Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • walt3rr

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua ! Detin un Opel astra GTC 2.0 CDTI cu Flex-Ride si as dori sa ii schimb arcurile cu scopul de a intari suspensia si a cobora garda la sol a masinii cu 30-40 mm. Intrebarea mea este se poate cobora fara a afecta buna functionare a amortizoarelor ?
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ma indoiesc ca cineva iti poate da o parere avizata la intrebarea ta. Amortizoarele sunt controlate electronic pe baza unor parametri si banuiesc ca parametrii respectivi oscileaza intre niste valori conforme cu configuratia standard a masinii. Daca alterezi configuratia standard, nici amortizoarele alea nu vor mai functiona la fel.

Dar totusi, modul Sport nu ti se pare suficient de dur? Ca la mine tzopaie masina pe Sport daca e drumul putin valurit.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Logic, amortizoarele nu ar trebui sa aiba de suferit atata timp cat arcurile (mai scurte) pe care vrei sa le montezi nu vor face ca amortizoarele sa ajunga la capat de cursa in timpul compresiei sau la destindere cursa amortizorului sa nu fie mai mare decat lungimea arcului destins (liber). In rest, amortizoarele vor lucra la fel (e ca si cum ai incarca masina micsorandu-i garda la sol cu 3-4 cm, asa cum vrei tu), taria lor fiind determinata de modul de rulare selectat prin modificarea sectiunii supapelor/orificiilor de curgere a lichidului din amortizor. Pe de alta parte, un arc se alege si in functie de amortizorul cu care lucreaza si invers. Totusi, cred ca masina va deveni foarte rigida si total inconfortabila. Din punctul meu de vedere selectarea modului sport e de ajuns pentru a conduce masina intr-un mod rapid/sportiv (nu raliu) fara sa iti clantane dintii, iar micsorarea garzii pe drumurile noastre.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR