Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Cunoaste cineva cam cat consuma un Calibra pe GPL ? urban/mixt/afara

Ma gandeam daca ar fii o investitie proasta achizitia unuia pe la 4000 euro , si apoi sa-i pun GPL si sa sper ca nu raman cu buzunarele goale! Ce parere aveti? In al doilea rand , care sunt sansele sa gasesti in ziua de azi un Calibra in stare buna ? Adica sa nu trebuiasca dupa o saptamana dupa ce l-ai luat sa-i faci reparatii de milioane Crying or Very sad
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca vrei masina cu GPL de ce vrei sa iti iei Calibra?
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Pai la cati cp ai Calibra tot sportiva e si pe GPL. Insa nu vreau sa ma omoare consumul. Nu toata lumea isi ia masina sportiva ca s-o alerge Smile
  • B98GSI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti-ROMANIA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Daca te-ai hotarat sa iti procuri o Calibra eu zic sa lasi balta chestia cu GPL,pacat de masina.GPL este pentru taximetristi mane.Parerea mea Laughing Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@AND-ai renuntat la Espero deja???..... Laughing
Sa fiu ontopic e cam aiurea sa iti iei masina de fuga si sa o bagi pe GPL...Mai bine iti iei o masina cu mai putini cai putere si sa o incerci sa o adaptezi...decat unu care si asa consuma muuuult peste 10% care erai dispus sa ii bagi tu... Laughing ..adica un 13-14%.....plus ca e masina puternica (am inteles ca are peste 150 cp) si atunci care mai e farmecul....ca la 14 bezina inseamna 17 18 GPL si deja se duce..... Rolling Eyes

Parerea mea.... Confused
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
@florinike : M-am razgandit in privinta Espero-ului , mai repede tintuiesc un Cielo din 99 full options. Iar la Calibra ma uitam asa..imi place! Razz Dar cu siguranta nu pot spune ... 5000 euro ..si teoretic poti numara optiuniile , insa practic cand pui mana pe ziar sau te duci in targ o sa-ti apara multe altele la care nu te-ai gandit , sau care n-ai crezut ca or sa fie asa ieftine. Mie Opel imi place la nebunie , insa cu 5000 euro nu pot lua ceva nou , iar ceva mai vechi e rulat peste 100.000km Crying or Very sad
Vectra-urile din perioada 93-95 sunt alergate omorate , Astra-urile cam la fel. Plus ca m-am razgandit in privinta unui Astra F Caravan , iar hatchback-ul (fara suparare) mie nu-mi place DELOC la spate. Insa pot spune ca am sa fiu cu ochii in 4 dupa un Astra F Sedan Wink ..e mai frumos! Insa destul de slabe sansele sa fie asa cum vreau eu ; adica full options si sub 100.000km rulati. Sau cel putin daca are 100 sau peste sa fie de acord proprietarul sa mergem sa-l bagam in laptop la service sa vedem daca e in stare perfecta , pentru ca nu-mi permit sa bag piese in el imediat cum il iau (sau la scurt timp dupa ce l-am luat).

Scuze ca sunt offtopic
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
in ziua de astazi cine isi cumpara calibra nu o cumpara ca sa mearga cu 50 cu ea... ca mine Razz
o cumpara pentru forja...

in locul tau as cumpara un astra 1.7 turbo dieselul de prin 94` 95`.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
AND a scris:Cunoaste cineva cam cat consuma un Calibra pe GPL ? urban/mixt/afara

Ma gandeam daca ar fii o investitie proasta achizitia unuia pe la 4000 euro , si apoi sa-i pun GPL si sa sper ca nu raman cu buzunarele goale! Ce parere aveti? In al doilea rand , care sunt sansele sa gasesti in ziua de azi un Calibra in stare buna ? Adica sa nu trebuiasca dupa o saptamana dupa ce l-ai luat sa-i faci reparatii de milioane Crying or Very sad




NU te lasa influentat de altii. GPL se poate pune si pe Calibra si te inteleg perfect. Vrei o masina care iti place, ai banii pentru ea, dar te cam deranjeaza consumul mare.....Poti sa faci asta si pe Calibra. Problema este daca gasesti una cat de cat buna, fara sa fie omorata.....


Lasati omu in pace sa-si ia ce vrea si ajutati-l cu un sfat sau argumentati parerile contra......
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu daca vei gasi o Calibra in stare buna la 4000,
daca vrei sa reduci costurile iti recomand un motor cat mai mic (cilindree mica) pe injectie nu GPL cu toate ca am vazut si Calibra C20XE SFI in dezmembrari care avea montat GPL de afara
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mircea, pai la cate intreaba in ultimile saptamani, ne-a cam ametit, zau asa! Laughing

Vectra-urile din perioada 93-95 sunt alergate omorate


Ei na? Te invit la o alergatura cu masina din dotare, sa vezi cum arata pe interior (ca la exterior au avut altii grija sa ii traga niste dungi) si cum alearga.

Acum serios vorbind: te intereseaza consumul - ia un Vectra cu motor de 1,8 si gata cu consumul. Ai de unde alege - desi sunt multe Vectre alergate, vei gasi si in foarte buna stare. Ba chiar si Astre mai noi...

Cat despre Calibra pe GPL.... Eu iti recomand calduros un BMW "ursulet" pe GPL. Si in general orice coupe sport pe GPL. Rimeaza de minune! Cool
Poti incerca si Mercedesurile din anii 80 cu motor de 2,5 sau chiar 3l pe GPL.... Wink
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Madanne, ai si tu drepatate. Omu e cam nehotarat si sare usor de la una la alta. Dar eu nu l-as condamna pentru ca s-a gandit sa puna gaz pe Calibra. Si eu am vrut odata sa-mi iau un 525 din '88 si sa-i pun gaz. Pana la urma am renuntzat desi mi-a placut mult masina aia, in ciuda vechimii. Avea doar 120.000 reali si arata impecabil.

Vectra A si Astra din 92-95 gasesti nealergate pentru ca sunt fff multe in Romania si nu toate au fost la tineri care le-au8 rupt in doua.

Nu acelasi lucru pot spune despre Calibra, care sunt mai putine si pe care lumea le-a luat special ca sa le alerge.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Vectra-urile din perioada 93-95 sunt alergate omorate

Calibra de vanzare sunt si mai omorate, iar cele bune le tine lumea.
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sandu, Vectra-ul tau din 92 cat consuma? Ca sa stie si AND daca il mai intereseaza Vectrele sau nu. Pentru ca numarul 1 la el pe lista este consumul... cu toate ca la o masina sh eu as pune pe primul loc pretul la piese, care la Vectrele A este foarte mic, similar cu cel la Solenze. La Calibre... nu stiu.

In plus, AND, acum serios vorbind, valoarea de revanzare a unei Calibre (presupunand ca gasesti una "neomorita"...) pe GPL, daca vrei sa o dai peste trei ani, va fi destul de mica, tocmai pentru ca in general cine cauta Calibre le cauta pentru a alerga cu ele si a simti puterea, nu pentru a se uita la consum. Ei bine, aceasta diferenta de bani la revanzare, cuplata cu pretul instalatiei GPL s-ar putea sa fie muuult mai mare decat costurile legate de consum pe trei ani de zile.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Vectra mea consuma multisor in oras, cam 11-12, aglomeratie, drumuri scurte, dar afara lua cam 6.5%, binisor, dar acum sunt fericit cu masina noua (7% oras, 4.5% afara). Laughing
  • alex102

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2005

  • Mesaj Privat
exista si lume care are grija de masini. este adevarat ca alea sunt exagerat de scumpe, dar exista si posibilitatea sa gasesti o masina buna la bani acceptabili...

GPL pt calibra e 30.000.000 ... nu prea se merita... m-am gandit si eu...
  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
nu numai ca nu se merita......e bataie de joc.de ce sa iti iei motor de 2000 daca te sperie un consum decent de 10- 12 Smile ?cu gaz eu nu am vazut masina sa mearga bine(ca pe benzina) plus ca se cam duce motorul , mai ales unul vechiut de calibra.un cielo consuma 9-10 in oras la motor de 1,5 asa ca diferenta pana la cosumul unei calibra nu e asa mare.compara-le si la design
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
13-14 ... cu andrei gheorghe.. cam atat ia sfi`u meu Very Happy

da nici nu schimb la 2000 rpm ...
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Calibra de vanzare sunt si mai omorate, iar cele bune le tine lumea.


Te contrazic!!!!!!! hai sa ne intalnim ca esti aproape. Sa o vezi pe a mea care culmea e si de vanzare. am dat 4500 Eur. pe ea cand era euro 40.000 am mai bagat 1700 si vino sa o vezi ( merge ceas )
  • free4wayu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2004

  • Mesaj Privat
bai, esti nebun, Calibra pe GPL? omori mashina si o sa aratzi ca un tzaran in ea la semafor cand o sa plece matizu glontz de langa tine......
sau vrei sa o faci taxiu? Smile)
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
taxi cu 2 usi?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR