Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-97552

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Va salut!

Sunt proaspat posesor de astra j second hand dar beneficiez de garantie extinsa pana in 2016, iar in feb 2015 trebuie sa fac revizia de 4 ani(aproximativ 50k km).
Intrebarea este, pot sa ma prezint cu piesele mele (ulei, filtre, eventual bujii) toate originale si conform specificatiilor producatorilor si conform cu cele schimbate pana acum si inscrise in cartea service si sa platesc doar manopera?
Motivul este lesne de inteles, au niste preturi foarte mari la service.urile autorizate care nu se justifica.
Ati facut asa ceva, se poate, se practica asta?
O alta intrebare, ce service cu oameni mai pregatiti imi recomandati din zona galati-braila?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, poti sa te duci cu piesele tale, dar garantia la piese va fi data de magazinul de la care le-ai cumparat (sa le ceri certificat de conformitate) si manopera de la service. Si eu am garantie extinsa, dar am preferat sa iau si piesele/consumabilele de la reprezentanta chiar daca au preturi ceva mai mari cu 25-30%, pentru a evita eventuale probleme ulterioare in cazul unei defectiuni legata de piesele aduse de tine (mai ales ca garantia extinsa e asigurata de o terta parte). Dupa iesirea din garantie, e alta poveste...
  • deleted-97552

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc! o sa merg pe sfatul tau.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Va salut!
Peste o luna urmeaza revizia de 4 ani...
Ultima revizie a fost facuta in 2016 ( anul trecut am sarit-o pt. ca din 2016 si pana in prezent am facut cam 5.000 km).

In 2016 am schimbat uleiul + toate filtrele ( ulei, aer, polen).

Pentru revizia care urmeaza, in afara de schimb ulei+filtru ulei, ce imi recomandati sa mai schimb? Filtrul de polen l-am desfacut in februarie ca eram curios cum arata, e ca nou, l-am curatat putin si arata foarte bine, iar filtrul de aer am vazut ca prin USA se schimba pe la 30.000 - 50.000 km, fara sa se tina cont de ani. Eu l-am schimbat o data la 1 an, apoi la 2 ani, de fiecare data a aratat ca nou... l-as mai tine inca 2 ani(sa fie 4 in total).

Ce ar trebui sa mai verific ?
Multumesc!
Skip ads

  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Schimba-le toate la an nu mai sta cu uleiul in masina 2 ani ca 250 lei nu este o avere. Nu ai cum sa vezi ce este in filtrul de habitaclu sau de aer. Cand se vede inseamna ca e rau. Asta daca vrei sa tii masina.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns!
Ce ziceti, sa trec pe ulei 5W-40 ? Pana acum am folosit 5W-30 dar tinand cont de temperaturile ridicate vara, m-ar tenta sa incerc un Motul 5W-40(cu Dexos2, bineinteles).
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ce motor ai?
Dexos este o mare vrajeala.
Un ulei foarte bun are aprobari Porsche, Mercedes si BMW.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
A14XER
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Poti folosi 5w40 la aspirat.
Mobil Super 3000 X1 5w40, un ulei foarte bun.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ca sa nu mai fac un topic nou...

Cam la ce perioada schimbati lichidele (antigel, lichid de frana samd) si consumabilele?
Cu uleiul m-am convins, daca e de calitate(am pus Liqui Moly 5w-30) il tin maximum 2 ani ori 15.000 km, care intervine prima(de regula, 2 ani, merg putin cu masina).
Filtrele(ulei, aer, polen) le schimb tot la 2 ani, desi filtrul de aer ar merge lejer si 3-4. Filtrul de polen cred ca ar merge schimbat anual, din ratiuni de sanatate.
Nu e vorba de economie ci de nevoia de a le schimba sau nu. Mai sunt si unii disperati care schimba uleiul la fiecare 5000 km, polueaza inutil si arunca si banii pe geam.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
antigelul si lichidul de frana se schimba odata la 2 ani conform cartilor de service. Eu zic ca daca le schimbi odata la 3 ani maxim este mai mult decat OK...
restul ai inteles ideea: uleiul, filtrele odata la 1 an iar filtrul de combustibil odata la 2 ani daca alimentezi din benzinarii serioase si nu de la canistra.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR