Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare dragi opelisti .
Tocmai s-a marit familia cu un opel astra h 1.6 -115 cp -a16xer care are TID .
As vrea sa pun un GID in locul TID ului si aici intervine marea problema .

GID ul este fabricatie 21.09.05 -13 , are mufa albastra , codul de pe el este SE .
Este fabricat de Siemens VDO si are urmatoarele coduri pe el : 13178570
5WK70036 - HWD5HSW59 13G6 si este de pe un astra h diesel z17dth ce a avut cd70 navi +GID

Suporta GID ul tipul de sonda litrometrica de la astra din 2011 ? l-as putea monta , imperechea si sa funtioneze corect ?
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
GID-ul de pe Astra H fabricatie 2004 - inceputul lui 2005 nu suporta decat 2 code index-uri ,ambele pentru sonda litrometrica linnear voltage . De aprins se va aprinde GID-ul dar va avea erori mari pe partea de BC respectiv partea de indicator motorina rezervor.
La tine sonda litrometrica este tip B linnear resistance si iti trebuie un GID fabricatie dupa 2005 pentru a putea utiliza code index-ul corect.
Apropo in cazul in care nu este desperecheat de pe masina care provine GID-ul iti trebuie car pass-ul vechi.
  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
de unde stim daca este linear voltage sau linear resistance? masina mea e din 2004 deci imi trebuie GID pentru sonda de tip linear voltage; exista vreo lista cu seriile GID-urilor corespunzatoare?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Fuel tank sensor Software Freeze
Linear Resistance before 20.04.2004
Linear Voltage Type B N/A
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
ciotic a scris:de unde stim daca este linear voltage sau linear resistance? masina mea e din 2004 deci imi trebuie GID pentru sonda de tip linear voltage; exista vreo lista cu seriile GID-urilor corespunzatoare?

Te uiti cu un Op-Com si vezi ce fel de sonda ai. Chestia este ca GID-ul de pe masinile fabricatie 2004 si inceputul 2005 nu suporta decat 2 code index-uri.Daca vrei sa cumperi la ghici ia unul de pe o masina fabricatie de la 2006 si va merge.
De fapt multe Astra H au avut recall pentru inlocuire sonda litrometrica asa ca posbil ca si unele fabricatie 2004 se fie tot linear rezistance.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR