Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:In insigna am impresia ca nu imi gasesc locul in scaun oricat l-as regla

Si eu cand ma sui din 206 in Vectra am aceiasi senzatie. Cred ca e data din cauza ca stau prea bine in Vectra Laughing
Skip ads

  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Ia uite ma unde era miezul din dodoasca..pe topicul asta ; du-te ma copile si plimba-te cu opelul tau, baga-i ulei in motorina si fii fericit...cred ca n-ai atins in viata ta un vw si te-ai gandit tu ca se compara CC-ul cu insginia...plastice putin modificate..? sa-mi lasi adresa pe pm sa iti trimit material de documentare (gratis) si apoi sa iti exprimi opinia ; mai incuiat la minte ca tine pe aici nu cred sa mai fie..vorbesti mereu in necunostinta de cauza si numai prostii ; la motoare conteaza cine conduce? Asa cum conduceai tu G-ul si tatal tau J-ul ? Si ai demonstrat tu ca ai facut.un J cu 75 de martoage ale G-ului? cred ca apa aia plata de aseara a avut ceva in ea..


Ma bogdane, nu vezi ca toti iti spun acelasi lucru si numai tu mergi inainte cu ideea ta ? Suntem noi nebuni sau concurenta ?
Cum spune cineva ceva de rau de vw iti sar nervii si mai ai putin si iei la bataie monitorul. Stai ma linistit, du-te la o apa plata cu lamaie din cand in cand ... poate iti mai revii si tu. Sa stii ca un v8+v6 te mai curata de stres si ... te vad cam stresat....
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Stai lin ca nu sunt stresat si nu imi sta in fire sa ma agit din fata monitorului ; nu ma intereseaza nici de vw nici de opel ; tu eviti mereu sa raspunzi la intrebari, o dai pe ocolite in alte alea si vorbesti mereu fara sa stii ; cam asta e problema ta ; plus obsesia ta cu liniutele si ideea ca faci motoare de 1.8/1.9 de 105/115 cp, etc. Si cireasa de pe tort a fost cu J-ul..nu am retinut ce putere avea
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Totusi, cu ce ai putea sa compari masini precum CC-ul, Phantom, Touareg, Amarok, Scirocco? Cu insignia...? ""

nu putem compara un grup auto (vw) cu o parte a altuia. ce ar fi sa comparam seat sau skoda cu GM ? din lista de mai sus doar phantom e premium dar e un mare esec al lui vw din punct de vedere al vanzarilor. e greu sa intri in liga cu bmw, mercedes, s.a.m.d.
Skip ads

  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Off Topic: Pe orice parte am intoarce problema, este clar ca in masinile VW uzura apare mult mai repede, in special la butoanele de la geamurile electrice, cel de aprins farurile si schimbator. La masini de ~200.000km este relativa compararea a exact 2 modele. Daca se face un sondaj pe 100 de automobile de la ambele marci, atunci o pot sa spun ca iau testul ca fiind unul concludent.
Kspic, legat de cum arata fiecare masina, nu este un argument bun. S-a spus de nenumarate ori pe acest forum ca gusturile nu se discuta. Mie personal Insignia nu mi se pare o masina frumoasa la exterior.

On topic: In cazul de fata recomand, pentru nevoile tale recomand Audi.


Ultima modificare facuta de S.Andrei la Lun 28 Apr, 2014 1:37 pm
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Aici oricum este vorba despre altceva; deschideti alt topic si comparam ce vreti voi, insa cu argumente, nu cu pareri care e mai frumoasa
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Omul a cerut o parere strict despre masinile din doua link-uri ; eu nu inteleg ce rost au comentariile voastre despre alte masini sau de ce vorbiti aiurea despre 1.4 de la vw ? A-ti avut voi si stiti ca nu e bun? Afirmatii de genul ca e mai prost decat motoarele de la opel chiar nu isi au rostul, numai vorbiti din carti sau vorbe auzite in taxi ; v-ati uitat la preturile la piese comparativ cu opel? Sau ce costuri implica dieselul de la opel fata de benzinarul clasic de pe A2? Preturi la volanta, kit ambreiaj, egr, injectoare, turbina, taxe si toate cele la opel cred ca o sa va inchida gura ; acum mai nou o pana la vulcanizare costa mai mult daca ai audi? Doamne fereste-ma de sfaturi dastea..ma minunez pe zi ce trece ce prostii si aberatii se scriu aici...Oricum e forum, e gratis sa vorbim mult si prost, fiecare vrea sa arate ca e miezul din dodoasca...


Imi cer scuze ca imi permit sa am alta parere decat dumneavoastra Domnule Bogdan Embarassed , dar am avut eu o Fabia 1.4 16v 75cp, asa ca ce am scris mai sus e din experienta.

Meriva in nici un caz nu are km aia (poate vreo 300k km) dar e mai ieftina cu 700E si poate mai lasa ceva. Hai sa fim seriosi, ce masina asa buna sa iti cumperi in 3000 E (fara sa jignesc pe nimeni).

Bafta.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Domnu borsy, e normal sa aiba fiecare alta parere ; pe A2 motorul are mai multa vana in el, si datele tehnice sustin asta ; la meriva pe langa faptul ca e sarita de 300k km, s-ar pune problema si inmatricularii...unde pe langa bataia de cap mai si timpul pierdut pe la rar,politie, etc mai pui si taxa de ~1000euro fiind diesel si 1.7...deci per total meriva oricum iese mai scumpa, este mai slaba calitativ, plus ca dieselul de 1.7 nu prea se preteaza pt 15.000 km si majoritatea facuti urban ; eu am adus niste argumente si am pus inca din primul post totul in balanta, astfel incat am recomandat audi ; cei care sunteti de parere ca merita Meriva veniti cu argumente va rog ; audi-ul nu este deloc mai scump un piese ; un kit de ambreiaj este la jumatate de pret, si numai punem problemele specifice dieselului + costurile ridicate de intretinere ( egr, turbina, injectoare, debitmetru, taxe&impozite, volanta si ce or mai fi ) ; chiar nu ma asteptam ca discutia asta sa ia amploare in halul asta.. mi s-a parut la mintea cocosului alegerea..dat fiind faptul ca ia masina de la o cunostinta, e inmatriculata, optiuni f bune si utile, face pana in 15.000 preponderent urban si restul spuselor lui inclinau balanta 100% spre audi..dar se pare ca multi vorbesc fara sa stie cat costa piesele ( ei stiu doar ca daca e audi e scump ), fara sa citeasca detaliile, sa se informeze s.a.m.d...prea multi pe aici sunt setati 100% pe opel..zici ca au capastru, deci nu ai cu cine sa te certi..
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu lua in calcul numai piesele ce tine de motor, unde clar Meriva fiind diesel pierde. Hai sa ne uitam si la 'coaja' + amortizoare + discuri frana + suspensii + ce o mai fi pe dedesupt. Nu am dat pe net sa vad diferente de pret, dar mi-e greu sa cred ca un far de Meriva sau o bara, costa cat la Audi.

Si la Audi de ce esti sigur ca km sunt reali? E adusa in tara de un an.

Oricum omul stie cel mai bine ce vrea, eu mi-am spus doar o parere, nu am impus-o.

Bafta.


Ultima modificare facuta de borsy la Lun 28 Apr, 2014 7:10 pm
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Motoarele de 1.4 75 cp de la.vw sunt toate euro 4; poti compara piesele si te lamuresti ; pune-le in balanta pe toate si vezi rezultatul
Bafta
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Am avut 2 motorizari de 1.4 de la vw ; nu am avut nicio problema cu niciuna ; se descurcau mult mai bine decat lesinatul de 1.4 90 cp de pe corsa D-ul care l-am avut ; si eu nu inteleg..voi chiar a-ti cumpara o masina de la un samsar la care mai e si taxa enorma, care are peste 300.000 km in detrimentul uneia mai calitativa si mai ieftina a unei cunostinte, inmatriculata, in contextul in care faceti pana in 15.000/an?
Ori unii de aici sunt setati 100% pe opel, nu au mai auzit/condus altceva, s-au au profit din vanzari si trebuie sa tina cu casa, ori imi scapa mie ceva sau gandesc eu mai anormal...
p.s : sau mai sus , genul de comentarii ca s-ar recomanda 1.2 pe corsa...pai ala e motor ? si la performante si la consum si la rapoarte e ingropat...pe punto intr-adevar, este super motorul de 1.2 60 cp ; am avut pe un Panda si aveam in Bucuresti consum de 6% si afara 4 %, pe benzina asta ; plus ca are si un demaraj foarte bun si cuplu bun pana in 3500 rpm, ceea ce te ajuta foarte mult in oras ; dar fiaturile sunt masini proaste, cu probleme multe si costisitoare la electrica + directie...degeaba consuma putin daca iti mananc banii si timpul pe alte parti..



Daca tie motorul asta de 1.4 ti se pare ok, e nasol





Citeste topicul asta http://vwforum.promotor.ro/...f-14-16v/page-109 si fa-ti o parere despre cat de nasol e motorul

Nu ridic in slavi 1.4 de pe Opel,am avut si eu probleme cu el din cauza proastei intretinerii a fostului proprietar,insa e un motor prea reusit,nu stiu de ce nu ai fost multumit de el,eu sunt multumit de el si in oras si in exterior,dar nu vede schimbata treapta sub 2800 rpm


Ultima modificare facuta de vallyyy la Lun 28 Apr, 2014 7:57 pm
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am fost mai multumit de cele de 1.4 de la vw ; consumau cu 0.5 % mai putin, si aveau cuplu mai bun ; corsa D-ul era lesinat...avea cuplu mic si ala la 4000rpm...ceea ce in viata de zi cu zi...e penal...la 2500 rpm degeaba o calcai...Astra G de 103 cp e parfum...fuge de sub tine fata de aia...si eu am avut probleme cu 1.4 90 cp de pe D...dar asta e alta poveste...
Skip ads

  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ca tot a venit vorba de motor 1.4 de la opel ... un jeg de motor
opel astra h, motor 1.4, an 2009 - consum in bucuresti 11% - pai sa nu te c@ci in el de motor ?
motor 1.4, 75hp, vw golf V, an 2005 - consum 9% - tot in bucuresti
cu mentiunea ca cel de pe golf trage mult mai bine
  • daricata13

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Pana la urma ai ales Audi? Ca l-am vazut in Cluj ieri Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR