Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • jax
  • OP
  • 24 mesaje
  • din 01 Jul 2013
  • Insignia 2010 Y20DTJ
  • Dolj
  • jax

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Cand turez masina pe loc sau mergand, se aude ceva frecand rulment neuns, ceva metalic la motor drepta 1000-1400, la turatie mai mare nu se mai aude datorita zgomotului motor...am ascultat si sunetul vine din dreapta.. de la role, curea distributie, , nu am avut probleme pana acum... a mai intampinat careva problema asta ?

Multumesc !
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
vezi daca asta te ajuta: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=92730
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
La mine se aude un zgomot din partea dreapta de la role dar numai intre 2400-2500 rpm si in viteza si la liber daca o turez, ca si un huruit de rulment. N-am avut timp sa merg sa vad dar cred ca e ceva rola, e ciudat doar ca se aude numa la 2500 rpm si sub sau peste niciodata..
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat ceva cu acel zgomot?
Skip ads

  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat inca..dar am gasit sursa problemei, e o tija de metal din spatele motorului care are un pic de joc si de la vibrati se aude acel sunet, dar nu am acces la ea sa o rezolv, am zis ca o sa o rezolv cand voi face distributia.
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Oare ai putea sa faci o poza cumva sa ne arati care e acea tija?
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am facut un video pentru un coleg de pe forum, el a reusit sa o gaseasca cu ajutorul lui, tija se vede intre secundele 10-15.
A mai facut si colegul respectiv ceva investigatii si mi-a spus ce face acea tija, si anume: "Salut! In legatura cu vechea problema, zgomotul metalic. Am facut cateva investigatii si am aflat ca acea tija actioneaza clapetele din admisie. Acea tija daca devine foarte slaba poate cadea ,iar in cazul in care clapetele raman pe inchis fluxul de aer din motor poate fi redirectionat catre turbina si o poate uza prematur. Din exterior nu cred ca se poate repara. Daca mai aflu ceva te anunt, insa daca tija sta la locul ei nu exista motive de ingrijorare. "
"
https://www.clubopel.com/lin...3_094754.mp4.html
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am gasit o poza cu o galerie de admisie de opel insignia si se vede putin acea tija care are joc. Am incercuit-o cu rosu.


Skip ads

  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am dat jos galeria acu câteva luni și am eliminat și capetele din galerie dar zgomotul tot nu a dispãrut și nu îi gãsește nimeni cauza..se aude doar dupã ce se încãlzește motorul dar în mers se aude mai tare, dacã o ture la liber nu prea se aude acel zgomot.
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Si la mine avea joc acea tija, deci si clapetele. Am inlocuit galeria cu totul, insa nu am scos clapetele. Este la fel. Este un mister pe care probabil doar inginerii de la Opel stiu sa-l explice. Majoritatea posesorilor de Insignia pur si simplu nu aud acel zgomot. El este prezent pe mai toate masinile intr-o masura mai mare sau mai mica. Eu ramin la parerea ca electronica este cauza. Ceva optimizare pentru turatii scazute + cuplu mai mare pe treptele 1 si 2, doar pe temperaturi peste 19C. As fi foarte curios sa stiu daca se aude si tupa tuning.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Scuze de off-topic: am si eu o curiozitate apropo de clapetele astea. Cum functioneaza? Si de ce in functie de temperatura (peste 19 grade)? La turatii mici stau deschise si motorul trage mai mult aer, sau care e schema? Intreb pentru ca la mine oscilatiile la ralanti se simt pana in 19 grade. Daca temperatura de afara e peste 19 grade, motorul merge rotund si frumos pana se incalzeste. Sub 19 are un ralanti instabil.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Stai linistit tu nu ai clapete(2011),fluctuatiile sunt mai mult ca sigur datorate senzorului de temperatura...,sau mai bine spus datorita softului nou...
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Senzorul de temperatura e ultima ideea si a celor din service (am inteles ca sunt vreo 3 senzori, eu stiu de cel de motorina, probabil mai este unul de aer care nu stiu pe unde se afla, iar de al treilea nu am idee). Intr-adevar, dupa update-ul la ultimul soft, mersul la rece s-a dereglat, nu mai e uniform. Ma gandeam ca poate are legatura cu clapetele (masina e MY2012, dar stiam ca doar la Insignia s-a modificat galeria dupa 2011).
Thx @gyzmo.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Si eu stiam ca motoarele de dupa 2011 nu mai au clapete, dar mi-a spus un coleg ca de fapt nu ar fi asa, ca a vazut el o galerie productie 2013 care avea acele clapete........acum nu mai stiu ce sa cred........poate mai au clapete dar au modificat structura lor ca sa nu se mai desprinada.......
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Și eu am observat de când s-a mai rãcit pe afara dimineațã pânã se încãlzește puțin motorul oscileazã acul de la turometru la ralanti. .și câteodatã sta turația pe la 1100 rpm cât e rece.
Deci sa înțeleg ca șanse sa scap de zgomotul respectiv nu prea sunt...?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR