprietar ca o foloseste si acum el fiind din Oradea. In concluzie conteaza cat de bine e facut lucrarea .. dar vazand acest specimen se vede ca nici bordul nu la alineat cum trebuie pare masina foarte "chicios" transformata pe stanga.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da, corect...
Eu imtrebam pentru cultura mea generala...
Stiam ca la astra f erau negre...

Am vazut si eu o insignia cu volan mutat, omu o vindea si a lasat siglele la locul lor, pe volan, pe capota, pe haion, instrumentele erau mile + km, etc.
A zis clar ca a facut schimbarea in service, ca avea factura si toate actele in regula.
Era o frumusete de masina...
Daca nu aveam masina o luam fara sa clipesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR