Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca am postat corect aici, cred ca se putea si la sctiunea ,,tren rulare” dar am vrut sa aflu pareri strict de la posesori de Astra.
Am un astra G, benzina, hatchback cu discuri si placute de frana pe spate.
De ceva vreme am observat ca atunci cand plec la drumuri mai lungi incepe sa scartaie la roata spate stanga. Pe masura ce fac km se accentueaza zgomotul adica scaraitu este mai tipator. Se aude cand tin volanul drept si nu pun frana. In momentul cand iau usor de volan spre stanga sau spre dreapta (nu mai stiu exact) sau daca pun frana usor, dispare zgomotul. Cand indrept volanul sau nu mai franez incepe iar.
Cand ajung acasa si las masina o vreme si sa zicem ca a doua zi plec pana la serviciu sau drumuri mai scurte nu se aude.
Ce sa fie oare?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Incepi cu varianta "etrier care vrea sa fie bagat in seama"
  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca esti de ceva timp pe acest forum ar fi trebuit sa stii ca intai se cauta si apoi se intreaba. Dar cum noi suntem baieti buni care vor sa ajute iti raspundem la intrebare. Praf sau rugina pe pistonasul de frana, intrate pe langa garnitura rupta. Se rezolva cu o reconditionare a etrierului. Cost kit ~60 lei. Si eu am aceeasi problema dar nu am gasit mecanic sa ma ajute cu operatiunea. Singur nu ma bag la frane ca nu se stie si nu vreau sa imi pun viata in pericol. Pana atunci ma prefac ca sunt tren pe sine Very Happy
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sa nu fie si de la un rulment cu joc mare... oricum trebuie desfacut si vazut exact ce este acolo si nu mai umbla asa ca nu e de joaca cu frana si cu rulmentii...
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sa scartaie un rulment?
stii care este diferenta intre scartait(de placute care nu se departeaza de disc,sau placute proaste calitativ)si un huruit de rulment care sia trait viata si incepe sa faca zgomot de cand pleci cu masina de pe loc pana te opresti,indiferent daca faci 200 de metri sau 200 de km
  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ca o rezolvare la problema mea si a lui Remus, am fost la mecanic cu placute de frana noi si tablitele de ghidaj ale acestora si acum merg fara zgomote si fara infranare.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ai schimbat placutele si gata?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:sa scartaie un rulment?
stii care este diferenta intre scartait(de placute care nu se departeaza de disc,sau placute proaste calitativ)si un huruit de rulment care sia trait viata si incepe sa faca zgomot de cand pleci cu masina de pe loc pana te opresti,indiferent daca faci 200 de metri sau 200 de km


ai stat mult sa gandesti acest post?...
Skip ads

  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@ florinianc . Da! Doar cu mici exceptii. Mecanicul asta stia problema foarte bine si la placutele noi le-a polizat foarte putin urechile si pe tablitele de ghidare a aplicat vasilina siliconica. Treaba de nota 10!
  • toadercaba

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema am avuto si eu e un lucru minor aparatorile de la discuri sunt inbatrinita si se apropie de ,disc adica ruginite si sunt rupte eu le-am schimbat si am rezolvat problema cu doar 70 lei
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor - aceeasi problema o am si eu, respectiv doar UNEORI se aude un chitait deranjant, cel mai probabil de la roata stanga spate. Am patit sa faca asa la un un drum mai lung, in mers daca viram cat de putin spre stanga chitaia, daca tineam volanul drept sau viram spre dreapta se oprea. Zgomotul s-a oprit dupa aprox 10 min. A mai facut asa si cu alte ocazii.
Credeti ca este de la etrier ? (solutie-kit etrier?) Uimirea mea este ca de ce face doar uneori dupa care se si opreste zgomotul.
  • cosmin001

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
remus-gabriel a scris:Nu stiu daca am postat corect aici, cred ca se putea si la sctiunea ,,tren rulare” dar am vrut sa aflu pareri strict de la posesori de Astra.
Am un astra G, benzina, hatchback cu discuri si placute de frana pe spate.
De ceva vreme am observat ca atunci cand plec la drumuri mai lungi incepe sa scartaie la roata spate stanga. Pe masura ce fac km se accentueaza zgomotul adica scaraitu este mai tipator. Se aude cand tin volanul drept si nu pun frana. In momentul cand iau usor de volan spre stanga sau spre dreapta (nu mai stiu exact) sau daca pun frana usor, dispare zgomotul. Cand indrept volanul sau nu mai franez incepe iar.
Cand ajung acasa si las masina o vreme si sa zicem ca a doua zi plec pana la serviciu sau drumuri mai scurte nu se aude.
Ce sa fie oare?

Am exact aceleasi simptome la o Zafira B. Mai tii minte care a fost problema?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
verificati intai daca nu este mizerie depusa (la spalatorie) trebuie mereu spalate bine si franele sa se curete de praful de placute de frana si daca nu se rezolva se incepe prin desfacerea placutelor si verificat cum culiseaza pe zona de ghidaj respectiv se verifica functionarea etrierului (pistonasului acestuia). atentie si la modul cum functioneaza frana de mana respectiv cablul acesteia ca este posibil sa fie si de acolo
  • marian546

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2011 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Salut..ca tot se vorbeste de acel scârțait..eu am schimbat si discurile si placutele pe fata la.un insignia..si tot se aude acel sunet..nu imi dau seama care ar fi cauza.daca cineva stie mai bine sa mi spuna si mie il tog frumos..da nu gen curatat etrieri si mai stiu eu ce..ca am facut si asta..si tot degeaba..problema o am la roata dreapta fata.
  • cosmin001

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Verifica daca nu este de la protectia pentru discul de frana. Este o tabla care poate sa atinga discul si sa frece sau sa intre piatra intre el si disc. Departezi cu o surubelnita si vezi daca persista zgomotul. Eu am patit de multe ori la Zafira.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR