Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • liviucon

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Va salut! Scriu si eu o recomandare pentru doritorii de aventuri prin Buzau. Am vazut ca nu ati mai scris despre Meledic si presupun ca nu ati mai fost, sau poate ca ati fost si nu ati postat, oricum eu vreau sa va dau putine informatii from the inside. Socrii mei sunt din Manzalesti si merg aproape in fiecare weekend acolo asa ca va pot spune din proprie experienta ca se merita sa megeti acolo. Sunt obiective foarte interesante de vazut dar ca peste tot in tara noastra, turismul este la pamant, si acolo unde se practica,nu sunt conditii adecvate . Putina lume stie ca lacul Meledic este un lac cu apa dulce aflat pe un masiv de sare, iar apa din lac este extrem de rece la numai un metru de margine chiar si in cea mai torida vara. Nu este indicat sa faceti scaldaturi in lac tocmai din cauza temperaturii scazute, aproape in fiecare an lacul ia tribut cate o viata de viteaz. I se mai spune si lacul fara fund chiar daca adincimea lui este de 20m. In lac se afla si niste specimene foarte batrane de pesti ale caror siluete se pot vedea uneori de sus din drum, eu am avut placerea sa le vad.....erau niste siluete destul de mari. Pescuitul este permis dar trebuie stiut ca nimeni nu a scos vreun peste foarte mare de acolo, probabil ca nu au ajuns degeaba asa batrani pestii aceia. Imeiat linga lac as putea spune, pe platoul Meledic, ocolind prin dreapta lacul, veti trece prin padure pret de 5 minute dupa care veti vedea niste rape in pamant care nu sunt decat intrari in pestera Meledic. Are in jur de 12 intrari dar se tot surpa si pe masura ce unele dispar, altele apar. Pestera este catalogata ca fiind a doua pestera in sare din Europa , cu sali si galerii ce se spune ca depasesc 50 m , pestera este pe locul 2 in Europa dar cartografierea ei nu a fost completata din cauza gradului mare de periculozitate(surpari) deci se poate sa fie defapt prima in Europa si chiar in lume deoarece diferenta de lungime nu este foarte mare chiar si fara a se incheia cartografierea. Oricum pestera nu este deschisa publicului si este foarte periculoasa. Peste drum de intrarea in campusul lacului, putin mai la vale pe partea dreapta, se afla o gradina cu un nuc mare, sau poate sunt mai multi, nu mai stiu,. In acea gradina daca intrati, veti gasi ruinele a ceea ce trebuia sa fie palatul ........Peles. Stiu ca pare de necrezut dar spusele mele sunt sustinute de documente istorice si de pivnite daramate si resturile parterului cladirii. Palatul a fost ridicat pina la parter dupa care arhitectul proiectului a decedat, iar regina Elisabeta(cred) superstitioasa fiind, a anulat constructia si a mutat proiectul....stiti unde. Constructia a fost inceputa cu mesteri pietrari din Italia care dupa anularea proiectului au ramas pe meleagurile buzoiene indragostiti de zona si poate nu numai....... de aceea acum gasiti oameni in zona cu porecle de genul Talianul(italianul) descendenti ai mesterilor pietrari.Un alt obiectiv interesant este exact in albia raului Slanic, gurguiul de sare care defapt nu este de sare ci din tuf vulcanic. Acesta se afla axact la iesirea din Manzalesti si trebuie vazut neaparat deoarece se topeste vazand cu ochii. Putin mai sus, iesind din Lopatari, drumul se bifurca, stanga ducand la lacul Mocearu care iarasi este un refugiu si o oaza de liniste pentru oraseanul agitat, iar dreapta duce la focul viu de la Terca. Stiati ca exista si in Jud. Buzau "focul viu"? Comuna Manzalesti se presupune ca este cea mai veche asezare din tara noastra si printre batranele Europei deoarece sarea se gaseste la suprafata pamantului(singurul loc din tara) iar in sustinerea acestei teorii vin nenumaratele pietre scrise intr-o limba nedescifrata care sunt imprastiate peste tot prin imprejurimile comunei Manzalesti si Bisoca si prin paduri. Din pacate toate obiectivele si minunatiile de care va zic sunt deservite de drumuri mai mult sau mai putin proaste, dar cu siguranta proaste. Totusi eu am reusit sa ajung la multe dintre ele, si nu o singura data, cu un Golf 4 ce il aveam , care era destul de lasat , dar cu grija si rabdare veti ajunge si voi cu orice agregat. Ideea este ca se merita, iar locuri de cazare se gasesc, trebuie doar sa intrebati, sa vorbiti cu oamenii.Tot ce am scris mai sus, am vazut cu ochii mei asa ca pot raspunde intrebarilor la nevoie. Scuze pentru postul.......lung.Data viitoare o sa va zic despre frumusetile de la complexul Alunis-Nucu-Bozioru-FiÂșici. Lucruri foarte interesante si acolo. O seara buna.
Skip ads

  • max2005

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multumim pentru descriere si sper ca anul ce vine sa fie mai generos cu noi si sa reusim sa il vizizam cati mai multi doritori de drumetii
  • liviucon

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Corectez cu ocazia asta o greseala: am spus ca pestera Meledic este pe locul 2 in Europa, dar de fapt este pe locul 2 in lume. Va astept cu placere sa veniti si va voi fi chiar eu ghid, daca sunt liber. Plimbari placute.
  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Astazi mi-am facut timp si am facut o mica excursie pana aproape de Siriu,mai precis la Cascada Casota (reper Pensiunea 14 Scaune-se face dreapta din DN pana sa urci la baraj--din DN aproximativ 7 km ).Din Buzau si pana acolo sunt aproximativ 180km-dus intors.Din pacate drumul secundar care duce pana la cascada nu poate fi parcurs cu mai mult de 20-25 km/h,dar se recompenseaza cu frumusetea cascadei si a locurilor din jur.

Skip ads

  • liviucon

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Foarte frumoasa cascada CaÂșoca. Cam multa mizerie de la turistii cu gratare......si manele.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cum este drumul de la Buzau la Brasov? Vreau sa trec prin zona pentru peisaje, barajul de la Siriu..... Se ajunge usor la cascada Casoca?
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Drumul este foarte bun, cu mici exceptii (cateva denivelari, cateva portiuni plombe). Nu stiu ce sa-ti spun de cascada Casoca. Daca vii direct de la Iasi si vrei sa ramai peste noapte in zona iti recomand Hotel Magura (la cca 25km dupa ce treci de Buzau, peisaj super,vedere de sus...),mergand mai sus (catre Bv) cu cca 20km ai motel +restaurant 2D-recomand doar restaurantul-, apoi la Nehoiu ai Pensiunea Roza (partea stanga la intrare, macare +cazare buna), peisajul pe baraj este foarte fain, am vazut undeva pe partea stanga un indicator cu Izvorul bucuriei -trebuie sa cobori de la asfalt cca 200m pe un drum pietruit (au ceva casute de inchiriat, pauni...) iar mergand spre Crasna, Zabratau, Intorsura Buzaului peisajele sunt de asemenea faine...
Pe dn 10, de la Buzau La Brasov gasesti benzinarii la: iesirea din bz (Petrom), dupa 50Km ai un partener Rompetrom in localitatea Cislau (unde poti sa faci stanga spre Valenii de Munte si sa te duci pe Cheia-iti recomand si traseul acesta), dupa inca 15 Km ai Petrom la Patarlagele, inca un petrom la Intorsura Buzaului si apoi pana la Bv mai e inca una "no name" (in localitatea Prejmer parca) dar nu iti recomand.
Radare: zilnic mcv de la Bz-Magura patrulare/stationat, 2 logane vechi de la Viperesti-Nehoiu-patrulare/stationate; mcv in zona Intorsura Buzaului.
Drum bun.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult! Merg pentru a vedea barajul de la Siriu si ce se mai poate vedea pe traseu. O sa fie un tur mai rapid pentru ca plec dimineata pe la 3 din Iasi, si seara ma cazez in zona Rasnov. Iau si statia cu mine sa nu am batai de cap cu radarele.
Multumesc foarte mult pentru toate informatiile, o sa tin cont de ele!
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cei care vor sa admire peisajul pe DN 10, in zona barajului de la Siriu, va anunt ca drumul este inchis de saptamana trecuta, din cauza caderilor masive de piatra. Situatia este destul de serioasa, slabe sanse sa se redeschida curand. http://www.google.ro/url?sa...49129,d.ZWUPentru cei care doresc sa ajunga in Brasov, exista varianta Buzau-Poieni (Cislau)- Valenii de Munte-Cheia (o zona de asemenea foarte frumoasa) -Brasov .
Spor la drumetii si la peisaje cat mai frumoase!
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatii, am trecut pe labarajului Siriu si zona e superba! Pacat de unele portiuni de drum, dar peisaje superbe! O sa imi aloc un concediu in zona in anii urmatori, poate repara si ei drumul! Multumesc pentru toate informatiile!
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Drumul (DN 10) este ok; am fost nevoit sa merg pe Cheia ca sa ajung la Bv (din cauza pietrelor cazute in zona barajului), asta (Cheia Bv) se poate numi drum prost, este denivelat destul de mult si sa conduci pe un astfel de drum....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR