Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In echiparea de serie la Z14XEP avem bujii Bosh FQR8LEU2 , iata citeva echivalente la producatorii de prestigiu :

Denso KJ16CR-L11 sau IK16L sau VK16

Beru 14FR-8LU2

Champion RC12MCC4 sau RC12MC4 sau RC12MC5

NGK ZFR5F11


Idea
Skip ads

  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ai schimbat cu altele?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu inca dar in curind vor fi Beru .
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
confirm cele scrise de iso, din fabrica masina vine cu bosch FQR8LEU2, 2 electrozi
la 30 000, in garantie, mi-au pus GM codul FLR8LDCU, 3 electrozi, tot bosch cred (nu scrie explicit producatorul)
la moment nu stiu ce am, urmeaza sa vad cand le voi da afara (la 60 000 le-am schimbat iar)
ideea e: de ce prima data 2 electrozi, a doua oara 3 electrozi, plus ca e alt cod decat la cele cu care a venit masina din fabrica (chit ca sunt tot GM)
va multumesc
Skip ads

  • emanuel

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sal baieti! am si eu o vectra b2 si am avut pe ea bujii GM si neavand ce face cu bani am pus beru care dupa 30000 au inceput sau dus si acum le am pus tot pe alea gm dar vreau noi si nu stiu de care sa cumpar! ma juta cineva ?pls!
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu am luat de la cormar Beru Ultax Titan, dar nu le-am pus............... inca .............
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
emanuel a scris:sal baieti! am si eu o vectra b2 si am avut pe ea bujii GM si neavand ce face cu bani am pus beru care dupa 30000 au inceput sau dus si acum le am pus tot pe alea gm dar vreau noi si nu stiu de care sa cumpar! ma juta cineva ?pls!


Poate ne spui si motorizarea... Cel mai probabil ti'ar trebui FLR8LDCU+ de la Bosch.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu folosesc la Astra H Z14XEP an 2009, bujii BOSCH FR7KI332S (Platinum Iridium) si merg foarte bine.
Au costat 35 de RON bucata. Viata lor pare destul de scurta totusi, recomandandu-se schimbarea la fiecare 30 000 de km.
Fata de Bosch simple din echiparea de serie, acestea par a se comporta mai bine la relanti precum si la turatii mari (>3000 de rpm).
  • Nony1902

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Sunt posesorul unui Opel Astra h, Z14XEP si as dori ca la urmatoarea revizie sa-i schimb si bujiile, deoarece cand motorul este rece simt unele mici trepidatii si in plus de asta ele nu au fost inlocuite de cand detin masina (dec 2015 - 125000 km). Am nevoie de un sfat in ceea ce priveste marca si tipul bujiilor pe care le-am gasit: http://www.autoeco.ro/bujie...2/17844/a1967875/ daca sunt ok si daca sunt compatibile cu acest motor. Pe site-ul lor am observat ca da, insa as dori si o alta parere. Din pacate ei nu comercializeaza si bujiile fabricate de GM. Multumesc frumos.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR