Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut

Am o problema, ieri deschid masina, 30+ grade afara , ma pregateam de drum, trag de maner, oha, nimic. Deschid pe la pasager, ma uit la inchizatoare, o blochez cu mana, cand trag de maner nu se deblocheaza.

Am desfacut fata de usa, problema e in felul urmator:
- manerul cand e tras actioneaza un sistem metalic cu o tija care impinge in jos alt sistem existent in inchizatoare
- manerul meu pe partea care trage de chestia aia metalica, are uzura cam mare, dar acea piesa de pe maner am observat ca se scoate (are 4 clipsuri, deci probabil se poate comanda?)
- din ce am citit pe alte forumuri, se scoate tija din partea de sus,apoi o rotesti in sens invers acelor de ceasornic (tija in sistemul de jos este cu filet si infiletata intr-o cutie de plastic montata pe sistemul incuietorii).

Problema pare rezolvata, dar nu pot invarti in niciun fel de tija aia, iar spatiu sa bagi patente sau alte instrumente acolo nu ai. Am reusit sa scot manerul si sa ii pun intre clips-ul ala si maner o bucatica de banda izolatoare impaturita, acum se deschide usa daca trag ca Hulk de maner.

Vreo idee cum sa invart tija aia sau cum se scoate mecanismul ala, ca s-o invart cu el afara ?
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
am rezolvat se poate inchide. tija cu arc din spatele manerului e iesita dintr-o parte, astfel cand tragi de maner, in loc toata forta cu care e actionata bucata de metal din spatele manerului sa impinga tija de la incuietoare in jos cat trebuie, se ridica in sus pe partea unde e iesita tija cu arc. am rezolvat temporar infigand un holsurub in gaura tijei sa stea fixa piesa de metal pe spatele manerului, iar acum se deschide. asta pentru ca surubul de pe afara ca sa scoti spatele manerului este aproape sudat, am rupt 2 torxuri si s-a stricat si un pic capul de la el. va trebui sa il tai cu un flex pe orizontala

se poate inchide
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR