Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor , mi s a intimplat sa se rupa cureaua de la alternator , am cumparat o ,am incercat sa o schimb acasa dar nu gasesc rola intinzatoare,,,,,sunt 2 role dar sunt fixe! Ma poate ajuta cineva sa mi spuna cum se face. Multumesc.
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut ,am reusit sa rezolv problema ,si incerc sa scriu cite va rinduri pt. cei ce nu au treaba cu mecanica auto si incearca, ca si mine sa rezolve singuri mici probleme. In primul rind, nu gaseam rola intinzaoare pt. ca era bocata, dupa ce am vazut cum arata pe net, m am apucat sa desfac pe sub masina sa o schimb si aici au inceput problemele.....surbul care o tine nu are filet in blocul motor ci piulita ,intr un loc greu de ajuns .Asa ca ,sa o pot pune la loc a trebuit sa demontez si alternatorul ,care are atasat in spate o chestie cu 2 furtunase care intra in baia de ulei, cred ca raceste ceva! Oricum si asa prea mult spatiu nu s a facut dar am reusit sa gasesc locul unde vine acea piulita. Si inca o chestie pe care am patit o eu ca n bancurile cu p......nu tineti contra pilita cu o cheie inelera ca dupa ce am strins surbul nu mai iesea cheia ,asa de strimpt e spatiul acolo, surubul avind cam 1,5 cm peste piulita si ajunge aproape intr un furtun!Asa ca desfa din nou ,chinuie iar sa pui piulita prin pipaire si sa ajung sa o tin cu o cheie fixa da putin mai lunga....Pina la urma a reusit fiind un om foarte rabdator din fire , dar recomand celor care incearca si nu au conditii ( nu ca mine in fata porti si cu masina pe 2 butuci) si fara radare sa nu incerce . Daca aveam un service mai aproape de mine ma duceam la ei dar asa ,nu aveam nici frina ,si nici racire nu am nraznit sa plec n oras la service ,cureaua rupindu se aproape de casa ,iar intr un km. cit am ajuns acasa apa a trecut de 100*.Cam atit am avut de povestit ,succes celor care incearca ,si drumuri fara incidente.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR