Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
nu stiu sigur ce si cum e dar faza cu datu banilor in 5 ani am inteles ca ar fi pt cei ce au taxa de timbru nu taxa de mediu cum este si in cazul meu adica masina inamtriculata pana in 2012 inclusiv
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
"Plata sumelor prevãzute prin hotãrâri judecãtoreºti având ca obiect restituirea taxei pe poluare pentru autovehicule ºi a taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, dobânzile calculate pânã la data plãþii integrale ºi cheltuielile de judecatã, precum ºi alte sume stablite de instanþele judecãtoreºti, devenite executorii pânã la data de 31 decembrie 2015, se va realiza pe parcursu a 5 ani calendaristici, prin plata în fie care an a 20% din valoarea acestora", este decizia Guvernului.
În cursul acestui termen, orice procedurã de executare silitã se suspendã de drept.


deci intra in aceasta ordonanta taxa de prima inmatriculare nerecuperata pana la data aparitiei ordonantei, taxa de poluare, timbrul de mediu si ce denumiri ii vor mai da pana in 2015.
  • cristibura

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor, am un insignia opc 2.8 benzina, 2011 si as vrea sa o inmatriculez in romania. poate sa imi spuna si mie cineva ce taxe trebuie sa platesc si cat ar costa ? pe calculatorul de taxa de timbru imi spune 1100E dar nu stiu sigur ce euro e masina. stiu ca are 280g/km norma de poluare. multumesc anticipat pt informatii
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Este euro 4, taxe ai de platit urmatoarele:
Taxa de talon
Taxa la primarie de 60 lei
Efectuat rar cu tot cu itp 425 lei parca
Asigurare
Taxa de timbru aici platesti in functie de ce noxe iti scot baieti de la rar (iti recomand dupa ce faci programaea la rar si in ziua in care trebuie sa te duci baga benzina carera 100 dar dupa ce golesti pe cea 95 adica cat sa nu mai fie mult in rezervor, si ii dai putin talpa apoi te duci la rar)
Masina babuiesc ca este din alta tara deci trebuiec actele traduse
Cam astea ar fi
Skip ads

  • cristibura

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Cum afli ce euro e? Cu euro 4 am timbru de mediu in jur de 6000E. Si neamtu zice ca are euro 5
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Când maºina este cumpãratã din þarã vã uitaþi pe talon sau cartea de identitate la numãrul de omologare. În coadã se specificã norma de poluare. Dacã maºina este achiziþionatã din strãinãtate, ea va avea înscrisã în talon ºi/sau cartea de identitate norma de poluare. Schlüssel Number de pe brief iti poate da norma Euro:
14-40 euro 1
25-43 euro 2
44-61 euro 3
62-70 euro 4
  • cristibura

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
E din Germania masina, si aveam degand sa o înmatriculez in România daca era euro 5. O sa ma interesez dc specifica neamtu ca e euro 5. Multumesc pentru informații
  • cristibura

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
E din Germania masina, si aveam degand sa o înmatriculez in România daca era euro 5. O sa ma interesez dc specifica neamtu ca e euro 5. Multumesc pentru informații
Skip ads

  • vasy5000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am castigat procesul inainte de a da legea cu banii in 5 ani,o sa ai primesc integral sau in rate ?
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am platit in 2011 taxa de inmatriculare pentru Opel zafira 1.7 ,euro 4 ,6150lei.Asta a fost in noiembrie 2011.In decembrie am contactat cabinetul de avocatura Coltuc,am platit 500lei cu chitanta si in ianuarie 2014 am terminat cu proces ,recurs etc.Am fost la ANAF si am depus actele sa -mi dea banii si mi-au trimis dupa o luna ca o sa-i dea in 5 ani.Pe scurt,m-am dus iar la cabinetul de avocatura Coltuc si am mai platit 300lei+100lei executor si m-au asigurat ca in octombrie imi iau toti banii inapoi cu tot cu dobanda care este in jur de 7000lei.Deci taxa+dobanda..Astept cu nerabdare sa-mi iau banii.Caqbinetul Coltuc a castigat toate procesele cu statul referitor la taxa de inmatriculare.Nu vreau sa fac reclama la cabinet dar sunt ff seriosi.
  • vasy5000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
astia de la anaf zic ca primesti acasa o grila cum o sa dea banii in 5 ani ,dupa care poti da in judecata sa iti returneze banii integral,astept si eu acea grila de plata dupa care deschid un nou proces ,,traiasca partidul''
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si eu sunt in instanta cu recuperarea taxei de inmatriculare,am cistigat ,dar au facut recurs si se v-a judeca pe data de 18 aug.Sper sa castige avocata mea procesul.
Skip ads

  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Suntem in septembrie ,cum pe 18 aug.?
  • mariusmy

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2014

  • Mesaj Privat
la anul poate Smile)))) Numai sperati la bani de la stat ca ii vedem foarte greu eu am dat statul in judecata pentru loganul lui Tata 1.5 d si taxa era undeva la 7600 de lei ne-am judecat un an si ceva ca sa nu mai platim taxa si au respins si trebuie naparat sa o platim altfel nu se poate inscrie si acum numai este taxa de inscriere este timbru verde pentru poloare si aia nu se mai recupereaza asa usor.
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Admite acþiunea. Obligã pârâta sã-i elibereze reclamantului un duplicat de pe decizia de calcul nr.31016/16.07.2008 ºi a chitanþei seria TS 3A nr.9565350/16.07.2008. Anuleazã decizia nr.31016 din 14.07.2008. Obligã pârâta sã restituie reclamantului suma de 5439 lei reprezentând taxã pe poluare, precum ºi dobânda fiscalã de la data plãþii taxei pânã la restituirea efectivã. Obligã pârâtele la plata cãtre reclamant a sumei de 43 lei cu titlu de cheltuieli de judecatã. Cu recurs în 15 zile de la comunicare care se va depune la Tribunalul Bucureºti. Pronunþatã în ºedinþã publicã azi, 22.12.2014.

Deci?!
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am castigat procesul,deja mi-au virat in cont prima transa 1233lei.Acum astept executorul sa-mi vireze diferenta+dobanda.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
13.12.2013
Ora estimata: 9:00
Complet: D 3 c.a.
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea formulata de catre reclamanta ********* in contradictoriu cu pirita Administratia Judeteana a Finantelor Publice Iasi. Obliga pirita sa plateasca reclamantei suma de 4730 lei, reprezentind taxa pe poluare, precum si dobinda prevazuta de codul de procedura fiscala, calculata de la data incasarii taxei si pina la data restituirii acesteia. Respinge cererea de chemare in garantie promovata de catre pirita Administratia Judeteana a Finantelor Publice Iasi in contradictoriu cu Administratia Fondului pentru Mediu.
Document: Hotarâre 5007/2013 13.12.2013


si dupa recurs:
30.09.2014
Ora estimata: 10:30
Complet: Contencios-Recurs_RP2
Tip solutie: Menþine hotãrârea atacata
Solutia pe scurt: Respinge recursul.


recursul a fost in septembrie... abia in decembrie am reusit sa iau hartia de la tribunal si am depus-o la finante... de-acum trebuie sa astept inca 45 zile Smile
"traim in Romania..."
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
omega y22dth a scris:Eu am castigat procesul,deja mi-au virat in cont prima transa 1233lei.Acum astept executorul sa-mi vireze diferenta+dobanda.


Si cat a durat de la proces pana la primirea primei transe?
Cum ai facut cu executorul?
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Procesul a inceput in dec.2011 .De la sentinta,februarie 2014, a durat, pana acum doua saptamani cand am luat primii bani.Cei care mi-au castigat procesul,ei s-au ocupat cu executorul,inca 400lei.Casa de executare a facut inca un proces ,a castigat si acum astept restul de bani.Banii se vireaza intai la executor care mi-i vireaza mie.Cred ca in ianuarie iau toti banii.este executare silita.
  • RaresAlex

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut
Stie cineva daca timbru de mediu (cred ca asa ii zice acum) achitat in dec. 2014 se poate recupera ?
Inf. am gasit doar pt. taxa de inmatriculare achitata pana in martie 2013.

ms.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR