Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cosmin6999

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2014

  • Mesaj Privat
buna sunt nou pe aici nu stiu daca am scris unde trebuie dar vreau sa va cer parerea in legatura cu un accident in care am fost implicat. Ma deplasam pe un drum judetean cu 2 benzi ( una dus una intors) la un moment dat trebuia sa fac stanga sa intru pe un pod m-am asigurat in oglinda am semnalizat si m-am incadrat pentru a intra pe acel pod moment in care am fost lovit in aripa stanga fata de cel care in urma cu 2 sec era in spatele meu ,iar el oprindu-se la 100 m de impact .A venit politaiu ma declarat vinovat cica nu m-am asigurat la schimbarea directiei de sens fara sa ma ia in seama cu absolut nimic. ce este de facut ? Crying or Very sad
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Unde ai facut tu sstanga e intersectie? Linie continua sau intrerupta?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cel din spate era in depasire deja?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
(niste poze facute la fata locului te-ar ajuta.) fara poze si fara martori nu prea vad sa reusesti ceva.
Daca tu ai semnalizat inaintea lui din timp cum spune lege cu 50m fata de locul schimbari directiei de mers si marcajul iti permitea sa faci stanga el normal nu mai avea voie sa te depaseasca decat daca avea loc pe partea dreapta si asta intre "".
(Probabil sa luat dupa a cui masina este mai lovita)
Stii cum este fiecare sa se scoata. (asa se intampla cand judeca oameni si nu zeii, macar esti intreg asta conteaza cel mai mult)
Din ce zici cred ca numai ti-a ciupit aripa si spoileru (coltul) cum de ajuns la 100 m dupa ce te-a atins cred ca usile la el au belituri mai multe si intinse pe doua usi...
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Poze, poze, dovezi, detalii, fara ele n-ai absolut nici o sansa. Daca n-ai apucat sa faci atunci pe loc, aia e.
  • cosmin6999

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2014

  • Mesaj Privat
era linie intrerupta
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Atunci nu te scoate nimeni nevinovat.
Intr-o astfel de situatie fiecare va sustine (si va crede) ce il avantajeaza. Tu ca te-ai asigurat si ca celalalt nu a tinut cont de faptul ca tu semnalizezi si etc, el ca tu nu te-ai asigurat si ca nu ai tinut cont ca el e deja angajat in depasire.
Daca zona respectiva permite efectuarea manevrei de depasire, atunci tu vei iesi de vina, daca nu ai probe care sa demonstreze contrariul (gen inregistrare video care sa arate ca tu semnalizai stanga de dinainte de a intra el in depasire).
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Dupa mine raman la parerea ca sa luat, dupa a cui masina are daune mai mari.
Sunt curios cati din politisti cunosc legislatia (legislatia la ei este ca la piata. pai...nu conteza eu stiu, eu fac, eu desfac,
eu sunt legea.)
Skip ads

  • cosmin6999

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2014

  • Mesaj Privat
am martori care spun ca am semnalizat inaintea lui ....a avut viteza mare de accea sa oprit si asa departe
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poti face contestatie daca ai martori. (daca ii mai stii si ii gasesti)
Eventual reconstituirea accidentului cu martori (ei vor spune ce au vazut).
Nu strica sa ceri parerea unui avocat.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La schimbarea directiei de mers trebuie sa te asiguri. Te-a lovit cineva in timpul efectuarii acestei manevre inseamna ca nu te-ai asigurat corespunzator . Deci, esti vinovat !
E exact ca la plecarea de pe loc sau mersul cu spatele . Asigurarea este obligatorie si nediscutabila !
  • cosmin6999

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2014

  • Mesaj Privat
deci eu sunt vinovat bun ......atunci inseamna ca la schimbarea directiei la stanga trebuie sa ne asiguram si de sus sa nu vina vreun avion atata timp cat am semnalizat inaintea lui ( am martori ) el era in spatele meu fara a fi in depasire ,5 secunde cat am luat viraj el a si venit in mine pe cealalta banda ,eu eram deja aproape intrat pe acel pod in momentul cand ma lovit ....in fine am contestat pv si astept ...oricum multumesc pentru raspunsuri Smile
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu te aprinde...nu rezolvi nimic asa.
Era singur in masina? Ca daca apar si la el vreo 2 martori sa vezi circ ieftin.
Martori tai erau in masina ta? Sau pe drum?
E o intreaga tevatura si nervi consumati aici...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ce martori ai? erau cu tine in masina? Daca da, cum au vazut aia ca tu semnalizezi? Cum au vazut cand a plecat celalat in depasire?
Nu zic ca nu ai procedat corect, posibil sa se fi intamplat cum ai zis tu, si mie era sa imi dea unu' motorul jos de pe masina la o schema similara. Iti zic doar ca legal tu o sa iesi de vina. Asa ca mai bine te consolezi cu ideea si mergi mai departe, decat sa te tot cramponezi de poveste
Daca te prindea in spate, sau in portiere, mai era o treaba, puteai sustine varianta ta cu oarecari argumente, da' asa, zici ca te-a lovit in aripa fata, deci tu abia ai inceput manevra... Nu il va scoate nimeni pe celalalt vinovat.

LE
5 secunde cat am luat eu viraj
Nu exagera. In 5 secunde faci tu trebuia sa termini de mult manevra... Toata gluma (din momentul in care ai inceput efectiv manevra pana cand a data celalalt in tine) nu putea dura mai mult de o secunda
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Culpa comuna!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Zau? Pe ce baza legala zici tu culpa comuna?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pentru ca, vezi Doamne, amandoi ar fi gresit, neasigurandu-se
din pacate vina colegului nostru e evidenta (nu s-a asigurat, fiind lovit, in conformitate cu ce spune el, in aripa stanga fata). A celuilalt nu e usor de demonstrat
Logica e simpla, daca tu ai input manevra de viraj la stanga, si o masina e deja angajata in depasirea ta, te va lovi in partea din fata a masinii, respectiv aripa fata. Daca te loveste in aripa spate, atunci el va iesi vinovat, pentru ca o matematica simpla va demonstra ca tu ai inceput deja manevra, inainte ca el sa inceapa depasirea. Sau el depasea o coloana, ceea ce e de asemenea ilegal, deci tot el pica de vina.
Treburile de genul asta se intampla in fractiuni de secunda. Toata manevra, cu semnalizat 50m, si viraj stanga, nu cureaza mai mult de 5-6 secunde. Evident ca fiecare sofer va sustine ca el a procedat corect si celalat a procedat gresit, iar politistul, in lipsa altor dovezi (in afara declaratiilor celor 2 soferi) va merge pe o chestie de bun simt (ce am descris eu mai sus ca scenariu). In cazul de fata, coloegul a fost scos de vina. Poate sa atace PV-ul in instanta, sansele sunt minime spre nule sa rezolve ceva.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Poate colegul sa faca cate contestatii vrea el, este vinovat si gata.
Legea spune ca atunci cat virezi la stanga, acorzi prioritate vehicolelor care vin din fata, cat si celor din spate care sunt angajate in depasire.
Tu colegule, nu te-ai asigurat si esti vinovat de producerea acidentului. Chiar daca ai semnalizat din timp, inainte sa schimbi directia de mers, trebuie sa ai ochii in oglinda. Fac pariu ca nu a fost asa, faptul ca ai fost lovit in aripa fata spune clar ca celalalt era deja angajat in depasire.
Chiar daca era linie continua, tot tu erai vinovat de producerea accidentului si trebuia sa ii dai celuilalt asigurarea. Celalalt isi lua amenda si suspendare pt depasire pe linia continua.
Asa ca, nu mai pierde timp si eventual bani cu contestatie, procese, etc. Nimeni nu iti va da dreptate.
  • cosmin6999

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2014

  • Mesaj Privat
corect acord prioritate celor aflate in depasire dar eu cand am inceput virajul el nu era in depasire marori asa spun care se aflau pe marginea drumului si apropo a avut in jur de 110 120 km la ora cred ca nici asta nu conteaza nu? dar oricum multumesc pentru sfaturi am sa tin cont Smile
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cosmine, putea sa aiba si 300km/h. Poti tu sa demonstrezi viteza cu care circula respectivul? Martorii tai vor spune una, cel care te-a lovit va spune altceva. E cuvantul lui impotriva martorilor si nu are nici o relevanta in fata justitiei. Atat timp cat la fata locului nu a fost un aparat radar care sa constate viteza celui care te-a lovit, ce spun martorii este irelevant, ei trebuie sa si demonstreze ceeace spun.
Chiar daca, prin absurd, se constata ca celalalt circula cu viteza peste limita admisa, tot tu esti vinovat pentru ca nu i-ai acordat prioritate, legea te obliga sa faci asta. Faptul ca te-a lovit in lateral si mai ales in partea din fata a automobilului va cantari imens impotriva ta.
Imi pare rau de ce ai patit, dar pierzi din start, orice ai face.
Si sincer, nu cred ca avea 120km/h, la viteza asta el era angajat in depasire de mult si daca te plesnea cu 120km/h, nu cred ca mai scriai acum pe forum.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR