Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • leonard_popescu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ma gindesc ca ar fi util daca fiecare dintre noi am scrie rutele pe care am fost recent, pentru o mai buna informare si pentru ca, la o adica, sa putem alege un traseu optim.
Eu la sf sapt trecute am fost la vatra dornei, si mi-a venit sa pling. Cluj-Napoca- Dej drumul e in reparatii, dar se poate circula binisor. Dej-Bistrita este senzatia de mers cu trenul, plus mici gropi. Dar din Bistrita pina la vatra dornei, jale. Pur sisimplu la un moment dat nici nu-ti mai dai silinta sa ocolesti gropile, ca oricum dai in altele. La intoarce, ca si varianta am ales din Bistrita spre Cluj drumul prin Reghin. Indiscutabil mult mai bun, mai aerisit.

Intrebarea mea este daca cineva cunoaste starea drumului Toplita-Vatra Dornei, pentru ca mai am de mers peste doua saptamini, si ma gindesc serios la varianta prin Toplita, chiar daca fac in plus 100 km. Acuma din Toplita exista doua variante: Toplita-Bilbor-Paltinis-Panaci-Vatra Dornei (dar care am inteles ca este impracticabila), sau Toplita-Borsec-Farcasa_brosteni-Crucea-Cojoc-Vatra DOrnei.

De asemenea daca cineva stie si in partea de nord care e situatia (Vatra Dornei - Carlibaba - Borsa - Nasaud.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
leonard_popescu a scris:... De asemenea daca cineva stie si in partea de nord care e situatia (Vatra Dornei - Carlibaba - Borsa - Nasaud...


niciodata starea drumurilor care leaga nordul Moldovei cu Maramuresul si Bistrita nu a fost mai proasta ca acum. Din pacate nu ai intrebat inainte sa faci drumul ptr. ca te sfatuiam din start sa nu alegi varianta prin Statele Unite ale Bargaielor. indiferent cum e relatia prin Toplita, sigur nu-i mai proasta ca aceasta.
Cat priveste drumul prin cele doua trecatori Tihuta (Bistrita-Vatra Dornei) si Prislop (Borsa -Carlibaba) merita pt. peisaj (de care- fie vorba intre noi- nici nu te poti bucura pe deplin) si pentru multe altele...

sanatate maxima!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am fost anul trecut pe Vatra Dornei - Borsa , cu un papuc nou , si am crezut ca ca acolo raman rotile . Pacat de peisajul extraordinar insa drumul este inimaginabil pt anul 2007 . La un moment dat de la Campulung pana la Vatra Dornei nu mai era asfalt ! Era pietrsul de sub asfalt
  • leonard_popescu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ar mai ramine varianta prin Toplita - Poiana Teiului - Brosteni .... din ceea ce am citi mai sus, pur si simplu ma cutremura frigurile ... bine zice cine zice ca avem o tara frumoasa, dar pacat ca e locuita ... . Ce sa facem, om trece la biciclete, atv-uri, in locul masinilor. Deja ma gindesc pentru weekendul urmator la tren.
Skip ads

  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Toplita Bosec e bunicel...pana la lacul Bicaz......de acolo faci stanga catre V dornei....dar nu mai stiu cum e ....oricum Toplita Borsec e incomparabil mai bun ca pasul Tihuta....ai idee ce fel se cutremura un camion pe Tihuta ?....cu masina mica mai e cum mai e dar cu astea mari te rupe......ce sa mai zic de marfa............
  • leonard_popescu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2006

  • Mesaj Privat
As mai avea o intrebare, cu scuzele de rigoare. Ce stiti la mersul in strainatate, pina la ce virsta copii trebuie pusi in scaun de masina ?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
MAi stie careva de situatia acestui drum S a mai remediat . As dori niste date mai actualizate va rog. Multumesc anticipat.
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Toplita-Borsec-Poiana Teiului-Farcasa-Brosteni-Crucea-Cojoc-Vatra Dornei este in conditii acceptabile...pentru Romania , desigur Smile
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vatra dornei -campulung e varza.fara asfalt si cu semafoare.se lucra acum o luna si nu cred ca il termina anul asta.deci eu am injurat vreo 80 km incontinuu.poiana teiului vatra dornei e asha si asha.mai multe denivelari dar si cateva gropi.
  • Drogba15

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Buna! as vrea sa stiu si eu cum este starea drumul prin pasul tihuta si de asemenea daca se poate ajunge cu masina la masivul Rarau la Pietrele Doamnei va multumesc de informatii!
  • Vidi_O

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Prin tihuta se merge prost , e in lucru. Si spre Rarau se poate dar e ffff prost! poti merge doar cu a 2-a si 1-a. E cam 12 km de drum ce a fost asfaltat acum 20 de ani si parca mergi pe albia unui rau. Iti iei inima in dinti si dai bataie daca vrei sa aju ngi sus. eu am fost saptamana trecuta si sa sti ca se avantau destui, inclusiv autocare care mergeau la schitul de pe Rarau.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR