Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • lumenoua

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salutare !
As vrea sa va rog sa ma ajutati sa aleg o motorizare buna la un Astra J Caravan SH ( intentionez sa l aduc din Germania).
Mentionez ca masina o utilizez in oras ( aproape exclusiv) .In prezent am o Astra G Caravan 1.4 90 cp .
In prezent inclin spre 1.4 benzina 101 cp.
Va multumesc.
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
E ok 1.4 de 101 cp..daca circuli majoritatea timpului in oras. Poti opta si pentru o instalatie gpl. Sa nu te astepti la performante extraordinare de la aceasta motorizare pe tipul de caroserie Break. Succes la achizitie.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Pe Astra ST merge cel putin 1.6 115 cai. E o masina foarte grea deja din varianta hatchback (a mea cantarita are aprox 1600 kg). Daca vrei sa o mai incarci (ca banuiesc ca de aceea iti iei ST), de 1.4 o sa trebuiasca sa te cam rogi.
  • VWhater01

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2014

  • Mesaj Privat
J-ul de 1.4 se va misca mai slab decat G-ul. Vezi diferentele de greutate si datele tehnice.
Skip ads

  • lumenoua

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
va multumesc mult pt raspunsuri . decat un 1.4 turbo ( 120 sau 140 cp) sa caut mai degraba 1.6 ?. da sigur ca vreau sa il si incarc. .
  • lumenoua

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
ca si consum de combustibil cum se compara oare cele doua 1.4 fata de 1,6?
  • VWhater01

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Turbo..e senzatie iti dai seama..daca iti permiti, go for it ! Consumurile vor fi aproape identice la 1.4/1.6 ; 1.6-le iti va fi mult mai confortabil la condus. E frustrant sa ai 100 cp si un motor 1.4 pe o astfel de masina..cand vrei sa accelerezi sa iti iei avant si sa opresti clima..
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@lumenoua, depinde ce buget ai. 1.4 turbo e mai vanjos decat 1.6, dar la achizitie masina va fi mai scumpa. In exploatare va fi mai placut acest motor datorita plusului de cuplu si a turatiei mai mici la care se obtine (am mers cu 1.2 tsi-ul de 105 cp de la vw si am ramas surprins de ce pot motorasele astea mici de generatie noua).
Probabil consumul va fi aproximativ la fel.
  • VWhater01

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Nu compara tsi-ul cu cele turbo de la opel care sunt mult mai slabe...la 1.2 tsi 105 nu prea simti nevoia de mai mult iar consumurile sunt infime...nu stiu daca de vina este motorul, tehnologia, cutia, sau greutatea mare a opelului..insa sunt mult mai slabe. Daca vrei te poti orienta si spre octavia 3 1.2 tsi..o iei pe la 14-15000 euro, iar motorul este cel nou pe curea, nu vei avea probleme. Daca mergi pe opel, alege turbo si nu iti va parea rau. Consumul va fi ca la aspiratele de 1.4/1.6, poate chiar mai mic, iar cuplul se va simtii din plin inca de pe la 2000 rpm...e mult mai placut la condus un turbo pe benzina din toate punctele de vedere
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Hmmmm, de la Opel am mers cu 1.6 Turbo de 180 CP pe un Astra J GTC. Ce-i drept nu m-a impresionat pentru ca l-am comparat cu motorul meu. Nu mi s-a parut un motor sportiv, dar mi s-a parut liniar si placut intr-o exploatare normala.
Octavia 3 cred ca iese din discutie deoarece omul isi cauta masina SH. Iar la SH cred ca inca sunt destul de scumpe.
In plus, nu toate problemele s-au rezolvat la 1.2 tsi-ul asta pe curea, intinzatorul a ramas pe acelasi principiu hidraulic.

Ma rog, revenind la subiect, daca e o masina de incarcat si carat, iar diferenta de bani poate fi acoperita, atunci 1.4 turbo e de ales datorita cuplului. Daca vrei ceva mai ieftin, mai simplu, mai fiabil si mai putin pretenios, atunci alege 1.6. Eu asa as face.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR