Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • vectra aaa

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut! Imi permit sa aduc in discutie o mica problema pe care o am la vectra mea din 2001, cu motor Y20DTH la clima. Anul trecut am incarcat cu freon instalatia iar cei de la service mi-au spus ca supapa nu prea tine si in mod cert freonul se va duce neputind insa sa imi ofere o perioada. Anul acesta nu mai merge instalatia de racire si inainte de a incarca cu freon asi vrea sa remediez problema. Unde asi putea sa gasesc o asemenea supapa sau ce solutie convenabila din punct de vedere al pretului asi putea sa gasesc. O supapa (nu am garantia ca este cea cautata) noua este undeva la 680 lei ...
Va multumesc pentru sfaturi si intelegere.
Skip ads

  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa ai in interiorul supapei ,un ventil ,la fel oarecum ca si cel de bicicleta. Se desface la fel ca si la camera de bicicleta sau masina .
Ar trebui sa-l gasesti separat ca piesa (la astra din semnatura m-a costat 10 lei ventilul 0.
Sa-l iei de la piese auto, pentru ca are cauciucul de pe ventil ,rezistent la freon ...
Toate cele bune.
  • vectra aaa

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit ceva similar la 15 lei dar nu eram sigur daca este bun ... o sa mai vizualizez miine inca o data ansamblul pentru ca nu mi-am dat seama de cum se inlocuieste dar inclin sa cred ca ai dreptate. Multunesc mult pentru sfat!
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
La mine difera ca lungime ventilele ( cel de pe inalta nu are aceiasi lungime cu cel de pe joasa )
De preferat sa-i spui exact, la magazin, de pe ce conducta este, sa stie pe care ti-l da .... ( se poate sa aibe ambele aceiasi lungime dar nu sunt sigur )
Nu cred ca poti sa-l desfaci cu un capacel de camera veche ,pentru ca este prea scurt si nu ajunge la ventil . Baietii de la vulcanizari ,au o scula, cu care insurubeaza ventilele in camere ,care este numai buna si scopului tau.
Toate cele bune .
Skip ads

  • vectra aaa

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sper sa dau de locul unde se afla ventilul ... Momentan pe acolo pe unde se incarca nu reusesc sa desfac, exista un mic capacel de plastic pe care atunci cind il dejurubez sa merg mai departe imi scapa niste gaz ... Multumesc mult pentru sfaturi!
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Ventilul se afla sub capacelul de plastic pe unde iti scapa freon ( inseamna ca ventilul este stricat ) La celelalt capacel iti sufla la fel ?
  • vectra aaa

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am facut o poza dar nu pot sa o postez...
  • vectra aaa

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cidul1 a scris:Ventilul se afla sub capacelul de plastic pe unde iti scapa freon ( inseamna ca ventilul este stricat ) La celelalt capacel iti sufla la fel ?


Cred ca am reusit, capacelul negru este bifat ...
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cum arata ventilul respectiv?
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Poza este prea mica sa-mi pot da seama . Cred ca vorbim de lucruri diferite , mai ai o supapa de siguranta pe compresor ,cred .Cel mai bine mergi la un service sa se uite cu o lampa ,cu ultaviolete, ca sa vada pe unde ai scapari si pe urma inlocuiesti piesa .Eu credeam ca este vorba de cuplajele pe unde-ti incarca instalatia cu freon, de unde si faptul ca ma refeream la 2 ventile( supape)
  • raresvintea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Unde gasesc astfel de ventile in Bucuresti. Dar cineva care sa aiba si scula necesara sa le schimbe si sa reuple?
  • INHELLTIGAR

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2014

  • Mesaj Privat
NU VA DUCETI LA AUTO-DRIFT LA NICIUNUL DIN SERVICE_URILE LOR. 1- COSTA 130 LEI FREONUL IAR LA SERVICE OPEL UNDEVA PE LA REPUBLICA E DOAR 70.
2- SUNT MEGA TZEPARI, PE MINE AU INCERCAT AZI SA MA FACA DE 200 DE LEI PENTRU 2 VENTILE DE A/C AMARATE CARE MAI MULT DE 30 NU FAC, 3-EU M-AM CERTAT RAU CU EI PANA AM AJUNS SA CHEM POLITIA , SA-I LEGITIMEZE CA SA LE POT FACE PLANGERE LA OPC SI LA PROCURATURA PENTRU INFRACTIUNEA DE INSELACIUNE SI AMENINTARI.
4- EI DAU UN AMARAT DE BON DE GARANTIE DAR DACA SE INTAMPLA CEVA, CHIAR DIN VINA LOR ( EX. PIERDETI FREONUL PENTRU CA INCOMPETENTII NU AU VERIFICAT VENTILELE DACA TIN) NU VA DAU BANII INAPOI, VA PROPUN SA VA SCHIMBE EI VENTILELE SI VA CER 200 DE LEI DUPA CE VI LE SCHIMBA, IAR DACA NU ACCEPTATI SI LE SPUNETI SA LE DEA JOS, VA CER 70 DE LEI MANOPERA. CONCLUZIA E , SERVICE_UL DE LA REPUBLICA, DIN INCINTA FAUR CRED CA E , E CEL MAI CIVILIZAT DIN CATE AM OBSERVAT. DACA PANA ACUM NU AM FOST RASIST, ACUM AM DEVENIT. SI CU RISCUL DE A FI DAT AFARA DIN FORUM, VA ZIC [edit]
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR