Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
AVERTISMENT !
In ultima vreme tot mai multi asiguratori au inceput sa apeleze la virarea unor sume de bani in contul pagubitilor, fara solicitarea acestora, la putin timp dupa deschiderea dosarului de daune . De cele mai multe ori acesti bani nu ajung pentru remedierea avariilor intr-un service autorizat , cu piese noi si cu garantia lucrarilor .

MARE ATENTIE
Potrivit legislatiei , Ordinul 14/2011 al CSA , art. 65 pct 3

In situattia efectuarii plattii de catre asiguratorul RCA direct în contul indicat în declarattia de acceptare a despagubirii de catre persoana prejudiciata, aceasta se considera a fi integral despagubita daca în termen de 30 de zile de la data intrarii sumei în contul sau bancar nu a notificat asiguratorului RCA eventualele obiecttii referitoare la cuantumul despagubirii, daca plata efectuata conttine elementele necesare identificarii acesteia de catre creditor.

Pentru a peintampina aceasta situatie evitati sa mentionati contul bancar in vreun formular la momentul deschiderii dosarului de daune !
  • Boc Roxana

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Buna!

Ma cam sperie anuntul tau deoarece am avut accident cu masina in data de 11 decembrie 2015. Azi ii o luna de la accident si nu stiu absolut nimic de masina mea, la fel si cei de la service.
Persoana care a intrat in mine are asigurare la Carpatica si din cate am inteles ei sunt cu probleme.Am mers sa deschid dosar de dauna si tipul de la asigurare mi a spus ca ii posibil sa imi dea dauna totala pe masina dar trebuie sa astepte sa verifice cei de la Bucuresti.
Ma cam sperie chestia cu dauna totala pentru ca nu vreau sa imi scoata ochii cu 1000 1500 de euro sincer(am opel corsa D 2007) si imi pare bine ca nu am lasat contul meu de la banca la ei.
Da am inteles chestia cu pretul de catalog minus 25% bla bla...am zis ca ii mai las saptamana asta pana la sfarsit.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Daca e dauna totala, dureaza ceva timp pana asiguratorul transfera banii ... un Coleg cu tot "atentii " a astaptat aproape 3 luni banii
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR