Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am citit codurile de eroare prin metoda "franei si acceleratiei" si mi-au iesit urmatoarele coduri :
-P0105
-P0500
Din cate am cautat codul P0105 = Manifold Absolute Pressure/Barometric Pressure Circuit Malfunction (Presiune absolutã în galerie / presiunii barometrice defectuoasã a circuitului)
P500 = Vehicle Speed Sensor Malfunction (defectiune senzor de viteza ) asta e din cauza ca am scos eu mufele de la ABS si cand le-am bagat la loc mi-a ramas eroare stocata.Nu imi indica vitezometrul.

Primul cod (P105) de la ce poate fi ? si uneori se mai aprinde in treapta a 5-a cand trec de 3000RPM se aprinde martorul "masina cu cheita".
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ai un senzor de presiune pe galeria de admisie, daca imi aduc bine aminte, undeva in dreapta clapetei de acceleratie. Cu datele de la senzorul asta se regleaza injectia de combustibil, ECU isi calculeaza pe baza senzorului cat aer intra in motor.
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
dar oare sa fie influentat pentru ca am pus Blind la EGR ?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu.
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
astazi am intampinat o alta problema.masina a inceput sa mearga in mers in suturi si imi da cod eroare P0353.bobina e schimbata de 4-5 luni.Maine o sa verific bujiile sa vad ce se intampla cu ele.Nu face mereu ,am facut un drum de 20km astazi.si la intoarcere in cei 10km a facut de 3-4 ori si s-a aprins motorasul galben.parca ii taie alimentarea.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR