Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ionutz_macsim

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara,

Numele meu este Ionut si sunt detinatorul unui Opel Astra H 1.3 model 2006 .

Acum o saptamana am avut in incident pe A1, din care a rezultat infundarea si zgarierea ambelor usi fata - spate pe partea stanga .
Din pacate nu am casco la ea, motiv pentru care acum sunt nevoit sa suport cheltuielile de reparatie pe " spinarea "mea .
Am dus-o la un service si cei de la tinichigerie spun ca infundaturile si zgarieturile vor fi remediate prin indreptare , chituire si vopsire, insa oare este bine ? Adica ambele usi sunt destul de "sifonate" si mi-e teama ca putin tot se va vedea + ca am auzit ca exista riscul de a intra rugina, iar acel chit sa nu reziste mult trimp .
Am mai discutat cu cineva si o alta solutie ar fi schimbarea ambelor usi cu unele luate de la dezmembrari tot de pe un opel h, insa oare ar exista probleme la montaj sau elemenetele componente sa nu mai functioneze asa corect ? Cea de fata am gasit-o la un opel astra break => este oare similara cu usa de fata stanga de h ?
Mentionez ca as recurge la varianta a 2-a (schimbarea usilor) , doarece masina este pe culoare alba, usile gasite sunt tot pe alb (cea de fata am gasit-o pe acelasi RAL) . Mi-e cam teama ca dupa indreptare si vopsire, se vor vedea diferente de culoare intre partea stanga (cea retusata) si cealalta parte . Plus ca si celelalte componente cumparate, faceau parte din masina de la dezmembrari (ex : capota + aripa).

Am urcat o poza cu "isprava"realizata, in speranta de a-mi recomanda cea mai bun mod de rezolvare sau niste sfaturi utile de la cei care cunosc mai bine acest proces de retus si/sau au fost pusi intr-o situatie similara .

Multumesc frumos pentru un retur.


Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu par foarte afectate portierele, cred ca se pot repara fara probleme. Ar fi indicat sa vopsesti toata partea stanga inclusiv aripa din spate ca sa nu se observe diferente.
Daca decizi sa le schimbi, cea de pe fata se potriveste de la break, cea de pe spate nu. Deasemenea trebuie sa verifici daca are acelasi tip de mufa pentru circuitele electrice. Poti fi doua tipuri de mufe, dreptunghiulara sau rotunda ele nefiind compatibile si decupajul in tabla difera.
  • ionutz_macsim

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,

Multumesc pentru retur. Cand spui partea stanga, te referi si la aripa de fata? Deoarece este destul de sifonata si am decis s-o inlocuiesc.
In ceea ce priveste usile, voi merge pe varianta de indreptat, deoarece asa mi-au recomandat si cei de la service : este mai bine de pastrat usile ei originale.
Am inteles ca dupa vopsire, se vor vedea diferente intre partea stanga si cea dreapta, cu toate ca se va utiliza RAL-ul masinii ? Voi ce stiti?

Mai am nevoie de o bara de protectie fata, preferabil tot pe culoarea alb. Imi puteti recomanda un site cu preturi rezonabile sau sa-mi incerc norocul la dezmembrari ? Am gasit una de OLX pe aceasi culoare, dar este de brek cu volan pe dreapta. Sunt compatibile ,nu ? As prefera o bara de protectie echipata ( sa prezinte grilele, in special cea centrala si ornamentul de protectie, dedesuptul barei ).
Ma puteti ajuta? Va raman recunoscator.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Aia din service vorbesc avioane, sau tu intelegi mai mult nu
Poti sa le si indrepti (nu mar foarte afectate) poti si sa iei altele din dezmembrari (poate le gasesti la culoare, si vor fi plug&play). Ideea e sa pui usi OEM, sa nu iei noi, aftermarket, ca sunt de kakao
spor
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu as opta pt piese din dezmembrari , si nu as vopsi sau repara elementele afectate in urma accidentului.O bara fata gasesti la dezmembrari , chiar si portierele si aripa. Iar daca stalpul dintre aripa si portiera fata nu a fost afectat poti linistit sa iti repari singur masina si sa nu dai o gramada de bani la service.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Bara fata din dezmembrari nu prea gasesti! Eu am avut un accident frontal oarecum, partea dreapta a fost afectata mai mult.. Bara fata am luat aftermarket, oricum sunt la a 4 a bara de genul asta, dar aripa si cu suportul ei am luat din dezmembrari, pentru ca cele aftermarket sunt proaste. Din ce se vede la tine, nu pare foarte grav, nu sunt unghiuri de refacut sau ceva de genul asta. Insa, daca ai ocazia sa iei usi bune din dezmembrari si pe aceeasi culoare, chiar nu mai are rost sa le faci pe astea. Incearca mai bine o negociere cu aia si le vinzi lor usile astea lovite, parerea mea
  • s0r3l

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Piese din dezmembrari gasesti la un baiat de la gaiesti ( am aflat de el cand am avut probleme cu motorul). Daca nu ma insel aduce masini din anglia , are doar astra h si are si preturi bunicele .Posibil sa ai noroc sa le gasesti si la culoare
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La ce ai acolo chiar se merita sa cauti in toata tara 2 usi, o bara si o aripa la culoare din dezmembrari. Eu asa as alege in locul revopsirii.
Skip ads

  • ionutz_macsim

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Cu usile am ramas la decizia de a le indrepta si a le vopsi la urma ( am inteles ca este mai ok sa ramana usile ei originale ). Legat de celelalte elemente gen capota si aripa le-am luat de la dezmembrari. Bara fata chiar nu stiu unde se mai incerc ca n-am gasit pe culoarea masinii ( alba ) , deci cred ca la urma urmei o voi lua aftermarket. Imi puteti indica un site sau o locatie cu preturi rezonabile? Va raman dator . Multumesc
  • s0r3l

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Eu as fi optat si pentru usi din dezmembrari daca le gasesti la culoare ca si acelea sunt tot originale ( cum sa pastrez acele usi cu O tona de chit pe ele "am un prieten cu un astra g care a facut aceiasi greseala si dupa cateva luni sa trezit cu ditamai crapatura pe usa de la chit") in fine este alegerea ta .Succes in repatarea masini
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu se considera reclama, incearca la autokarma, eu de acolo am luat toate barile, 4 la numar pana in prezent si doua blocuri optice
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La ce are el acolo merge chituit fara nicio grija ca nu intra "o tona" de chit. Daca treaba e facuta bine si cu materiale de calitate nu o sa ai probleme.
Skip ads

  • ionutz_macsim

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,

Pe premiza asta merg si eu, nu o sa fie cazul de a baga o tona de chit.
Oricum multumesc tuturor pentru sfaturi, insa v-as fi foarte recunoscator daca cunoasteti pe cineva care vinde o bara fata , preferabil culoarea alba.
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR