Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
de ceva timp incoace, haionul face figuri la deschidere. dimineata chiar nu mai reusesc sa-l deschid. e vorba de un H caravan. am inteles ca din cauza prafului si apoi al condensului se formeaza mizerie intre lamelele care trebuie sa faca contact in momentul deschiderii.
oare stie cineva cum pot sa ajung la acele lamele? astept raspuns pana maine, daca nu primesc, ma apuc de treaba si apoi vad eu Shocked
multumesc.
Skip ads

  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
oare sa fii singurul cu aceasta problema?
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu daca sunt singururl, dar oricum o sa dau rezolvarea problemei, daca cumva mai pateste cineva , macar stie cum sa faca.
prima data se desface plasticul negru. in stanga e un fel de diblu la care se scoate mijlocul un pic si apoi iese cu totul, iar in dreapta e fanta in care se baga mana cand se coboara haionul. se baga o surubelnita intra plastic si capitonaj si se impinge in parte de sus si jos pentru ca sunt niste cleme mici.

dupa ce se scoate plasticul negru, se prinde capitonajul si se trage cu miscari energice si scurte pentru ca e prins cu cleme de plastic pe caroserie. cum o sa va fie norocul, eu am rupt doar o singura clema. acestea sunt.

se desfac doar cele din fata, 4 la numar si inca una din lateral, de-o parte si de alta.. e suficient pentru a putea lucra in continuare.
acum avem acces la piulitele care tin bara cromata. sunt 10 in total. 8 sub capitonaj si 2 in exterior sum cauciucurile astea.

aici avem bara cromata data jos, dupa ce in prealabil am desfacut mufa care alimenteaza becurile pentru numar si clapeta de deschidere haion.

se vede in stanga si in dreapta zonei incercuite doua surube cu saibe pe ele, se scot impinse in stanga respectiv dreapta din locasurile lor. acum partea care ne intereseaza iese din bara cromata si se poate da cauciucul jos de pe ea.

aici surpriza. nu sunt lamele care trebuie sa faca contact intre ele, ci doar o clapeta de plastic si un intrerupator minuscul ca de sonerie. aici, desi mizerie mare se pare ca nu afecta buna functionare a ansamblului. micul intrerupator functiona perfect. se pare ca alta era buba. pe clapeta de plastic se vedea locul unde freca de intrerupator si mi se parea ca nu mai ajungea la intrerupator cum trebuie. mai mult, la frig probabil prin contractare se pare ca nu se mai atingeau de loc. prin urmare, romanul cand are un patent, o sarma si un lipici, crede ca poate rezolva orice problema. am lipit o bucata de plastic in fanta unde clapeta atingea intrerupatorul, ca zona sa fie un pic mai groasa si astfel am rezolvat problema.

sper ca am fost la obiect. daca se considera ca poate fi mutat la tutoriale cu atat mai bine.
drum intins.
  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu am schinbat si intrerupatorul de 2 ori care a costat 4 roni
Skip ads

  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
foarte folositor .... am rezolvat si eu aceasi problema. multumesc.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
felicitari! foarte util si in mare se potriveste mai multor modele.bafta!
  • conyteo

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Aveti idee de unde se poate cumpara microintrerupatorul respectiv ? multumesc anticipat
  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Chiar ala original nu il gasesti nicaieri dar poti merge la un magazin de piese electronice dupa ce il desfaci si cumperi un microintrerupator si il adaptezi acolo.La mine din 2010 nu s-a mai stricat dar preventiv am pus si un buton deschidere porbagaj langa scrumiera.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR