Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Azi am fost de am luat de pe o alta calibra 2 telescoape de pe spate. Cand ma uit jos in capatul telescopului vad ceva ca un Vintil de la roata....surpriza chiar era un vintil . apas ce iese aer.... Stiti ceva de genul asta de telescoape ? Vreau sa le pun da imi ccam frica ca sa nu fac "pana" Very Happy Cu ce se umple un telescop de genul ala?P e ele scria ceva de genu PRO SOPRT KITT si inca ceva pe akolo in italiana.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
probabil sunt din alea reglabile care se umplu cu azot in functie de necesitati, daca vrei suspensia mai tare se baga mai multa presiune si invers. Afla exact marca si modelul si cautam pe net....
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am auzit de unele caravane ca ar avea garda reglabila tot asa, la puntea din spate, cu o perna de aer...Despre telescoape am citit ca ar exista unele reglabile dar cu niste piulite care ar putea sa mareasca/micsoreze garda la sol....despre aer comprimat nu auzisem...dar nu neg ca ar fi posibil
  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
marca cum sa o aflu???ca ....akuma le-am vopsit...erau cam zgariate.
Akuma nu stiu ce eera azot sau altceva ce stiu e ca are ceva sub presiune si e si un ulei ceva .....pe akolo
Skip ads

  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sigur nu ai luat cumva un set de amortizoare spate care existau pe prima vectra a, care avea garda reglabila pneumatic?
  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu ma. sunt de pe o calibra pe ca re am luat-o eu botita. Si erau verzi vopsite de fabrik si scria Sport KItt apoi ceva cu G in italiana.......nu mai tiu minte ca le-am vopsit .
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
astfel de telescoape au fost montate din fabrica pe modelele 4x4
  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
deci am telescoape tari pe spate....Smile
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Haideti ca continui si eu aici, sa nu deschid alt topic. SI eu aveam pe astra G caravan niste telescoape pe perna de aer, exact cu ventil. Problema e ca unu s-a dus, le-am schimbat si dupa 1 an au picat. Sunt inca in garantie, dar astia nu vor sa le schimbe ca cica la telescoapele cu perna de aer arcurile sunt mai moi, si invers, telescoape normale mai moi si arcuri tari. Astia mi-au zis ca mi le schimba doar daca schimb arcurile. Voi ce parere aveti?

Si de asemenea rog un moderator sa schimbe titlul topicului din "amortizoare deosebite" (sau cum e), in ceva mai concludent gen "amortizoare pe perna de aer".
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Cristi_C Parerea mea ca trebuia sa-ti spuna cand le-ai cumparat ,cum sta treaba cu arcurile (mai moi sau mai tari)nu acum cand unul din amortizoare sa stricat, ca doar nu era sa ghicesti tu ce arcuri trebuie . Eu zic sa incerci sa le expilici frumos ca e vina lor, ca nu ti-au spus de la inceput ce arcuri trebuie (ca de aia sunt ei "mecanici profesionisti ") si daca nu inteleg cu frumosul sa faci o plngere la OPC si 100 % se rezolva problema, daca ei nu te-au informat in ce conditii nu ai garantie si pt .incompetenta lor sa-ti dea si arcurile gratis, ca tu puteai sa sari de pe drum cu masina din cauza lor ...
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am pe caravan amortizoare reglabile pneumatic.
Scopul lor e sa compenseze si sa rectifice geoetria masinii. (ca nu stiu cum sa zic altfel)
Incarcarea lor va duce la ridicarea spatelui (amortizoarele devin si putin mai rigide).
Daca incarc mai mult pe spate pot sa compensez pozitia masinii, eventual plus reglaj faruri.
Presiunea aerului nu are voie sa scada sub 0.8 sau sa creasca peste 5 atmosfere.
Cam asta e toata filosofia.
  • Tzao

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Unde gasesc si eu niste amortizoare spate reglabile pneumatic (cu ventil) pentru masina din semnatura? Mi s-a dus unul...si n-as vrea sa pun normale. Multumesc pentru orice informatie!
Skip ads

  • kadu

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sall ,am pe caravan amortizoare pneumatice acum am 2 atmosfere cum le aduc la 0,8 atm.,am scos ventilul din valva dar nu iese aerul , ma poate ajuta cineva? Mersi anticipat. Embarassed
  • The_maX20

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Calibra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cum se numesc amortizoarele astea...si eu mi-as dori asa ceva...imi freaca rotile in aripi la hopuri mari fiind late si e stresant
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
M-a sunat acum cateva minute un coleg de-al nostru cu aceasta problema, amortizoare "cu ventil", duse (in plus si cu probleme la conectare pe forum) iar intrebarea la care asteapta un raspuns este- Daca trece la "normale" trebuie neaparat sa schimbe si arcurile? Chiar sunt diferite?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR