Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • simionmarius

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Un kit de reparatie nu ar fi bun?
Skip ads

  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
O recondiþionare costã cât o turbinã sãnãtoasã din dezmembrãri. Având în vedere cã la recondiþionare nu ai nicio garanþie cã axul nu va fi ceva China made care sã se topeascã cu 15000km, mai bine cauþi pe la dezmembrãri o turbinã impecabilã, fãrã joc.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Cauta o turbosuflanta SH. Un pret ok ar fi aproximativ 800-1000 RON si daca e ok te mai tine 100 000 km . Nu te complica cu reconditionat ca nu tine, plus ca nu ai ce sa mai reconditionezi din ea (rotor ciufulit) = fier vechi.
P.S. Decat sa dau 2500 RON pe una noua ( care de fapt tot reconditionata este) mai bine imi iau vreo 2-3 turbosuflante SH Smile).
P.S. Avantajul marcii Opel , Romania este intesata de parcuri de dezmembrai, profita de avantaj.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mda.....Asta e!Am cautat pe net si problema e cam asa:
-noua originala GM de la 3.500 lei in sus....Deci exclus!
-noua dar dracu stie pe ce producator (ei le vand ca originale) de la 1.550lei in sus pana pe la 2.500lei,la fel exclus pentru ca eu zic ca sunt chinezarii ordinare!Asta e parerea mea vis-a-vis ele....
-reconditionata la 800-900lei,dar aici e o chestie.Turbina mea (Mitsubihi) nu are kit de reparatie original.Pentru modelul asta firma producatoare nu a facut kituri originale.Asta o spune cam toata lumea inclusiv pe forumurile de afara.Deci kiturile alea de reparatie "originale" laudate peste tot sunt de fapt tot chinezarii!
-ultima varianta si cea mai plauzibila din dezmembrari cu preturi de la 150-300e.Problema aici e ca alergi mult si degeaba.....Am fost in weekendul asta pe la vreo 5 parcuri de dezmembrari si la telefon imi spuneau ca sunt impecabile,iar in realitate aveau un joc in ax mai rau ca ala al meu.Plus ca la doua dintre cele vazute le lipseau bucatele din palele din spate......
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cum am promis revin cu datele finale ale problemei...
Am luat o turbina sh de la un parc de langa Brasov (Marco parca se cheama).Super de treaba baietii de acolo iar ca pret m-a costat 1000lei turbina plus vreo 100lei drumul.Garantie 1 luna la turbina.
Preventiv am desfacut-o si pe asta cand am ajuns acasa si am curatat-o.Binenteles ca am spalat si geometria variabila cu un pic de benzina,ca era plina de mizerie.Oricum una peste alta a iesit turbina impecabil,chiar nu ma asteptam.
Am pus-o pe masina si credeti-ma,fara nici o exagerare,chiar "toarce" acum....Dar tot ca un tractoras se aude motorul ! Laughing
In rest,de montat am montat-o eu inapoi.Nu e mare inginerie acum ca ma uit in urma la lucrare in afara de mult timp luat la suruburile intepenite,dar daca o faci pentru prima data si o iei pe "bajbaite" e cam bataie de cap.
Si ceva poze cu "noua" turbina...

  • mirceacaragin

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 z17dtj/r
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2014

  • Mesaj Privat
e bine ca ai rezolvat problema, nu m-i se pare mult 1000 de lei, sper sa te si tina!
in alta ordine de idei, tot volanta ramane cea mai scumpa "buba"
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR