Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • gabriel05

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati pentru ca nu stiu efectiv ce cabluri sa cumpar. Este vorba de masina sotiei: OPEL CORSA C., 2003, 1.4, 3 usi, 66 kw -90cp, cu suspensie sport din fabrica. Eu sunt acum in Bucuresti, ea este cu masina undeva la Buzau. Nu ii mai tinea frana de mana. S-a dus la un mecanic pe acolo si i-a spus ca ii trebuie 2 cabluri scurte pentru partea spate. Am cumparat de aici 2 cabluri ca si acelea din poza atasata. Acum mecanicul zice ca nu trebuie acelea ci urmatoarele cabluri, in ordinea inversa - deci de la roti spre fata. Eu am inteles asa: vin 2 cabluri scurte (cele din poza) care ies din tamburi, apoi urmeaza inca doua cabluri scurte, dar mai lungi decat primele si apoi urmeaza cablul acela mai lung care vine in fata la maneta. Am dreptate? Daca da, puteti sa imi spuneti ce sa cumpar? O poza ar fi grozava. Iar un cod ar fi fantastic! Sunt identice ca lungime sau unul este mai mare si unul mai scurt? Multumesc anticipat pentru ajutor.


Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Da jos EPC4 de pe net, e plin google de el, bagi seria caroseriei si iti scoti codul pieselor.
  • gabriel05

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nu reusesc sa instalez programul acela! Astept pe colega Shiva (ea vad ca a patit asa ceva cu cablurile) sa imi raspunda sau pe altcineva care are mai multa rabdare cu un novice. Multumesc
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Serie sasiu...
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Rezultate...



Atentie la pozitia 16 cod 93170227 necesar 2 bucati...probabil una stanga ,una dreapta.
  • gabriel05

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru efort, dar pe astea le-am cumparat si nu sunt bune.Se pare ca imi trebuie 2 cabluri din cele 3 care apar acolo in poza - (9,10 si 13). Inclin sa cred ca imi trebuie reperul 9 si 13. Sunt sigur ca imi trebuie 2 cabluri (care se pare ca nu sunt egale) care intra in reperele 15 si 16. Sper sa aflu si codurile.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cautarea e dupa seria ta de sasiu asa ca ar trebuie sa fie bune.
Si eu m-am mirat ca trebuie 2 bucati la fel
In mod normal cablurile care se impart la puntea spate sunt inegale


Ultima modificare facuta de catastefan la Dum 08 Jun, 2014 5:19 pm
  • gabriel05

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Pai pe acelea le am, pe cele pe care le-ai evidentiat. Sunt cablurile care intra in tamburi. Mie imi trebuiesc penultimele, cele care intra in cele evidentiate de tine. Multumesc mult!
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pai sunt toate in poza
Pana la urma e OK?
  • gabriel05

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Sunt toate pozele. Haide poate ma lamuresti ca vad ca esti binevoitor. Cele doua repere 15 si 16 care sunt ultimile cabluri care inta in tamburi...pe acelea le am. Daca privesti caroseria masinii din poza, vei observa ca mai vin doua cabluri care intra in reperele 15 si 16. Se pare ca pe partea stanga cablul este mai scurt si pe dreapta, mai lung. Acestea imi trebuie mie si nu pot sa imi dau seama care sunt. Inclin sa cred ca sunt reperele 9 si 13 desi nu inteleg la ce poate folosi reperul 10. Multumesc.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Lucrurile stau cam asa....
Cablul franei la Corsa C e format din 4 sectiuni.
1- pleaca de la levierul din habitaclu si coboara sub masina. cod 24443834
2- e cuplat cu cablul 1 si trece pe sub masina pana la puntea spate cod 90576454
3 si 4- cuplate la 2 spre tamburi....cel din stanga mai scurt cel din dreapta mai lung astea le ai deja...
Corect?
Eu le-am schimbat cu mana mea la mine si a mers la magazin cu codurile dupa VIN si nu am dat gres.
  • gabriel05

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Se pare ca este format din 6 sectiuni. Sper sa nu gresesc...
5 si 6 sunt de marime egala si au codul 522152 ( 522151 si 522152 in alte cataloage). Eu pe acela le am. Inseamna ca mie imi trebuie ceea ce tu numesti sectiunea 3 si 4, pe care, cu ajutorul tau, le-am identificat avand codurile 522655 si 522449.
Te poti uita si aici:
CATALOG

Sper sa nu fii gresit. Daca ti se pare ca am gresit, sa imi spui. Multumesc din suflet!
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
RH si LH adica stanga si dreapta
  • gabriel05

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Da exact! Inseamna ca e mai lung pe stanga si mai scurt pe dreapta? Parca asa reiese.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
1105 LH left
830 RH right
Nu mi-ai raspuns cu EPC pe PM
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Poza induce in eroare. Cel putin pt. Corsa C, 2002, 1.2, sunt 2 cabluri scurte ce iasa din tambur, unul mai lung pt. puntea dreapta si unul si mai lung de la maneta la puntea stanga.
4 cabluri, nu 6. Undeva prin topicul de prezentare am pus poza cu toate cablurile ...
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Poza prezinta toate combinatiile de cabluri, pentru toate motorizarile. Trebuie doar alese cum trebuie.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Filtrare cu VIN si ramane exact ce trebuie...
  • gabriel05

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc. Pana la urma am nimerit la un magazin de piese auto un tip care era posesor de Opel Corsa C, si mi-a dat cablul acela de 1105 mm, pentru stanga spate. Nu l-am montat inca. El garanta ca se va potrivi. Ce veste mai proasta mi-a dat? El mi-a spus ca a incercat toate variantele, toate cablurile, toti producatorii, toate reglajele, a schimbat tot pe la tamburi pe acolo, a facut tot ce se putea face si, totusi, nu are frana serioasa pe spate. Tine la ultimii 2 dinti si destul de slab, adica exact ca la mine. A zis sa nu ma astept la minuni. El s-a resemnat iar la ITP practica.. abominabila metoda romaneasca a spagii.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu fi copil sa crezi asta....
Frana de mana tine foarte bine.
Personal am schimbat tamburii si sabotii pe spate in toamna anul trecut si un cablu Bowden la frana.
Dupa schimbare tamburi si saboti am montat si cablurile franei de mana. Nu am reglat nimic la frana de mana...
Am dat o tura franand cat mai des ca sa se autoregleze sabotii pe tambur. Apoi am reglat frana din habitaclu cu o cheie de 10 sa mearga exact 7 dinti.
Well Done! Daca uit sa o trag o simt imediat ca nu ma lasa sa plec.
Daca totusi nu crei am sa filmez saptamana care vine un mic clip sa te convingi. Acum nu pot...masina e la vopsit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR