Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Stati sa vedeti masini produse astazi daca vor tine ca cele fabricate acum 15 ani, sau cele din ani 90.
Acum 3 luni si mie mi sa rupt vibrochenul la y20dth si nu mia fost ciuda asa mult ca sa rupt ca oricum masina are 15 ani si peste 200.000 km, cel mai ciuda mia fost ca am patit treaba asta la 150 km de casa si am dat la platform o gramada de bani.
Masina a fost intretinuta si bibilita dar tot sa intamplat.
Astea sunt fiarele, noi sa fim sanatosi sale putem repara.

P.S daca cu o masina faci 200.000 km in 3 ani e mai putin uzata decat una care a facut 100.000km in 10-15 ani.
Skip ads

  • bobovis

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
tazyx a scris:
Chemat un var mai priceput


Here i am, man... Smile

@Op3l, pomenesti mai sus de cateva hibe pe care le poate avea un DTL, asadar apelez la bunavointa ta sa-mi spui daca exista ceva anume care trebuie stiut atunci cand inlocuiesti un motor cu unul SH, acele secrete pe care orice cunoscator al marcii le stie. Nu sunt cunoscator in "dedesubturile" CDTI-urilor (doar in HDI-uri, daca are cineva probleme Rolling Eyes ) si, chiar daca imi doresc sa fie ceva gen "plug&play", as avea nevoie de sfaturi.

Multumesc anticipat!

PS Bucata din piesa gasita in scutul motor este un capat de biela, cu juma' de surub inca infipt la locul lui, iar surubul este torsionat ca si cum puterea compresiei ar fi fost de 10 ori mai mare decat in mod normal. Anyway, speram ca saptamana viitoare s-o desfacem si facem functionala. Va vom tine la curent cu progresul operatiunii si, eventual, cu poze de la "locul faptei". Embarassed
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
adrian terinte a scris:Acum 3 luni si mie mi sa rupt vibrochenul la y20dth, Masina a fost intretinuta si bibilita dar tot sa intamplat.
Astea sunt fiarele, noi sa fim sanatosi sale putem repara.

Nu este deloc straina ruperea vibrochenului la Y20DTH. Daca la alte marci de masini este o raritate ruperea arborelui , la Y20DTH nu este deloc ceva neobisnuit, si nici la 2.2 DTI . Mai ales ca mereu se rupe in dreptul pistonului nr 2 , inclina balanta puternic catre o problema de proiectare, banuiesc ca de ungere sau o problema de fabricatie care multiplicat in sute de mii de Y20DTH produse Smile.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
seftaka a scris:Gresit, are indicator, apare pe ecranul central, se tine apasat 10 secunde pe bc, iar daca ai tid, se navigheaza pe cele doua butonase de sub el. La drum lung eu il pun mereu. Mie nu mi-a cedat niciun furtun niciodata

Poate ar fi bine sa faci macar o inspectie vizuala, dar amanuntita la toate furtunele de apa.

Eu zic ca e foarte bine ca la drum lung stai cu ochii pe temperatura motorului, asta (cel putin in opinia mea) arata ca esti constient ca daca crapa un furtun si nu esti pe faza poti sa-ti bagi picioarele in el de motor. E o vorba, rezistenta unui ansamblu mecanic compus din mai multe piese componente este determinata de rezistenta componentei celei mai slaba.

@Varu'

Colegu', la Opel treaba cu schimbarea motorului ar trebui sa fie plug'n'play. Mai ramane sa o faceti ca la carte (verificati axul pompei de ulei, pompa de ulei, pasta de blocare acolo unde trebuie, suruburile stranse cu cheia dyno la cat spune manualul de reparatii si ar trebui sa fie in regula).
Skip ads

  • bobovis

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc @ahappyuser pentru sfat.

De asemenea multumesc si colegului @catastefan pentru manual, cu siguranta ne va fi de ajutor. Wink
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sa auzim de bine!
  • bobovis

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Transplantul e pe terminate, mai trebuie cateva detalii verificate si masina-i gata de drum.

Se pare ca problema a aparut din cauza ruperii surubului de biela, piulita de la pompa de ulei este la locul ei, n-a avut nici o legatura cu intamplarea nefericita. Soarta si destinul a facut ca, cel mai probabil, surubul de biela sa fie prost tratat si sa cedeze (personal am patit acelasi lucru la un 1.9 TDI/PD, la doar 35k km, in treapta a doua, la aproximativ 1300-1500 rpm).

Poze cu "mortul" si un filmulet scurt cu prima cheie data "noului" motor:




  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru reusita!
Jos palaria.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna treaba !

Sa mai stea proprietarul inca o vreme ''cu ochii pe motor" (sa nu apara ceva pierderi de apa, ulei, carburant, vacuum, ce mai poate aparea in general dupa un transplant de motor).
  • tazyx

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Thanks, Bobo !
Buna treaba au facut baietii. Acum mai ramine sa vad un tester si sa verific compresia, se pare ca nu mai am 80 de cai. Chiar sint curios citzi cai mai am. Va tinem la curent - nu in curent.... Smile
Sper sa fie cu noroc acest al doilea bloc motor.
Bafta all si sa n-aveti necazuri d-astea !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR