Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sper cu acest aditiv sa inceapa sa isi revina masina. Am schimbat si senzorul de turatie de pe arborele cotit si tot nu are acea forta pe care a avut-o.
Skip ads

  • Nelu-RSO

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acum sa nu te astepti la cine stie minuni din partea tratamentului cu metabond daca motorul e foarte uzat sau admisia infundata. Sunt multe cauze ce pot duce la lipsa de putere, dar nu se stie niciodata, incearca si poate se rezolva cu un tratament.
Atentie, citeste instructiunile de pe flacon si nu le ignora.
  • surinam

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
INCEPATOR IN DOMENIU!

poate fi pus in motor fara a se face o data cu schimbul de ulei? adica sa completezi o anumita cantitate. la mine am avut o problema la un semering si am pierdut un pic de ulei pot sa completez cu metabond?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, cu metabond gold
Skip ads

  • surinam

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
mersi .... o sa incerc
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Fiecare face ce vrea cu motorul lui . Eu sunt impotriva aditivilor in special a celor pentru ulei. In general aditivii astia ingroasa uleiul iar la un motor cu ceva uzura normal ca va fi o diferenta de "sound" , este ca si cum ai trece de la 5w30 la 10w40. Pe de alta parte cand dai 200 RON pe un flacond de Metabond din asta Gold , garantat efectul placebo va fi unul puternic avand in vedere ca flaconul costa cam cat 2 schimburi de ulei Castrol Smile).
  • Nelu-RSO

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Metabond Gold nu e aditiv de ulei, e un tratament pentru motor si din contra este foarte fluid, nu gros asa cum stii ca sunt aditivi pt ulei.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Tratamentul pentru motor este la fel de daunator ...in timp,am descleiat prea multe motoare lipite de tratamente cu renume gen Duralube la viata mea ca sa mai cred in vrajelile refacerii compresiei.
1. ori tratamentul este apa de ploaie si nu adera la suprafete si scapati cu motorul in regula.
2. ori adera la suprafete si in timp se depune pana cand gaseste si un canal de ungere sa-l infunde ,ori tachet sa blocheze,segmentii sigur ii cocseaza.
Astea sunt cele doua variante....alegeti
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nelu-RSO a scris:Vin si eu cu o poveste despre metabond. Am inceput sa-l folosesc acum 4 ani, vorbesc de metabond gold, ce-l cu particule ceramice, impreuna cu inca un produs de curatat tot de la metabond ce l-am bagat in motor in uleiul vechi. Asta vara am fost nevoit sa desfac motorul din cauza unor probleme(schimbat axe cu came, aveam o bataie frumusica de la o lucrare pe garantie). Dupa ce a desfacut motorul, mecanicul a fost mirat de cat de curat e miotorul si de faptul ca peretii cilindrilor prezentau niste umbre dar unghia nu se agata de aceste imperfectiuni, din contra, totul era perfect neted. Mecanicul nu-si putea explica acest fenomen si atunci am intervenit si i-am explicat ca in urma cu 3 ani/ schimburi, am folosit acest tratament.
Acum folosesc, cu incredere si uleiul de la metabond impreuna cu gold-ul, urmand sa achizitionez un tratament sau aditiv si pentru cutia de viteze.

Salut, imi poti spune te rog despre produsul de curatat de la metabond ? Ma gandesc sa ii fac si eu un tratament la urmatorul schimb, care trebuie sa se intampla cat de curand, si ar fi bine daca l-as curata inainte, ma gandesc ...
A mai folosit cineva metabond la motoare pe benzina ? In special la x18xe pe o Vectra. Eu nu am probleme, consumul de ulei este, pe bune, extrem de mic (ma mir si eu) dar as vrea sa o mentin in forma cat mai multa vreme.
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dau dreptate lui mecaNIK..si eu am folosit tratamentul metabond pentru motoare foarte uzate(205 lei)...ala ce curge greu(albicios-cu ceramica) asta dupa ce acum vrei 4 ani segmentasem motorul, rectificasem chiuloasa-schimbare garnituri,etc..curatare tacheti..bla-bla.
Dupa folosirea acestui aditiv minune(mecanicul mi-a recomandat..am-un mecanic hraparet-de-atunci nu mai am eu incredere in mecanici)...au inceput sa-mi bata tachetii...trebuind sa cumpar acum aditiv de desfundare tacheti(si tot n-am rezolvat problema definitiv-tot bat..insa mai putin).Nu s-a observat nicio imbunatatire a functionarii...dimpotriva acum parca scoate un zgomot mai mare ca inainte.Cert este ca mi s-a pus pata si m-am dus pe site-ul tipului(de facea reclama la greu) de vreo 2 ori si-am postat intamplarea cu pricina...de fiecare data insa, stergea postarile mele...si ramaneau doar cele pozitive...de-aici am si realizat teapa ce-am luat-o...mare parte din postari erau facute artificial de el..si doar de bine.Intr-un final deoarece insistam..a desfiintat forumul definitiv(macar sa nu mai minta lumea intr-una,si cine-o face ca mine...ca mine sa pateasca) Laughing
LE:Apropos..tipul cu reclama(pacaleala) Metabond...era din Constanta!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca motorul e pe duca, nu il va repara nici un aditiv minune, iar tratamentele "preventive" va papa doar banii!
  • Nelu-RSO

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:
Nelu-RSO a scris:Vin si eu cu o poveste despre metabond. Am inceput sa-l folosesc acum 4 ani, vorbesc de metabond gold, ce-l cu particule ceramice, impreuna cu inca un produs de curatat tot de la metabond ce l-am bagat in motor in uleiul vechi. Asta vara am fost nevoit sa desfac motorul din cauza unor probleme(schimbat axe cu came, aveam o bataie frumusica de la o lucrare pe garantie). Dupa ce a desfacut motorul, mecanicul a fost mirat de cat de curat e miotorul si de faptul ca peretii cilindrilor prezentau niste umbre dar unghia nu se agata de aceste imperfectiuni, din contra, totul era perfect neted. Mecanicul nu-si putea explica acest fenomen si atunci am intervenit si i-am explicat ca in urma cu 3 ani/ schimburi, am folosit acest tratament.
Acum folosesc, cu incredere si uleiul de la metabond impreuna cu gold-ul, urmand sa achizitionez un tratament sau aditiv si pentru cutia de viteze.

Salut, imi poti spune te rog despre produsul de curatat de la metabond ? Ma gandesc sa ii fac si eu un tratament la urmatorul schimb, care trebuie sa se intampla cat de curand, si ar fi bine daca l-as curata inainte, ma gandesc ...
A mai folosit cineva metabond la motoare pe benzina ? In special la x18xe pe o Vectra. Eu nu am probleme, consumul de ulei este, pe bune, extrem de mic (ma mir si eu) dar as vrea sa o mentin in forma cat mai multa vreme.


METABOND CL 250ml, pret nu mai stiu sigur, undeva pe la 100 ron, parca
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Intre timp, am "spalat" motorul cu o solutie de la 2+2, si am adaugat un tub de Duralube. Nu am simtit vreo diferenta, poate sa se vada in durata vietii motorului.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mare atentie la aditivii de ulei minune,nu repara,nu imbunatatesc,nu reduc....decat viata motorului.Motoarele de Opel cele cu tachetii hidraulici atat 16 cat si 8 in prima faza atenueaza zgomotul ori nu de intampla nimic apoi incep problemele,s-a ajuns la blocat tacheti,ars supapa corespunzatoare ca a ramas deschisa,infundat canale ungere distrus motor in totalitate,blocat ungere turbina rezultat dauna totala.....nu merita.
  • inmedio

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2016

  • Mesaj Privat
sunt detinatorul al uni z16se,imediat trebuie sa ii fa schimbul de ulei RAVENOL 10W40 ar fi bun pt motor
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Motorul consuma?
  • inmedio

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2016

  • Mesaj Privat
cam da oare ii pot pune si un tratament de motor masiana are 220000km multumesc
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sfatul meu....segmenteaza motorul....nu baga aditivi...fac numai rau motorului.
De banii pe aditivi cumperi piesele....
  • inmedio

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2016

  • Mesaj Privat
multumesc pt sfat
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu ti-am raspuns prin prisma propriei experiente....nici un aditiv din lume nu iti va reface compresia si nu va reda elasticitatea semeringurilor de la supape...dimpotriva va tinde sa infunde orificiile de ungere si scurgere a uleiului. Marketing curat pe banii nostri si asa putini....
Cand vei trage linie vei vedea ca vei iesi mult mai ieftin facand chiulasa si segmentand motorul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR