Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
sal,
Am o mica problema la franare ce se manifesta de vreo 2 zile , mai exact de cand s-a umblat la tamburul dreapta spate de mi s-a remediat o problema pe care o aveam uneori la franare la viteze mici gen 10 .. 20 km/h se auzea un huruit din acea zona. Acea problema s-a remediat. Acum alta belea ... cand pun frana indiferent de intensitatea cu care apas pedala de frana se simt mici trepidatii in pedala... mecanicul m-a avertizat inainte sa plec din service ca sabotii de frana pe spate erau ca noi numai ca sunt dintr-un material foarte dur si mi-a spus ca voi simti trepidatii in pedala un timp ... pana ce se mai "lasa" . Acum ... chiar nu stiu ce sa zic . Sa fie asa cum spune el ? ... mentionez ca masina franeaza bine doar ca ma zgaraie pe creier acele mici trepidatii in pedala de frana ... mentionez ca discurile sunt ok , nu mi se aprinde martorul ABS in bord ... atat vreau sa stiu daca intr-adevar acele trepidatii usoare in pedala pot fi cauzate de materialul dur al sabotilor de la frana spate.
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cati km ai mers de atunci, si iarna cand sa folosesti frana de picior.
(frana unde o pui pe zapada, pe zapada intra ABS-ul si iti tremura pedala de frana de zici ce are.) pe asfalt cum merge tot asa.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@shc: Ti-ai inlocuit sabotii cu unii noi sau din dezmembrari sau deloc?
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Am mers cam 150 km de atunci .... interventia la roata spate a avut loc deoarece imi huruia la franare la viteze de pana in 20 km/h. Cand a desfacut tamburul, mecanicul a zis ca sabotii si ferodourile sunt ca noi numai ca nu culisa deajuns sistemul ala ... cred ca era gripat ... a curatat/gresat tot pe acolo , a pus totul la loc si mi-a spus ca sabotii sunt dintr-un material foarte dur si voi simti la franare mici trepidatii in pedala pana se mai "lasa" sabotii ...
Mentionez ca am mers numai pe drum uscat ( pana ieri europeana E85 a fost uscata) , deci nu avea de ce sa intre ABS-ul ... plus ca ABS-ul se simte altfel in pedala la frana , nu cum se simte acum gen foarte mici trepidatii in pedala ... nu stiu cum sa descriu .. ceva de genul ca si cum ar da cineva usor cu un ciocanel de plastic in pedala Very Happy (la ABS e ca si cum ai da cu un baros in pedala Very Happy)
Mentionez ca mecanicul a strans si cablul de la frana de mana ... cam tare ce-i drept .. acum cand trag frana de mana mai mult de 2 trepte nu merge .. "ingheata" , dar mi-a zis ca se mai "lasa" in timp ... am ITP-ul pe 15 ian. 2015 si mai rezolv si eu din probleme asa "din mers" Very Happy. Am adus problema strangerii cablului de la frana de mana deoarece banuiesc ca are si chestia asta o mica importanta in rezolvarea problemei mele ... acum mai astept vreo 2 3 zile .. eventual merg mai mult cu masina prin nameti sa testez sa vad daca intra ABS-ul si nu cumva e vreo problema pe la senzor, desi daca stau sa ma gandesc mai bine cred ca tot cu untester rezolv situatia asta de cacao. Smile
Va multumesc pentru promptitudine si astept in continuare pareri ... poate totusi a mai patit cineva asa ceva cand a pus saboti noi sau ceva... Smile . Incep sa ma gandesc din ce in ce mai serios sa ma documentez mai bine in ceea ce tine de mecanica auto , ma simt cam in plus pe aici Very Happy
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Fa un test - cand pui frana si simti trepidatile tine mana pe frana de mana si vezi daca simti vibratii in ea.
Verifica frana de mana intr-un service si pe viitor schimba mecanicul, daca nici o frana de mana nu stie sa regleze. (posibil ea sa fie cauza, si cred ca este prea stransa.)

Reglaj frana de mana opel.
*** ***


Ultima modificare facuta de T.ion la Lun 29 Dec, 2014 1:41 pm, modificat de 4 ori in total
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
am lasat masina pentru cateva zile lui taica-miu si a zis sa-mi faca un cadou ... a dus-o la mecanicul lui "priceput" sa-i rezolve frana de mana si huruitul la roata spate ... si a rezolvat-o , vorba ta Very Happy . Cum inceteaza viscolul ma duc la service-ul meu din Focsani sa-mi rezolve problema ... pana acum nu am pus mana pe frana de mana in mers sa simt daca la franare trepideaza ... multumesc de sfat Very Happy . Va tin la curent.
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
revin cu problema de mai sus ... concluzie : tambur ovalizat - explicatia mecanicului meu este ca cel care a umblat la frane inainte a folosit ciocanul din plin si necorespunzator , ca sa nu reproduc exact injuraturile Very Happy ... am comandat tambur nou Zimmerman (150 lei) si maine urmeaza sa-l montez .
Maine la 9:00 am ITP si dupa se face operatiunea la tambur , nefiind ceva care ar putea influenta negativ ITP-ul ( cel putin asa mi s-a garantat Very Happy).
O seara placuta va doresc !
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat ambii tamburi spate fiind constrans de faptul ca nu vin decat pereche pe comanda asa ca toata distractia m-a dus in 400 lei cu tot cu manopera (au fost extrasi rulmentii vechi de pe tamburi si pusi pe tamburii noi) . Masina franeaza foarte bine , fara trepidatii in pedala sau huruit spate ... sa zicem ca am iesit OK din punctul asta de vedere . ITP-ul il fac maine la 8:00 deoarece a fost control R.A.R si in fata mea l-a blocat pe unul cu Land Rover pentru noxe si impreuna cu omuletul de la statia ITP am ajuns la concluzia ca mai bine merg maine la 8:00 .
Numai bine !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Trebuia sa schimbi si rulmentii, la extragere sunt deteriorati si in scurt timp vor hurui, ai sa vezi...
  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
sa stiti ca va dau dreptate Very Happy ... i-as fi schimbat , dar eu aveam in plan sa schimb un singur tambur si nu doi, dar avand in vedere ca pe comanda vin numai pereche si d.p.d.v financiar eram limitat , asta a fost solutia de moment.
In primavara voi schimba bucsele bascule fata (spre interior) pe ambele parti (mi-a zis omuletul de la ITP sa le schimb) si voi tine cont de sfatul dvs. si voi schimba si rulmentii ,atat la puntea fata( unde unul imi face probleme) , cat si la tamburi.
Multumesc pentru sfaturi.

P.S. : sper ca "scurt timp" inseamna 3000 - 4000 km Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR