Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ma tot gandesc daca se poate atasa intrare video la sistemul Infotainment cu display color CID. Am gasit ceva interesant despre acest subiect si poate daca mai este cineva interesant putem incerca. Nu-mi este clar daca intrarea video se poate atasa si la un sistem cu CDC40 Opera, ca din cate se vede la link-ul de mai jos se povesteste numai de NAVI. Ar fi super sa poti conecta PDA-ul sau un receiver DVB-T si sa ai imaginea pe display.

http://mitglied.lycos.de/ha...iller03/dvbtH.htm

Are cineva mai multe detalii despre acest subiect. Pe mine ma intereseaza daca se poate conecta un PDA.

Mersi.

Acest topic a devenit publicitate, prin urmare se inchide, pentru publicitate luati legatura cu administratorii
Skip ads

  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din cate observ ne cam depaseste acest subiect. Dar recunoasteti ca este tare si merita. Ganditi-va cum ar fi sa montezi o mini camera video si cand dai cu spatele sa ai imaginea pe display.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Omul, si-a modificat intrarea video de la CID, ca sa poata introduce pe ea o alta sursa video RGB. Cu ocazia asta am aflat si ca acest CID este de fapt Toshiba LTA065B090 cu placa de inrare schimbata pentru a functiona cu iesirea RGB de pe HU-urile de Opel. deci daca cineva are probleme cu CID-ul poate comanda de pe net un LTA065B090 la care inlocuieste modulul de intrare video.
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
M-am uitat si eu mai in detaliu. Schema adaptorului nu este foarte complicata dar mai trebuie si acel transceiver pentru FBAS RGB pentru ca majoritatea au iesire FBAS.
Dar de ce nu se poate face un adaptor care sa se interpuna intre iesirea player-ului Navi si CID? Ca doar acel player trimite imaginea cu harta la CID sau nu?
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
FBAS e acronimul german pentru video-compozit, deci semnal analogic.... practic e un procesor de encodare a semnalului analog, cred ca si un bt878 ar putea face asta cu succes.... daca ii gasesti locul in schema.
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pe mine ma bate gandul sa fac un montaj de test dupa schema tipului acela. Pare simpla dar sa vad cu conectorii aia doi si cu panglica daca gasesc pe la noi.
M-am uitat la CID-ul meu si intradevar se poate atasa o intrare RGB pe panglica LCD-ului care este unul normal facut de japonezi. Se poate desface CID-ul si identifica chipset-ul LCD-ului. Al meu este LTA058B110D provenit de la CID-ul unei Vectra C OPC. Este super mare in comparatie cu un GID ca a trebuit sa-i schimb si masca cu fantele de aerisire. De accea ma gandesc sa-i atasez o intrare Video ca este pacat sa-l tin numai pentru BC si Audio.

Dar ma tot gandesc de ce nu pot sa folosesc al II -lea conector al CID-ul ca intrare RGB ca eu tot nu am player cu navigatie.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Hai ca sa reinvii eu acest subiect pentru ca ma macina....

Grigs ai reusit ceva cu cid-ul tau si daca da cum
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit sa contruiesc o interfata experimentala cu intrare RGB pentru CID-ul Vectra model dupa 2005. Se vede super. Nu stiu daca reiese din pozele de mai jos pe care le-am facut cu tel mobil dar va asigur ca rezolutia este foarte buna.
Pentru faza I ma gandesc sa fac interfetele video cu intrare RGB (se poate lua de la DVB-T sau DVD cu iesire SCART). Sau se poate procura un convertor separat Composite-la-RGB dar este 100euro.
Pentru fazaII o sa adaug si un convertor de la composite (Video) la RGB in cazul in care se doreste conectarea unei camere video pentru dat cu spatele sau iesirea unui PDA.

Aceasta interfata este functionala numai pentru Vectra C model dupa 2005. Pentru Asta trebuie dezvoltata o alta interfata.
Cine este interesat sa-mi trimita un PM.




Skip ads

  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La pret nu m-am gandit. Trebuie sa vorbesc cu tipul care le va produce dupa montajul experimental. Daca sunt doritori, cred ca pretul o sa fie OK cu posiblitate de upgrade. De asemenea, se pot face si pentru cei cu Astra.


Ultima modificare facuta de grigs la Lun 21 Jul, 2008 11:09 pm
  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ai aflat ceva?
Un pret, o "chestie", o "maslina"?
Hai ca sunt curios, cam cat ajunge o "maslina".
  • Black-angel08

  • Mesaje scrise: 402
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, foarte interesant experimentul tau ma intereseaza si pe mine insa pentru vectra b, crezi ca se poate face si pt vectra b?
Astept un raspuns afirmativ sper, ms anticipat Smile
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am terminat prototipul cu interfata CID and convertor CVBS to RGB (pe placa de dezvoltare). Merge super!. Acum ne ocupam de proiectarea cablajului pentru a intra in cutia CID-ului. Interfata va avea disponibile 2 sau 3 intrari AV (Video composite) si un buton de comutare pentru intrari. Una dintre intrari va avea modul reverse activat pentru a putea conectata o camera video marsarier. Se mai poate adauga intrare S-VIDEO pentru cei ce au device-uri cu iesirea respectiva.

Va fi gata in scurt timp. Ce-a fost greu a trecut. Cand e gata va fac un demo la Sala Polivalenta.

Oare cei cu Audi au o astfel de optiune? Cei cu Vectra C vor aveam Smile
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sper sa nu fiu offtopic .
Am gasit o firma care importa pt diverse marci CID-uri care seamana cu cele OEM
Adica , tu ai CD30MP3 , iar ei importa un CID , cu functie de navi(IGo) cu voce in lb. rimana si acoperire 90% , tv , telefon cu bluetooth , cu iesire USB , I-Pod si care suporta camera de mers cu spatele .
Deasemenea ei importa si cablajul necesar transformarii cu mufele originale .
Pe site nu este , insa am inteles ca ar fi ceva si pt Opel si costa undeva pe la 2500 de lei !

E o solutie interesanta ... Nu vreau sa se considere reclama eu am CID din fabrica Very Happy
http://www.autogadget.ro/
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
grigs a scris:Am terminat prototipul cu interfata CID and convertor CVBS to RGB (pe placa de dezvoltare). Merge super!...

Salut! ce se mai aude cu interfata? un pret?
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se fabrica. Si eu o astept. Colegul meu va fixa pretul... o sa fie acceptabil.
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Da, eu am avut BID si am pus CID. Trebuie sa-l programezi cu TechII la dealer sau daca stii pe cineva cu acest device. Gasesti sa-l cumperi pe ebay sau la dezmembrari. Iti recomand CID daca tot o sa avem interfata video la el.
  • stealthTT

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut, vin si eu cu o intrebare ptr. grigs:
monitorul folosit pentru CID este acelasi, si este folosit de la Merz, VW, Audi, Porsche, etc... Eu am nevoie de un monitor, am gasit afara, dar ma gandeam ca poate stii cumva pe aici (numai ecranul), banuiesc ca pe al tau nu il mai vinzi?

mersi mult si scuze pentru hijack, am incercat sa iti trimit msj dar nu ma lasa dcat dupa 10 post-uri.
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
stealthTT a scris:salut, vin si eu cu o intrebare ptr. grigs:
monitorul folosit pentru CID este acelasi, si este folosit de la Merz, VW, Audi, Porsche, etc... Eu am nevoie de un monitor, am gasit afara, dar ma gandeam ca poate stii cumva pe aici (numai ecranul), banuiesc ca pe al tau nu il mai vinzi?

mersi mult si scuze pentru hijack, am incercat sa iti trimit msj dar nu ma lasa dcat dupa 10 post-uri.


It trebuie ceva de genul acesta pentru Opel VectraC/Signum, seria DB:
http://cgi.ebay.com/Color-I...ksid=p3286.c0.m14
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pt. Hot:
Din cate vad, tu ai GID pe masina. Iti trebuie un CID, vezi link-ul care l-am indicat mai sus (iti trebuie seria DB). Se gasesc si mai ieftine.

Eu zic ca merita sa-ti iei un CID mai ales ca o sa avem si interfata video la el. La GID nu se poate conecta intarare video.

Apropo de interfata video, saptamana viitoare sosesc cablajele. Mai e putin si interfata e gata. O sa revin cu mai multe informatii.

Legat de AUX IO, are cineva mai multe informatii despre "iO Connect"? Pare super in comparatie cu un FM Transmitter, dar e cam scump si e greu de adus in Romania.
http://www.my-io.com/Products/iOCONNECT.aspx
  • stealthTT

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
grigs a scris:Iti trebuie ceva de genul acesta pentru Opel VectraC/Signum, seria DB:
http://cgi.ebay.com/Color-I...ksid=p3286.c0.m14

mersi ptr link. am gasit tot pe ebay.de , pentru bmw x3si z4 cu 170eur, si pana la urma am comandat unul nou noutz din korea. ideea era ca vroiam sa il iau de aici, sunt nerabdator sa il montez pe masina.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR