Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • fine

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles ca ar fi 2 metode de a vizualiza consumul de carburant la Corsa D (modelele care nu au instalat Board Computer) si anume:
1. montarea unui Gid,Bid,Cid impreuna cu CD30 dedicat cu butoane BC.
2. montarea manetei cu butonul lateral de jurnalier dar impreuna cu display-ul mediu sau mare aflat intre ceasuri.

Toate acestea de mai sus necesita activare cu Tech2.
As dori sa realizez optiunea 2 dar am nevoie de mai multe detalii de la cunoscatori.

Am verificat codul aflat dupa capacul ce tine comutatorul de lumini (GM13279900).
Am verificat daca exista acel "switch ambreaj"........exista.
Am verificat daca exista acel fir intre mufa XC46 (pinul 20) si XI3 (pinul 41)....exista.
Toate astea erau valabile pentru activarea cruise conntrol si tempomat.

Banuiesc ca acestea sunt pe masina pentru ca este modelul cu proiectoare de ceata in pachet.

Dupa achizitionarea si montarea manetei ce are acea tasta in cap-lateral,urmeaza sa caut un display dedicat care trebuie montat intre ceasuri in locul celui vechi mic.
Intrebarea mea este .....ce implica aceasta inclocuire?....resoftare sau nu?.....se potrivesc display-urile la pini?
Daca cunoasteti detalii.....interveniti.
Multumesc.
Skip ads

  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
e inutil...eu am CB si dupa doua saptamani am inceput sa nu il mai bag in seama...
  • soar3e

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nici eu nu am computer de bord si nu ii simt lipsa. Pentru consum foloses metoda plin-plin si reusesc sa aproximez destul de bine autonomia masinii mele.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu te ajuta cu nimic CB mai ales daca alimentezi sub 10 litri,e o problema ceva la plutitor si nu iti va recunoaste alimentarea,crede-ma ca am alimentat 8 litri si am ajuns acasa cu afisajul FILL UP,pentru mine e foarte enervant,iar daca pui 10 12 litri ai sa observi ca la drumuri prin oras iti vor scadea foarte repede km iar la drum lung vor mai creste la loc,daca crezi ca vei alimenta de la plin la plin poate se merita,tot acul de la rezervor e sfant iar calculul se face sub forma de fractie x/100=litri alimentati/km efectuati asa ca x= 100 ori litri alimentati/km efectuati x=consumul de exemplu la mine asa a fost saptamana trecuta x/100=11/190 x=100 ori 11/190 x=1100/190 x=5.7 Bafta!
Skip ads

  • bobotz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutari,
Am fost redirecționat de un coleg de forum aici așadar voi pune si aici întrebarea pe care o am pentru voi:

Doresc sa achitionez sãptãmana aceasta un autoturism Opel Corsa 1.3 CDTi DPF ecoflex start-stop selection fabricatie 11/2011. Din fotografii am observat ca intre ceasuri are un afisaj micut (aprox 2x3 cm), unde sunt afișati kilometrii, iar pe bord are un afisaj mono-crom portocaliu (nu stiu ce tip, dar e tot mititel si lunguiet in jur de 10x4 cm).
Întrebarea mea pentru comunitate este: in ce mãsura pot instala computer-ul de bord (sa pot vizualiza mai multe detalii intre ceasuri, sau chiar si pe afisajul de deasupra panoului de bord, cum ar fi consumul de combustibil si distanțã rãmasã pana la revizia periodica, eventual si cand recomanda computerul sa schimb vitezele) si de asemenea, cum se procedeazã / cat costa si unde as putea face aceasta operatiune (menționez ca as vrea sa fac schimbul intr-un service)

Multumesc.
  • victormvn

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut, de curand am si eu o Corsa D din 2009, nu prea m-am lamurit prin postarile voastre si as vrea sa pun o intrebare suplimentara: inteleg ca nu avem computer de bord? Am cercetat putin, apasand de 3 ori scurt si odata lung butonul de la kilometraj (singurul buton) se deschide un meniu in care imi afiseaza niste date. Nu reusesc sa aflu ce reprezinta acele cifre, unul dintre ele reprezinta turometrul,alta cifra reprezinta bateria, restul habar nu am, ma poate lamurii cineva? As vrea sa aflu consumul sub format digital, sau nu avem asa ceva? Multumesc!
  • Bogdan Salagean

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Iar a-2a dupa turometru este temperatura motorului din cate stiu eu.
Si eu ma intrebam daca nu arata si consumu aici,nu stie nime?sau ce mai inseamna restul datelor?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR