Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Eu am pt iarna 185/65/R14.In carte spune ceva de 185/55/R15( parca) zic parca ca nu am cartea la indemana unde sunt acum.
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si ce doresti? Cauciucurile nu sunt corespunzatoare pentru iarna, conform carte utilizare.
  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Ti se pare ca doresc ceva?Daca doream ceva de la tine personal, te intrebam pe privat.Deci incearca sa nu agati de orice chestie pt a te da "cocos" cu astia care nu stiu foarte multe despre masini in general si in cazul de fata despre marca opel model corsa c.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Este de preferat ca iarna sa ai janta mica si cauciuc mare iar vara(daca ai strazi bune) poti sa pui cea mai mare janta pe un cauciuc slim precum are liviu
Skip ads

  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pt raspuns.
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
ieseanul a scris:
alexandru.iulian a scris:Ce anvelope de iarna merg la corsa c 1,4 16v an 2004? ...


Parerea mea; hai sa ne lamurim o data pentru totdeauna la Opel Corsa C, avem urmatoarele dimensiuni la anvelope:
- 155/80R13 79S (IARNA)
- 175/65R14 82S (VARA)
- 185/55R15 82S (optionale; cu exceptia iernii, toate anotimpurile - preponderent vara pentru impresia artistica). Cam atat!


Pai nu are cum sa fie asa ... banuiesc ca ce ai scris tu acolo e valabil la Corsa C pre-facelift. La mine : Corsa C Z13DT cu facelift singurele dimensiuni trecute in CIV sunt : 175/65/R14 82T si 185/55/R15 82T .
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Shc.
trebuie doar omologat la rar celelalte dimensiuni.
Adica sa vii cu o foaie de la opel .
dar nu se merita sa sari de 15". Nu pe strazile din ro.
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Pai oricum de 15" , vorba ta, nu are rost sa sari .. .din ce am citit pe aici se duce EPS-ul , ceea ce automat e un mare semn de intrebare privind comportamentul masinii in situatii extreme.

On topic : Mi-am tras Vredestein Snowtrac 3 , numai pe fata , ca pe spate aveam 2 cauciucuri de iarna cu profil 6 mm si zic eu ca e ok asa , cel putin iarna asta. Vreau sa zic ca-s super incantat de Vredestein-urile astea ... e plug de zapada Corsica mea Smile))) si se comporta f. bine si pe gheata. Deci recomand in dauna oricarei anvelope privind raportul calitate/pret ... nici acum nu mi s-a sters zambetul de pe fata , avand in vedere ca azi am bagat masinuta prin toti nametii numai ca sa vad cum se descurca.
Cu siguranta sunt mai bune decat Michelin SP Winter Response , cel putine pe zapada/gheata , pe uscat nu siu cum sunt pentru ca nu am avut inca ocazia sa dau de uscat cu ninsorile astea. Smile
Skip ads

  • ieseanul

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna (raspuns pentru: alexandru.iulian, liviu2004, kinderasu, shc),

asa este; anvelopele specificate de mine sunt pentru Opel Corsa C Z10XE (dar e valabil si pt alte tipuri, de ex. Z10 XEP Eco), ceea ce am vrut eu sa scot in relief a fost mai degraba problema jantelor, asa cum a scris si kinderasu.
- in concluzie: raspunsul meu este valabil pentru masina din semnatura mea, deci aveti dreptate in privinta dimensiunilor (nu sunt valabile pentru toate motorizarile de Opel Corsa C ) ; raspunsul dat de mine pentru alexandru.iulian nu este cel corect.

P.S. nu va mai certati (inutil Smile )
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu se cearta nimeni:)
@shc exista o posibilitate sa pice EPS.. Cauza cea mai deasa este ca se vireaza maxim si se vireaza pe loc. Daca ai scoate EPS si sa virezi pe loc , la maxim din st-dr ai sa fii in o luna culturist. Si fara cauciucuri.
Am tot mers pe ideea ca ceea ce pune fabrica pe foia de iesire din fabrica trebuie lasat asa.
Aici ma refer la elemente de siguranta, roti/cauciucuri , putere motor, airbaguri etc.
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am o corsa C 1.7 dti, 2001 la care am anvelope 185/55/R15, cele de pe fata sunt cam varza si as avea unele bune (doar 2) dar pe 185/60/R15, are ceva daca le pun asa temporar pana fac rost de banuti sa pun si pe spate sau trebuie schimbate toate in acelasi timp ?Ms
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
O dimensiune rara, dar buna pentru Corsele C cu R15 este 175/55. Corsa mea e mai "sport" si daca-i pun pe fata 185/55 atinge putin cand intorc maxim rotile.
Am ales varianta 175/55 si nu mai am probleme deloc, iar consumul se simte.
Stiu ca ar mai fi varianta si mai rara de gasit, 185/50 sau 195/45, dar sincer prefer 175 pentru ca ma aduce in registrul de R14..
Skip ads

  • nelutupop

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Am o corsa c motor 1.0 momentan am pe masina 155/80/13 asa scrie in carte, pot pune si pe 14 si 15 normal alte dimensiuni, as vrea sa pun pe 13 anvelope 175/70/13 ( precizez k nu sunt trecute in carte dimensiunea asta) aveti idee merg asa ceva pe corsa? Pt ca am doua seturi de jenti pe 13 asa am cumparat-o 155/80/13 si nu as vrea sa dau alti bani sa pun pe 14. Are cineva asa ceva? Apar probleme ating undeva? Stima
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Probleme nu vei avea decat la confort. Pentru ca balonul de 70 este mai mic si vei simti mai rigid drumul.
  • balmariuz

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2012

  • Mesaj Privat
salut, cum pot face corsa putin mai confortabila?
E foarte rigida masina, simte orice, acum am pe ea anvelope 175.65 r14 de iarna, daca le schimb si pun 155.80 r13 se simte ceva?
Sau ce altceva pot sa mai shimb la ea sa fie mai moale, ca prea simt orice pietricica?
Merci!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ai amortizoare pe gaz sau suspensie sport? Din balonajul anvelopelor obtii ceva plus de confort, dar sa nu te astepti la minuni ...
  • balmariuz

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Amortizoare normale pe gaz Monroe toate 4, asa am luat masina, le-am facut si un test de amortizoare la un stand itp si inca mai tin..
Am mai mers cu o alta corsa si parca nu era chiar asa rigida...
  • m_m
  • *
  • 30 mesaje
  • din 07 Jul 2017
  • Corsa 2005 Z12XEP
  • Bucuresti
  • m_m

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Va salut. Eu am anvelope 185-55-15 de varã și problema este cã aceste dimensiuni nu sunt trecute în cartea fãcutã de RAR, cu toate cã acestea erau pe mașinã în momentul când mi-au fãcut chiar ei ITP-ul acum 2 ani. Acolo sunt trecute 155-80-13, 175-65-14 și 195-55-15.
La ITP astãzi, bineînțeles cã m-a respins. Unde pot gãsi ceva oficial de la opel, cã aceste anvelope sunt acceptate?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
balmariuz a scris:Amortizoare normale pe gaz Monroe toate 4, asa am luat masina, le-am facut si un test de amortizoare la un stand itp si inca mai tin..
Am mai mers cu o alta corsa si parca nu era chiar asa rigida...

Alte amortizoare, pe ulei...

m_m a scris:Va salut. Eu am anvelope 185-55-15 de varã și problema este cã aceste dimensiuni nu sunt trecute în cartea fãcutã de RAR, cu toate cã acestea erau pe mașinã în momentul când mi-au fãcut chiar ei ITP-ul acum 2 ani. Acolo sunt trecute 155-80-13, 175-65-14 și 195-55-15.
La ITP astãzi, bineînțeles cã m-a respins. Unde pot gãsi ceva oficial de la opel, cã aceste anvelope sunt acceptate?

Dupã legislația actualã din Republica Românica și procedurile onor Dl. RAR, e normal sã fii respins.
ÃŽn aceeași ordine de idei, faptul cã o sã gãsești documentație oficialã dela Opel (chiar) cu dimensiunea doritã de tine, asta n-o sã te ajute decât dacã o sã le folosești ptr a face cerere la RAR sã-ți adauge numitele anvelope (presupunând cã ele apar la Opel), ceea ce oricum o sã cam dureze...Dacã te grãbești, apeleazã la un prieten sã-ți împrumute niște roți ce se încadreazã în cerințe sau, varianta 2, faci o cheltuialã cu alte roți(sau anvelope) sau, varianta 3, iei împrumut niște roți dela un centru de roți/dezmembrãri (dacã te crezi un negociator aprig)...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@m_m roti compatibile (Opel dixit) cu motorizarea ta:



Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR