Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Va salut,

Am masina de numai 3 luni insa vad ca acumuleaza zgarieturi de la o zi la alta. Am cel putin 3 urme de vreo 10 cm lungime, lasate de portierele "binevoitorilor" care nu stiu sa coboare normal din masina si deschid portierele la maxim(asa e cand ai masina de 2000 euro, cum nu-ti pasa nici de-a ta, nu-ti pasa nici de-a altuia), cateva zgarieturi amplasate foarte ciudat, nu imi dau seama cum au aparut, plus o groaza de zgarieturi fine care banuiesc ca ar fi de la spalatorie.

Ce doresc eu de la dvs. este sa ma lamuriti in privinta a 2 lucruri:
1. e vopseaua masinii mele mai pretentioasa(deep sky blue, metalizat) si de-asta se observa usor toate zgarieturile, sau asa se intampla la toate?
2. cum as putea sa scap de zgarieturi? Stiu de polish dar nu cred ca ii face bine vopselei pe termen lung si nu stiu cat de des se recomanda acest procedeu.

Voi cum va impacati cu zgarieturile? Mai ales la o masina noua, stiind ca ai muncit atat pentru ea, mie mi-e greu sa cred ca poate cineva sa nu puna la suflet orice mica imperfectiune..
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Sunt oameni care se ocupa de asa ceva, se numeste detailing auto, fac interioare , exterioare, motor.
Daca nu ma însel sunt chiar aici pe forum....spor la cautat
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Intr-adevar si eu am ramas uimit cat de repede se aduna zgarieturile pe masina. Problema este, asa cum ai spus-o si tu, ca pe majoritatea nu-i intereseaza sa aiba grija cand ies din masina si deschid usile la maxim fix in portiera masinii de langa. Mie mi se pare incredibil cat de aproape pot parca unii (30-40 de cm), de nu-si lasa loc nici macar pentru ei sa iasa, si aici nu zic de cazul in care parcheaza partea dreapta a masinii de partea dreapta a masinii vecine (pentru a economisi spatiu). Mai zilele trecute mergeam in paralel cu un logan si a calcat peste o sticla de plastic, care a sarit fix in masina mea. Ce era sa mai fac? Cand am ajuns la destinatie am inspectat masina si era ok. In fine, eu m-am resemnat si incerc sa fiu calm de fiecare data cand mai gasesc cate o zgarietura. Ca si concluzie se simte lipsa unor bandouri pe portiere, care vad ca in ultima vreme nu prea mai sunt puse pe masinile noi, dar cred ca s-a facut un compromis in favoarea aspectului.

Cat despre zgarieturile propriu-zise, daca nu sunt foarte adanci sa ajunga la tabla, iti recomand sa le lasi asa. Fiecare din tehnicile de retusare au problemele lor si ar mai fi revopsirea, dar pierzi timp, mai multi bani, agitatie, etc. Desprea micile imperfectiuni, la Astra e un capitol inchis pentru mine datorita zgomotelor care strica intrega placere de a conduce si totusi la mine e ok ca mi-au schimbat de toate cu ultimile componente aparute, dar nu pot sa nu fac comparatie cu cealalta masina din familie. Am mers cu cealalta pe o piatra cubica pe la vreo 30 km/h si ma asteptam sa faca ca Astra, dar nimic. Liniste completa si are 9 ani, iar pretul de achizitie nici nu se poate compara. Gata inchei, pentru ca deja sunt offtopic. Spor in a-ti rezolva zgarieturile.


Ultima modificare facuta de Aantonio la Lun 18 Aug, 2014 1:04 pm, modificat de 3 ori in total
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
in privinta asta exista 2 tipuri de masini :
1. zgariate
2. in curs de zgariere

deci nu iti mai face nervi aiurea pentru niste zgarietri, o sa le ai oricum Smile , iti spune unu care are masina neagra Smile

sfatul meu , daca nu sunt adanci (adica ajunse la tabla) sa le lasi asa , eventual cu un creion le mai acoperi cat de cat.
NU face polish pentru ca oricum o sa iti manance din stratul de protectie si asa subtire. ii faci polish cand vrei sa o vinzi sa arate bine. In rest ceara cat cuprinde si o sa te ajute destul de mult.
Skip ads

  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Eu de la inceputurile ei am cerut la spalatorie sa nu o stearga si vopseaua arata bine - gri tehnic
Iat cu parcatul mai bine mai departe de intrarea la magazine pentru ca la inghesuiala se produc zgarierile
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am revopsit masina complet anul trecut si la nici 2 saptamani m-am ales deja cu zgarieturi si pete de vopsea si altele asa ca la noi nu merita sa ai masina noua sau buna doar ciururi ca sa nu te doara inima la fiecare zgarietura...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR