Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • Jaxson

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut automobilisti! Am un corsa B din 94, motor de 1.4 benzina, am avut un accident destul de urat si acum asa vrea sa o recarosez. Motorul este neatins. As fi reparato, dar aproape mi-a rupt stalpul din fata dreaptea si lonjeroanele. Vreau sa stiu daca se merita. Si daca da, cam care ar fi costurile.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Merita dar sa gasesti una fara rugina si de preferat aceeasi motorizare ca sa nu incepi cu tras fire, demontat bord etc.
Grija mare ca iti trebuie acte provenienta : de la persoana fizica act prin notariat si notarul verifica daca are actele pe numele lui si seria coincide, de la dezmembrari factura cu seria trecuta clar pe ea. De obicei cei de la dezmembrari nu dau factura ca poate o fi furata, nu au ei acte de achizitie corecte, nu vor sa plateasca impozite.
Pe urma iti trebuie factura de la service autorizat autorizat RAR pentru asa ceva si evident pe Opel !
Uite lista http://www.rarom.ro/cs-uplo...siu_botosani.html
  • Jaxson

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Aha, dar daca e adusa din germania de un bisnitar ce acte ar fi necesare?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai nu ai inteles ? Chiar scriu degeaba ?
Faci act vanzare-cumparare prin notariat cu samsarul, ca tu cumperi sasiu cu VIN W0L0xxxxxxxx de la Samsarel Ghiocel care il are prin act bla-bla de la Franz Cotorbant si brief bla-bla, copii iti pastrezi si eventual faci si legalizate.
Deci tu cumperi SASIU NU MASINA !
Samsarul va dori probabil sa vanda MASINA si sa paseze pe tine mitza moarta cu impozite sau dezmembrare si astea costa, o sa ai numai bataie de cap daca cumperi MASINA.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Merci pentru explicatii, e bine de stiut.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In Romania conform legii dezmembrare poate face numai persoana juridica din ce stiu eu, deci parc de dezmembrari, fier vechi sau remat. Pe astia ii calca politia si inspectori de iti vine sa te lasi de afacere. Pentru radiere daca esti propritar de masina numai la remat iti da act valabil pentru radiere de la politie si financiar dar trebuie sa prezinti masina cu seria ca nu se risca ei de dosare penale si altele...daca tu te prezinti la ei cu niste fiare neidentificabile, masina a fost data furata si ai incasat prima de asigurare etc. ei o iau in freza.
Repet din ce stiu eu ...
Un motor il poti vinde, portiere etc. dar sasiul cu VIN marcat si ceva resturi trebuie duse cu platforma la remat ca sa o poti scoate din circulatie si financiar.
Daca cumperi sasiu de la samsarel cu acte si origine verificate de notar te doare la basca cum si ce, samsarel sa scape de masina, treaba lui cum.
Daca vrei sa scapi de masina se poate si la dezmembrari dar cu act Cutarescu cu SC Gigel SRL dar acte vanzare-cumparare ca sa scapi de ea legal.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR