Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
"Plata sumelor prevãzute prin hotãrâri judecãtoreºti având ca obiect restituirea taxei pe poluare pentru autovehicule ºi a taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, dobânzile calculate pânã la data plãþii integrale ºi cheltuielile de judecatã, precum ºi alte sume stablite de instanþele judecãtoreºti, devenite executorii pânã la data de 31 decembrie 2015, se va realiza pe parcursul a 5 ani calendaristici, prin plata în fiecare an a 20% din valoarea acestora", este decizia Guvernului.


abia ai sentinta, plata inca nu s-a facut, deci te incadrezi perfect in ce spun astia... treaba e ca inca nu e publicat nimic, deci nu cred ca se aplica deocamdata... doar sa ai noroc sa se redacteze sentinta repede... daca te-a reprezentat un avocat, cel mai bine e sa-l intrebi pe el despre problema...
si totusi mi se pare suspecta stirea... doar mediafax a publicat-o si fara nici o baza legala, nici un numar de ordonanta, nimic... doar "bomba"...
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dupa declararea taxei de prima inmatriculare ilegala, a urmat si timbrul... si primul proces castigat:

Timbrul de mediu incalca legislatia Uniunii Europene
Obligatia de plata a timbrului intervine o singura data. Curtea de Justitie a Uniunii Europene a declarat ilegala taxa auto din 2012! În acest context, cei care si-au inmatriculat automobilele achitand birul mai sus precizat se pot indrepta catre sediile Administratiilor Finantelor Publice pentru demararea procedurilor de recuperare a banilor.
Taxa auto a fost eliminata la data de 15 martie 2013, zi in care a intrat in vigoare timbrul de mediu, acesta fiind valabil si in prezent. Timbrul de mediu a venit doar in ajutorul celor care doresc sa-si inmatriculeze in Romania masinile dotate cu motoare mici, pe benzina. El a inchis, aproape complet, portita prin intermediul careia taxa auto 2012 era anulata de judecatori, statul fiind astfel obligat sa inmatriculeze masinile fara a incasa vreun leu. Chiar si asa, conform portalului instantelor de judecata, un cetatean a reusit imposibilul.

http://www.bzi.ro/timbrul-d...i-europene-424176



http://www.coltuc.ro/blog/t...l-bucuresti-2014/
  • marius cracana

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salutare si scuze daca nu am scris pe top. potrivit...am achizitionat un opel astra coupe din 2001 1.4 benzina de la un prieten si urmeaza sa platesc taxa de prima inmatriculare.....el a luat-o in 2007 de la unchiul sau...in fine....am fost cu actele si sapt trecuta am ridicat decizia in care scrie ca dupa calculele lor este 2600 ron....punandu-mi vechimea masinii din 2007 in loc de 2001 unde taxa ar fi 1050...am mai vb cu ei si mi-au zis k trebuie sa platesc ce scrie in decizie...va rog sa-mi zica cineva daca stie exact unde scrie in lege definitia vechimii autovehicolului...mersi
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie sa platesti taxa raportata la anul fabricatiei... dute la ei din nou... si zile ca in 2007 ai euro 5 pe masina daca este pe asa... Anul fabricatiei.
Skip ads

  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut baieti! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu valoarea exacta a CO2 de la Astra 17dlh si dtl ? vreau date de la cei care au inmatriculat de curand o astfel de masina exact ce le-a scris pe carte, nu vreau datele date de producator.
  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
marius cracana a scris:salutare si scuze daca nu am scris pe top. potrivit...am achizitionat un opel astra coupe din 2001 1.4 benzina de la un prieten si urmeaza sa platesc taxa de prima inmatriculare.....el a luat-o in 2007 de la unchiul sau...in fine....am fost cu actele si sapt trecuta am ridicat decizia in care scrie ca dupa calculele lor este 2600 ron....punandu-mi vechimea masinii din 2007 in loc de 2001 unde taxa ar fi 1050...am mai vb cu ei si mi-au zis k trebuie sa platesc ce scrie in decizie...va rog sa-mi zica cineva daca stie exact unde scrie in lege definitia vechimii autovehicolului...mersi

Trebuie raportata taxa la anul in care s-a facut prima inmatriculare a masinii in circulatie
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si... e oficial... toti cei care au de recuperat taxa auto, o vor face in 5 ani de zile, cate 20% din suma de recuperat pe an...
http://www.avocatnet.ro/con...cupera-banii.html
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Smile Smile Smile

Asa se intampla cand afla toata lumea ca are balta peste.
Skip ads

  • marius cracana

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
m.am luptat cu ei si am castigat pana la urma....am obfinutvo decizie de la politie k e din 2001.am dst doar 1000
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. Sunt pregatit sa cumpar o masina inscrisa, cu taxa platita. Problema, care ridica intrebarea, este urmatoarea:

Proprietarul masinii a dat statul in judecata, a castigat procesul, dar nu a recuperat niciun ban in momentul de fata de la stat.

Eu daca cumpar masina in aceasta situatia , voi mai plati taxa ?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu, da... acum mai nou, la inmatriculare iti cer si hartie de la finante cum ca taxa e platita si nerecuperata sau ca nu exista un proces pe rol pt recuperarea ei.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca stie cineva : 'care sunt conditiile ca sa poti sa inmatriculezi o masina pe rally'.
Dar sa poti sa circuli cu masina prin oras, atunci cand e cazul.

Hint : masina e cu motor de 4,5l pe benzina.
Skip ads

  • razvan_78

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua! As dorii sa achizitionez o astra G motor de 1600. Ce an trebuie sa caut ca sa fie euro 4? Ms
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Z16XE din 2001 pana in 2004 este E4
Z16SE din 2011 ->2004 este E4 dar unii de la RAR il cred E3
Z16XEP este E4
  • razvan_78

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
deci daca iau dupa 2004 am sanse sa mil scoata E3
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dupa 2004 ai sanse mai mici sa ti-l scoata E3 ... doar anumite motoare (16SE) mai sunt E3 ...
  • razvan_78

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
si euro 2 ce cod are?ms
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
C16 si X16
  • razvan_78

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2014

  • Mesaj Privat
multumesc frumos
  • gabi.jian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2014

  • Mesaj Privat
de curand mi-am achizitionat un opel astra g-cc , din noiembrie 1988, motor 1.6 16v, motor eco, din germania. stie cumva cineva cam cat ma ajunge taxa de poluare ?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR