Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
1 Chiar daca nu car pasageri in spate sau bagaje, cand intru intr-o groapa sau trec o denivelare (relativ mica) masina se balanseaza (dar nu exagerat) si aud din spate o bufnitura ca si cum se lovesc doua tampoane de cauciuc. Mentionez ca am telescoape noi noutze. Sa fie de la arcuri (care probabil ca au varsta masinii (1995) ?

2. Mashina prezinta instabilitate in curbe. Spatele e nesigur. Sa fie in legatura cu problema de la punctul 1 sau tre sa schimb vreun bratz sau mai stiu eu ce bucsha de pe spate ?
  • gigi_duru_poplaca

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2007

  • Mesaj Privat
verifica daca amortizoarele spate sunt prinse rigid in tampoamele lor (desfa prinderea de la amortizor de jos are un surub si trage in sus si in jos ) mergi la un stand si verificale eficacitatea chiar daca sunt noi
apropo am citit undeva ca dupa minim 5000km se rodeaza mai cauta daca imi aduc aminte iti trimit link-ul
verifica bucsile pivoti capete bara fata sa nu ai jocuri foarte mari pt ca masina e grea si orice joc la partea fata daca ai si arcurile lasate pe spate se transmite amplificat la manevre bruste

io am avut ceva similar dar a fost din bucsile brat fata in jur 100 ron setul + manopera si un cap de bara culmea pe stanga
  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am pus arcuri noi pana la urma fiindca la tester mi-a dat uzura inegala pe spate (cu telescoape noi)
. Dar izbitura e tot acolo cand arcurile se comprima.

Intrebare: tampoanele ale de otel din interiorul talerelor in care stau arcurile (care se izbesc unul de altul cand arcul se comprim, nu ar trebui sa fie imbracate in cauciuc pt ca pana acuma eu nu am mai auzit asa bubuitura cand se comprimau arcurile ?
  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mecanicul zice ca ash fi trebuit sa am tampoane de cauciuc in interiorul arcurilor.. Cam cat ar costa ? Stie cineva ? Aproximativ
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR