Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Daca sunt forumisti care s-au dat cu amindoua, de preferinta, si care pot sa isi exprime o parere in cunostinta de cauza, va rog sa o faca aici. Cele 2 masini se aseamna din multe puncte de vedere, sunt diferite din alte puncte de vedere....Cred ca alaturarea nu este fortata. In prima faza ma gindeam sa alatur Calibrei pe Nissan 300ZX (mk2) insa motorizarea de 3L biturbo nu prea are concurenta la opel.
Dpdv stilistic cred ca Fiat Coupe este superioara, insa Calibra are un Cx mai bun si este mai spatioasa. Lui Coupe ii lipseste o transmisie 4X4 si o trage in jos o reputatie mai proasta a calitatii fabricatiei. Initial proiectul Pininfarina ar fi trebuit sa devina Alfa Romeo, insa in final pentru GTV a fost ales o alta forma destul de asemanatoare. Nu stiu multe despre fiabilitatea motoarelor de 1.8 ,2 si 2 turbo (plus) fiat, am auzit un zvon doar ca transmisia 4X4 de la Calibra este un punct slab.
Spuneti ce credeti.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Calibra! Calibra! Mr. Green
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cred ca din punct de vedere al fiabilitatii si al popularitatii calibra este net superiora
puncte slabe la calibra eu nu prea am vazut ci doar intretinere defectuoasa (rugina apare daca nu intretii caroseria, probleme la 4*4 apar daca uiti sa gresezi grupul, etc)
in schimb la fiat cupe cu exceptia faptului ca e mai frumoasa (zic unii), nu cred ca ara alte puncte forte, iar daca nu ma insel platforma este comuna cu brava care nu a demonstrat prea multe la viata ei, in vreme ce calibra are platforma comuna cu vectra, care este o masina din clasa mai mare si care a demonstrat cate ceva in decursul timpului

problema majora la calibra este ca nu prea gasesti una intretinuta si nealergata frecvent
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
In afara de Bravo-Brava-Marea-Marea Weekend, nu am auzit de alta masina care sa foloaseasca aceasta platforma.
Fiat Coupe are propria platforma, insa un alt repros care ii se aduce lui Coupe este diametrul de bracaj prea mare, astfel, desi mica, este relativ greu de parcat (pentru unii).
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Categoric Fiat Coupe!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR