Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • shankitzu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua, imi cer scuze daca nu am adresat intrebarea unde trebuie sau mai exista alte topicuri(nu mi-au fost de ajutor). Doresc sa stiu ce trebuie sa fac pentru a inmatricula o masina din Germania. Am achizionat-o de la un baiat care a adus-o pe roti cu numere de zoll. Ce acte imi trebuie? Ce acte traduse? Unde? Ce taxe trebuie platite si unde? As vrea ceva cat mai detaliat. Tin sa mentionez ca am efectuat RAR-ul si ITP-ul si am traduse brieful mare si mic. Detin contract de vanzare cumparare intre mama baiatului de la care am luat-o si noul posesor(el nu poate da pentru ca are de platit nu stiu ce bani la stat etc) am copie de pe buletinul lui, mamei lui, soferului care a adus-o in tara.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
certificatul fiscal este cel de care ai nevoie si chiar ala este cel care nu ti l-a dat si nu poate pentru ca are datorii la stat respectivul. fara ala nu poti sa o inmatriculezi. Tu ai nevoie de: contract de vanzare cumparare din germania pe persoana care a cumparat masina de acolo, contract de vanzare cumparare dintre cel care a cumparat masina din germania si tine respectiv certificatul fiscal al celui care iti vinde masina (cel care a cumparat-o din germania). Din ce inteleg tu ai facut contractul cu mama vanzatorului nu cu vanzatorul (care are datorii la stat). Poti incerca sa o inmatriculezi daca mama vanzatorului iti scoate certificat fiscal dar este posibil sa trebuiasca contractul de vanzare-cumparare intre vanzator si mama lui (cea care iti vinde tie masina) si automat certificatul fiscal al lui (cel care nu ti-l poate scoate pentru ca are datorii la stat). Deci e putin de teapa... incearca sa mergi cu toate actele la un sediu ACR de prin Bucuresti ca astia fac si inmatricularea si poate ai noroc ca ei prin relatiile pe care le au sa iti poata inmatricula masina altfel pana nu ai certificatul fiscal nu vei putea sa o inmatriculezi din ce stiu eu. Mai cauta pe net si poate mai primesti pe aici ceva sfaturi...
  • doryx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Masina a avut numere rosii? Daca nu a avut fa un contract direct intre tine si cetateanul german si ai scapat de probleme.
  • shankitzu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2014

  • Mesaj Privat
@doryx a avut numere de zoll, si asa mi-a spus si cel de la care am cumparat-o sa fac direct intre mine si propietarul din germania ca si cum as fi cumparat-o eu de la ala.
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Si daca apar "probleme" cu masina cine si le asuma?
Asta e varianta de salvare, dar e pe raspunderea ta.
  • shankitzu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce probleme sa apara, dar vedem pe parcurs, daca apar probleme il pun pe tipu` de la care am luat-o sa rezolve cu inmatriculatu si aia e.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Poate gresesc dar repet ce a scris un coleg mai sus...TZEAPA.....sa te rogi sa nu fie ...dar daca a adus masina din DE de ce nu a facut direct acte cu mama lui?Daca are si numere rosii pe numele lui ...trebuie sa-i platesti datoriile ca altfel nu vezi fiscal niciodata...nu prea mai merge! Si intereseaza-te ca numerele de zoll se predau sau nu la Inmatriculari in faza terminala......poate ma insel eu si sper sa ma insel sa nu ramii cu banii dati...apropo in ce zona locuieste ,,vinzatorul,, si de unde ai achizitionat masina?De curiozitate!
  • shankitzu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Bucuresti, drumul taberei
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa vb cu el sa-ti dea ..FISCALUL ...restul e ...de vara!
  • shankitzu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2014

  • Mesaj Privat
El mi-a dat un Kaufer(contract vanzare cumparare) sa il fac intre ala din Germania si mine ca si cum as fi cumparat-o eu direct de acolo si ca nu o sa intalnesc nicio problema, ma ajuta cu informatii, el mi-a zis ca a facut asa cu jumate din masinile care le-a adus aici si nu a avut nicio problema pana acum. Mi-a explicat in detaliu ce e de facut, imi raspunde la telefon, nu se ascunde sau chestii de genu. Eu zic ca daca imi dadea teapa se ascundea si nu-mi mai raspundea nici la telefon, dar eu stiu unde isi tine masinile de vanzare etc.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pai si mama lui ce rol are ? Ca asta sigur nu inteleg?
  • shankitzu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Eu i-am cerut un contract de vanzare cumparare intre noi pentru siguranta mea, el mi-a spus ca n-o sa-mi fie de folos la inmatriculare si mi-a dat si copie de pe buletimul lui, buletinul mamei lui.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Masina a fost dusa la R.A.R?
  • shankitzu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Da, acum 2 zile am facut rar-ul si l-am trecut cu succes
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ok daca ai acte ,,facute cu nemtii,, poti sa mergi la Politie ...iei numere rosii si apoi mergi la ANAF sa calculeze taxa...dupa ce platesti (sponsorizezi statul roman jegos ) ...mergi si o inmatriculezi!
  • shankitzu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am kauferul facut, tradus mai am de dat o declaratie la notariat le propia raspundere ca am luat la cumostinta ca soferul masinii a venit cu ea in tara si apoi trebuie sa incep sa arunc cu bani in statul roman..
  • Danu79

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salutari vreau sa cumpar si eu un opel corsa de germania am inteles ca are scoare primu rand de numere rosi ce acte trebuie de la vanzatorul intermediar
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Actele lui de achizitie (contract V-C intre el si neamt) actele masinii (aci depinde daca a fost adusa pe platforma sau pe rotile ei), si FOARTE IMPORTANT! sa iti dea fiscal!
  • Georgica23

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salutari,pot sa scot al doilea rand de numere rosii dacã nu am pe spatele briefu.lui mic ștampila aia precum ca e radiata?
Și dacã nu am declarație vamalã pot înscrie masina doar cu o copie de talon a unei platforme.
PS:Mașina e adusã din Germania
  • dan_ghita

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2016

  • Mesaj Privat
fratilor eu innebunesc..cu hartogaraia...intrebare
masina adusa din germania cu nr de zoll.
pe brief apare neamtul si soferul care a adus-o..cum procedez...de la cine iau fiscal?de la sofer?contract cu soferul?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR