Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • slayerdemo

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut , as dori si eu un sfat de la cineva care chiar se pricepe .
As vrea sa achizitionez doua difuzoare

Specificatii : Dimensiune difuzor: 30cm
Subwoofer Type: Stand Alone
Putere maxima: 1400 Watts
Putere RMS: 700 Watts la 4 Ohms
Raspuns in frecventa: : 25 Hz to 300 Hz


Nu stiu ce amplificator sa achizitionez , sunt constient ca trebuie unul destul de potent .
Daca aveti alta alternativa de difuzoare , cu care sa ma incadrez cam in aceeasi bani dar sa fie ceva mai calitativ , accept sfaturi voastre .
Precizez ca am un astra g hatchback.
Multumesc anticipat Smile
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ce buget ai pentru amplificator? Cat costa difuzoarele de mai sus? Sincer, nu cred ca au puterea aia.
  • slayerdemo

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
salut , momentan nu am un buget fix , vreau sa stiu la ce sa ma astept .. difuzoaroarele sunt 330 lei bucata , sunt perfect constient ca nu au puterea aia Smile dar am vazut modelul la cineva pe masina si mi-a placut foarte mult cum se auzea ... Numai ca omul avea o corsa si un singur difuzor ii era de ajuns .
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
E mult de discutat in zona asta de car audio. Ce iti propui de la sistem? Cat de mult vrei sa investesti si cat de departe vrei sa ajungi? La 600 de lei gasesti un singur difuzor SH care sa sune muult mai bine decat cele de mai sus. Ce sursa de semnal vei folosi pentru amplificare?
Skip ads

  • slayerdemo

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Buget ar fi cam 1000 -1200 lei ... sincer , vreau sa sune bine si oarecum tare , asta nu inseamna ca vreau sa imi danseze tabla pe portbagaj Smile) ultima intrebare nu o inteleg , nu sunt prea priceput la audio , sursa de semnal Confused te referi cumva la player ? daca da , folosesc un pioneer deh-2000mp Smile
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe Ground Zero ,
amplificator GZIA 2235HPX
Amplificator 2 canale
Putere RMS:
2 x 150W (4 ohmi)
2 x 235W (2 ohmi)
1 x 540W (4 ohmi, punte)
Sursa MOSFET
Lowpass regrabil: 30 - 250 Hz
Highpass reglabil: 40 - 3000 Hz
Intrare "high level"
Intrare RCA
dimensiuni: 285 x 213 x 50 mm

subwoofer GZRW 12XD-AL
difuzor subwoofer 12"
diametru: 30cm
putere RMS: 500W
impedanta: 2 x 3.8 ohmi
Xmax: 18mm
Fs: 29Hz
Qts: 0.45
Vas: 52 litri
SPL: 91.4dB
con din aluminiu

pret 1200 lei pe situri gasesti , dar trebuie sa te gandesti ca mai ai nevoie de un kit de cabluri de cel putin 20 mm2(4 AWG) ca altfel se incalzesc, si o legatura la masa cat mai serioasa si daca se poate un update la firele de la alternator la baterie si de la baterie la caroserie cu fire de 1 sau 2 AWG.

500 w RMS nu e nu stiu ce dar iti onduleaza tabla pe masina daca cutia este facuta special pentru subwoofer si dupa specificatiile producatorului .

Alegerea este a ta
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da la player m-am referit cand am zis de sursa de semnal. Cu bugetul care il ai tu, poti gasi ceva destul de fortos SH. Daca vrei sa sune tare, iti recomand un subwoofer cu incinta bass-reflex sau band-pass(asta suna mai incet ca un bass refles, dar suna spectaculos) Smile Ca amplificator, ideal ar fi un monobloc clasa D, e mai eficient decat clasa AB, si e ideal pentru ce sistem vrei sa-ti faci. Ca branduri atat difuzorul cat si amplificatorul, cauta ceva marci cunoscute, apoi citeste despre ele, cauta review-uri. Eventual posteaza aici sculele la care te-ai gandit. E foarte mult de discutat in domeniul car audio pentru a oferii un sfat punctual si in afara de asta, tine mult de subiectivism acest domeniu....
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR