Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
intre timp am aflat ca acest zgomot ar fi de la cureaua de distributie....care ar fi prea intinsa si cand se incalzeste scoate acest sunet.
Intrebarea mea este: Exista riscul sa mi se rupa cureaua in mers? Marti trebuie sa fac un drum Iasi - Bucuresti - Iasi si nu as vrea sa ma trezesc cu surprize. Zgomotul este identic cu cel din clipul de mai jos si cum am mai spus este prezent doar la relanti cand motorul e cald:

http://www.youtube.com/watch?v=pTbM3xIOVGk

Mentionez ca se apropie si termenul schimbarii distributiei care ultima data a fost schimbata acum aproape 4 ani si am facut de atunci aproximativ 45 - 50 de mii de km .
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu cred ca are nimic, eu am acest zgomot, dar la o intensitate mai mica, distributia a fost schimbata la 120 000 km, urmatoarea ar trebui la peste 250 000 km.
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
se uzeaza oare mai repede cureaua din cauza ca este prea intinsa si scoate sunetul asta?
  • ianu16

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2014

  • Mesaj Privat
http://m.youtube.com/watch?...amp;v=_mc6LBn5EKw salut de 2 luni sunt posesorul unui opel astra h 1.7 cdti din 2009.De doua zile am observat ca de la motor se aude un zgomot foarte deranjant,am cautat pe net dar nu am gasit nici o rezolvare la aceasta problema,in schimb am descoperit pe youtube un filmulet in care un posesor de un opel astra se confrunta cu acelasi nu stiu ce sa mai fac sa nu se mai auda asa,va rog sa ma ajutati.VA MULTUMESC
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Comic sunetul. Cauta prin topicuri, stiu sigur ca mai era cineva cu exact aceeasi problema
  • ianu16

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2014

  • Mesaj Privat
am cautat dar tot nu am reusit sa descopar cum a fost rezolvata problema
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Tin minte topicul, si parca era de la o curea
  • ianu16

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2014

  • Mesaj Privat
am uitat sa precizez, am facut revizia acum o saptamana.am schimbat tot,filtre, curele,ulei...
Skip ads

  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu e de la nicio curea, e de la aerul care patrunde in circuitul de motorina pe la imbinari, in special pe la cele dintre conducte si capacul filtrului de combustibil. Ianu16, daca ai fi si citit topicul celalalt in care ai si postat intreband acelasi lucru te-ai fi lamurit singur: https://www.clubopel.com/vie...685&start=320
S-a discutat pe larg subiectul acolo.
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ianu16, La mine zgomotul era mult mai pronuntat am postat si un video pe youtube : http://www.youtube.com/watch?v=pTbM3xIOVGk

Insa initial se auzea exact ca in filmuletul postat de tine.

La mine problema s-a rezolvat cu un schimb de distributie....acuma nu se mai aude deloc zgomotul
  • ianu16

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2014

  • Mesaj Privat
eu am schimbat distributia acum o saptamana. Am fost astazi la un mecanic si mi-a spus ca este posibil sa nu functioneze un injector,sau este infundat filtrul de particule..nu stiu ce sa mai cred
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
d0m1n1c a scris:Ianu16, La mine zgomotul era mult mai pronuntat am postat si un video pe youtube : http://www.youtube.com/watch?v=pTbM3xIOVGk

Insa initial se auzea exact ca in filmuletul postat de tine.

La mine problema s-a rezolvat cu un schimb de distributie....acuma nu se mai aude deloc zgomotul

La tine era alta cauza, dat fiind faptul ca ai Z17DTL. Problema la care ma refer eu si despre care se discuta pe topicul postat de mine e doar la motoarele cu cod Z17DTJ si Z17DTR, care au sistem de injectie Denso, nu Bosch.
ianu16, ti-am mai spus care e problema si nu prea ai ce sa ii faci. Exista si un buletin tehnic de la GM in care se prezinta problema si ei recomanda inlocuirea bateriei de filtru si a conductelor (pe acolo patrunde aer). Nu are absolut nicio treaba injectorul sau filtrul de particule cu zgomotul ala, e doar aerul care e eliminat din circuitul de motorina printr-o supapa de refulare de pe pompa de inalte si face scartaitul ala enervant.
Skip ads

  • ianu16

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2014

  • Mesaj Privat
da am inteles, dar cel mai tare ma enerveaza troncanitul acela
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR