Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Confirm si eu. Desi a trecut putina vreme de la operatiune, a ploat o noapte intreaga si nu am mai gasit apa! Acum "pandesc" si usile spate, in caz ca apare problema sa execut operatiuna! Merci mult oricum celui care a descoperit problema ca umblasem ca titirezu de colo colo si nu gaseam rezolvare!
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
In continuare am sa va prezint metoda de rezolvare a acestui fenomen. La mine nu e apa pe chederul de la usa din fata, in schimb este pe chederul de la usile din spate.
Adica asa:
Am desfacut fata de la usa, este prinsa in patru suruburi torx si vreo patru cleme pe dedesubt, atentie la clema de la manerul macaralei geamului - se scoate cu o sarma tare la capat facut ca un carlig. (operatiunea asta o prezint pe larg pt ca exista topic unde se descrie aceasta)
Problema provine de la inelul boxei cum zicea si un coleg mai sus (eu nu am inel la boxa spate pt ca sunt montate niste boxe aftermarket) si de la nailonul care este lipit pe usa. La nailonapar intreruperi in lipitura (.ai mici s-au mai mari) la mine aceste intreruperi le-am provocat eu in necunostinta de cauza cand am montat boxele.

Se curata zona ce urmeaza a fi lipita. Se pune cordon de silicon destul de grosut pt ca nailonul o sa faca cute si nu trebuie sa fie intreruperi in lipitura pentru ca apa se prelinge geam apoi pe nailon si daca exista intreruperi apa o sa picure prin acele zone.

Atentie!
exista doua gauri mai lunguiete in josul usii care au rolul de a prelua apa scursa pe nailon si sa o reintroduca iar in cavitatea portierei - nu se infunda cu silicon. Astea sunt gaurile

Deci atentie la acele gauri si sa nu fie intreruperi in lipitura!

Se monteaza totul la loc in ordine inversa deomtarii, si se asteapta sa ploua sau mai usor se face proba ca in pozele urmatoare:

Doar o parte din apa prelinsa pe langa geam se regasea pe cheder (verificat), de aia am simulat cu apa dintr-o sticla si desfacut usor chederul pentru a intra cat mai multa apa!
Iata rezultatul lucrarii:
Mai uscat, mai curat senzatia protectiei - asa zicea o reclama!

Inainte apa iesea si prin zona marcata cu verde dintre fata usii si usa dar si prin gaurile marcate cu sagetile rosii prin care le proiectase constructorii. Acum apa se scurge doar prin gaurile marcate cu sageti rosii cum este normal.


Cu acest silicon am lipit:

Va urez succes in actiunea voastra si cititi topicul de la inceput!
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
In cazul tau a fost vorba de folia aia de etansare care nu mai era lipita bine, (probabil a fost dezlipita anterior), dar la noi ceilalti problema folia era lipita bine in schimb curgea pe langa boxa, garnitura acesteia fiind indoielnica!
  • b01zuo

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
FELICITARI "cabera" , "89dam" ... si tuturor celor cu asemenea initiative . BRAVO !
Skip ads

  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Bun topic...foarte explicit...multumim...am si eu o problema de genul acesta...dar uneori am mai gasit apa prelinsa si la haion...acolo unde sa mai fie problema...luneta este lipita direct pe cadrul haionului...sa fie de la cheder?
  • DGrig

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru OPEL.
Garnitura de la difuzor este dintr-un burete ordinar, coroborat cu cablul de la difuzor pe care se scurge apa foarte elegant pe membrana difuzorului, apoi pe garnitura acestuia si in continuare pe prag.Daca ar fi pus cablul mai lung (dar asta costa!), apa s-ar fi scurs pe unde trebuie.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si eu m.am confruntat de 2 ori cu aceasta problema numai ca apare o mica diferenta la acest proces:
-plouat foarte tare si a tinut o zi si ceva = nimic, prag uscat.
-plouat tare, dupa un drum de 170 km = nimic.
-masina spalata la spalatorie omv si la cea de cartier = nimic
-plouat afara normal, a doua zi surpriza = apa pe prag. aici apare diferenta si anume, acea aa s.a infiltrat acolo numai atunci cand masina a fost inclinata, mai exact a fost putin ridicata de partea dreapta.

am facut investigatii...am impresia k acea apa provine din pricina condensului, cand veste vara, iar atunci cand ploua se racoreste putin afara deoarece boxa si inelul sunt de cauciuc sunt in stare foarte buna la mine
  • iri81

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am si eu aceeasi problema la mine totoul e uscat la membrana la boxa
Skip ads

  • ocalinoiu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2012

  • Mesaj Privat
VIPER1981 a scris:Bun topic...foarte explicit...multumim...am si eu o problema de genul acesta...dar uneori am mai gasit apa prelinsa si la haion...acolo unde sa mai fie problema...luneta este lipita direct pe cadrul haionului...sa fie de la cheder?


Aceeaºi problemã am avut ºi eu, dar am rezolvat-o prin lipirea cu acelasi tip de silicon a mufei de legãturã (cea prin care trec ºi cablurile electrice) elasticã dintre haion si caroserie, care este situatã în partea superioarã.
Nu am foto sã ataºez, dar cred cã m-am fãcut înþeles.
  • petertm

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
odata cu sezonul ploilor mi-a intrat apa "la greu" pe la usa din stanga fata.Suspectez etansarea boxelor ca si colegul cabera, insa inca nu am apucat sa desfac fata de usa sa ma conving.Va tin la curent privind rezolvarea.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am observat putina umezeala la haion, stanga jos si se scurge frumusel la roata de rezerva. Vreo solutie careva?
  • petertm

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
s-a adeverit si la mine aceasi boala:garnitura distrusa.Am pus silicon rosu in locul garniturii si am stropit cu furtunul simuland ploaia ..(dehh !).Deocomdata este uscat si nu se vad urme de apa.Astept o ploaie torentiala pentru a-mi testa lucrarea.
Skip ads

  • mishunr01

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
CONFIRM garnitura boxelor si in anumite cazuri folia de etansare este de vina pentru apa de pe chedere, sau in cazul nefericit a apei in locul din spatele scaunelor.
Rezolvarea problemelor o gasiti detaliata de "cabera" si "89dam" , pentru aceasta le MULTUMESC

Atentie!
Tot din cauza apei in masina va pot spune ca mai pot aparea urmatoarele probleme:
- se aprind luminile de avarie (explicatie - din cauza umiditatii ricate in masina butonul de avarie se cupleaza, acesta nefiind unul mecanic )
- nu se mai aprinde bordul
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut colegi!

Revin si redeschid aceasta discutie cu problema mea: apa pe prag si in zona pedalierului, si anume:


Acum intrebarea este...este posibil ca de pe usa se se prelinga in zona unde este manerul de tras capota si apoi jos pe covorasul de la pedale?
  • petertm

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
desfa fata de usa si pune silicon in locul garniturii de la difuzor.Aceleasi urme le-am avut si eu si s-a remediat cu faimosul silicon!
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am revenit, am desfacut usa, folia transparenta era ok, si am siliconat boxa. Acum sper ca pe prag sa nu mai apara apa;
dar cu apa de pe pres cum ramane? aia de unde mai apare?


  • petertm

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
acum incearca sa dai cu furtunul si vezi daca ti se mai uda pragurile
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am zis sa las sa se usuce siliconul, si mai verific maine
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Eu am indepartat buretele acela ordinar de la difuzor si am pus un oring de 160 mm diametru si gros de 3 mm , putin silicon si gata am scapat de apa.Silicon am pus doar atat cat sa tina oringul in loc cand strang difuzorul. Asa arata oring-ul
  • gpower

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut.
Avand apa pe praguri care ulterior a patruns pe interiorul pragului ajungand peste pres am desfacut si eu fata de usa , boxa avea acea garnitura uzata pe partea de jos si intradevar era umeda. Am pus silicon pe toata suprafata garnituri si am mai lipit si acea folie de pe suprafata usi, avea unele zone unde era dezlipita. Tot odata as vrea sa va intreb unde pot gasii acele cleme de plastic (atat cele prin apasare cat si cele care sunt suport pentru surub).
Mutumesc .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR