Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua ! Roate de pe dreapta spate se incalzeste foarte foarte tare..am ridicat masina pe elevator roata se invarte foarte usor..care sa fie cauza de se incinge asa rau si miroase foarte tare a incins .. Va rog ajutati-ma.Va multumesc !
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si eu am avut problema similara cu roata stanga spate.
in mers, asa random, se apuca si scartia roata, opream si constatam ca janta frige de nu puteam tine mana pe ea. am dat inainte inapoi + 1 sut Smile in roata. dupa o perioada iar a facut ....i-am aplicat acelasi tratament si a mers.
dupa prima intampla am fost la service s-au uitat si nu avea nimic.
acum o luna a inceput sa faca iar urat si am fost la service din nou...... placuta din exterior stanga spate era ca o foita de hartie Sad( bine dracu ca nu am spart discul. timpul oricum era sa schimb placutele de frana
oricum si discul e afectat ca are un sant asa de vro 2-3 mm.

Causa a fost urmatoarea (din ce am discutat cu baieti de la opel) : mizeria intrata pe culisele placutelor nu mai permitea placutei sa se distanteze de disc ....si aia din exterior freca ca disperata in disc.

tu zici ca pe elevator se misca usor roata.....foarte posibil prin manevrele de inainte inapoi, prin demontarea rotii sa fi sarit mizeria de acolo si sa se miste usor roata.

verifica si asta, da jos placutele si fa curat bine de tot pe acolo
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
acelasi lucru l-am patit si eu, roata se invartea usor, dar cand calcam frana scartaia usor, cand ma dadeam jos sa vad ce si cum constatam ca janta era incinsa, am dat jos etrierl si am observat ca pe tabla pe care culiseaza placutele era ceva, ca o vopsea, am curatat, am luat placutele am dat cu capetele pe pila. de atunci n-am mai avut probleme.
  • CSLAR

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
La mine a fost de vina cablul de frana de stationare (ramanea roata stg. spate franata). Daca miscai putin cablul, se debloca frana.
Eu am schimbat cablul de peste 6 luni si nu mai am probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR