Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai poze pune sa vedem cum arata masinile si in ce pozitie.
Asa ne putem da seama mai bine cam ce si cum.
In cele mai multe cazuri tu pici de vina caci nu te-ai asigurat.
Si la 120km/h te vedeam la stiri.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
clar, la 120 la ora ala trebuia sa ricoseze in sant. Nu ar fi avut sub nicio forma timp sa redreseze masina.
Functie de unghiul impactului, iti dadea si tie jos motorul de pe masina.

Cat despre martori, cum au zis si colegii, cu exceptia cazul in care vreunul dintre ei are atestat metrologic vizat la zi, care certifica ca ochiul lui e dispozityiv cinemometric autorizat, nu o sa te creada nimeni. Poti eventual demonstra viteza solicitand o expertiza tehnica, care costa bani grei, si pe care o platesti tu (din cate stiu eu)
Nimeni nu zice ca nu ai dreptate, nimeni nu zice ca nu e posibil ca celalalt sa fi fortat depasirea, etc. Ce incercam sa iti explicam e ca, la faza asta, in ochii legii, ai foarte putine (da' putine, rau) sanse sa NU iesi vinovat. Si eventualele costuri vor fi maricele (ca sa demonstrezi ca...). Asa ca recomandarea ar fi sa o iei cu titlu de inventar, asta este, ai patit-o, accepti ca esti bun de plata si mergi inainte.

Tu decizi cum vrei sa faci mai departe
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am sa va rog sa imi aratati articolul unde scrie ca dupa ce semnalizezi din timp intentia de a schimba directia de mers la stanga trebuie sa dai prioritate celui care se trezeste sa te depaseasca din spate (nu cumva este interzis) daca cel dinaintea ta a semnalizat din timp intentia de a schimba directia de mers la stanga.

Daca era pe directa inainte si intersectie dirijata prin semne era permisa depasirea din cate stiu.
De unde stie Politistul ca nu sa asigurat ce el a fost acolo de le stie pe toate.
Daca era vorba de line continua ii spunea din start, marcajul sau semnul nu ii permitea sa faci stanga (si gata).

Asta este un neuron a dat comanda gresita.
Jungla este jungla asa ca ne adaptam dupa ea. (dreptate aici la noi eu unul nu cred prea multe Pile, Relatii, Bani......................)
Cum spunea cineva un om corect si cinstit nu isi gaseste locul in tara aceasta. Oare de ce?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
colegu', si cum demonstrezi ca tu ai inceput sa semnalizezi inainte ca celalalt sa se angajeze in depasire?
Tu zici ca ai semnalizat, el zice ca nu ai semnalizat.

Daca era intersectie dirijata, depasirea nu ar fi fost permisa (linie continua). Ori colegul zice ca era linie intrerupta (deci depasire permisa). Cel mai probabil vorbim de intrarea pe o ulita, sau intrat in curte...

Politistul nu stie ca colegul s-a asigurat sau nu, ca a semnalizat sau nu. Si atunci ia faptele.

Am povestit la un moment dat cu un politist, pe o speta similara (acum cativa ani fratele meu a pus masina in sant evitandu-l pe unu' care a tras stanga de volan sa intre in curte in timp ce era depasit). Ce mi-a zis politistul: trebuia sa il atinga, isi facea masina pe RCA-ul celuilalt, pentru ca, lovindu-l on jumatatea din fata, concluzia ar fi fost ca s-a angajat deja in depasire inainte ca cel depasit sa inceapa manevra de viraj stanga, deci cel depasit nu a acordat prioritate.

Alta speta: un amic (incepator la momentul in cauza) circula pe drum cu 2 benzi/sens, pe banda 1. Masina marcata pe marginea drumului, amicul sa trecut pe banda 2. Alta masina, venind cu viteza, initial a vrut sa iasa pe contrasens ca sa il depaseasca, in final s-a repliat, lovindu-l lateral-spate (in bara, dar din lateral). Amicul a iesit de vina, pentru ca a schimbat banda fara sa acorde prioritate. Ce i-a spus politistul: daca il lovea in spate, nu in lateral, iesea celalat de vina

In astfel de spete fiecare vede situatia subiectiv. Vezi colegul, care vorbeste de nustiucate secunde, si il cred ca e convins ca a fost vorba de nustiucate secunde. De fapt sunt convins ca povestea s-a petrecut muuult mai repede. Si atunci agentul constator, daca declaratiile sunt contradictorii, va "ignora" declaratiile si va merge pe scenariul cel mai plauzibil.

In fine, despicam prea mult firul in patru.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
JE nu te contrazic. "Jungla este jungla asa ca ne adaptam dupa ea."
Important ca este sanatos intreg si alaturi de familie. (masina se mai repara, se mai cumpara, sau ne mai lipsim de ea) incearca sa vezi parte buna.

"cosmin6999" Cam cat te costa sa o faci pe a ta. (O poza cu partea lovita daca se poate)
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
cosmin6999 a scris:corect acord prioritate celor aflate in depasire dar eu cand am inceput virajul el nu era in depasire marori asa spun care se aflau pe marginea drumului si apropo a avut in jur de 110 120 km la ora cred ca nici asta nu conteaza nu? dar oricum multumesc pentru sfaturi am sa tin cont Smile

Vehiculele se depasesc de regula pe partea stanga, cu 2 exceptii:
- tramvaiul - care se depaseste pe partea dreapta ( si aici sunt exceptii : poate fi depasit si pe stanga atunci cand drumul este cu sens unic, sau cand spatiul dintre sina si bordura din dreapta nu permite efectuarea manevrei;
- vehiculul care s-a incadrat corespunzator si a semnalizat intentia de a efectua viraj stanga poate fi depasit NUMAI pe partea dreapta daca exista loc suficient. Daca nu exista loc suficient pe partea dreapta, vehiculul care urmeaza a efectua depasirea este obligat sa astepte ca vehicul care il precede sa efectueze virajul la stanga dupa care poate continua deplasarea.

Concluzia este: conducatorul vehiculul care a efectuat depasirea este vinovat.

Cosmin nu putea efectua virajul la stanga cu 100 km /h.
Numai un bizon poate depasi pe stanga, pe cineva care franeaza si se incadreaza langa axul drumului si binenteles alt bizon cu epoleti care a luat spaga il poate scoate vinovat si lasa pieton pentru o perioada de timp.

Ganditi-va ca poate mai sunt si becuri de semnalizare arse, uneori chiar cel de pe stanga spate. In aceasta situatie chiar nu este interzisa circulatia pe drumurile publice.
  • RMihaiDior

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Am avut parte de un asemenea accident acum câteva zile . Dar la noi problema a fost în felul urmãtor:
- Am încetinit pt efectuarea manevrei de stânga
- M am uitat în oglinda retrovizoare de pe partea stanga , am semnalizat efectuarea manevrei
Iar cel din spate avea o distanta sa zicem 50 - 70 m
Iar viteza lui de deplasare a fost cu mult peste 50 km pe h în localitate , urmând ca masina noastrã sa pe lovita pe partea stanga spate și întoarsã în sensul invers de mers .
Aici cum ar trebui procedat ?
  • valibogdan73

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Discutia asta s-a incheiat acum mai bine de 7 ani. Tu te astepti sa-ti mai raspunda vreunul din artizanii acelei discutii? Poate nici nu mai activeaza pe forum, din motiv de......... "schimare masina" ! Smile Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR