Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Se poate inlocui doar bucsile de la amortizoarele spate( cele din capetele amortizorului) Masina are IDS+, inainte si dupa demontarea amortizorului trebuie facut ceva anume? Sau doar le dau jos, si le pun la loc ca pe niste amortizoare normale.
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sunt compatibile intre ele amortizoarele si arcurile de la astra g benzina cu astra g motorina? hatchback 5 usi
  • opelikka

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2013

  • Mesaj Privat
salutare opelisti acum 2 luni am schimbat pivoti flansele si rulmenti de la amortizoare la un service de cartier dupa ce le-am schimbat cind virez de volan stand pe loc se aude un zgomot ca si cum ar freca fier pe fier ce ar putea sa fie
  • andreybojo89

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Am cumparat zilele astea o suspensie reglabila pentru o Corsa B si m-am apucat sa o montez dar a intervenit o problema. Aveam suspensie sport fixa si era cam gata iar la asta reglabila pe fata cand am montat-o primul lucru e ca nu se potrivesc flansele si al doilea lucru e ca imi agata janta cu cauciucul in arc. Ce flanse trebuie sa iau pentru suspensie reglabila ca nu am gasit nicaieri:-s, asta daca stie cineva? Iar cu agatatul presupun ca trebuie sa merg sa fac directia si sa imi regleze cei de la service asa in cat sa nu imi mai agate sau cum? Am cauciucuri 165/65 r 14. Suspensia este noua si nu pot sa o cobor cat vreau in plus ma enerveaza treaba cu flansele... Daca poate cineva sa-mi zica o parere ce trebuie facut. O zi faina.
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Imi poate recomanda si mie cineva o firma sau mai multe buna/e pentru flansele amortizoarele? Eventual si rulmenti.

Flansele le-am schimbat anul trecut in septembrie si dupa cateva luni s-au lasat... Acum de o luna de zile a inceput sa troncane in viraje si la plecarea de pe loc.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu am pus pe masina Lemforder..si sunt multumit de 2 ani de cind le am.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ok. Multumesc. O sa vad ce firma sunt astea actuale.
  • DB09RGD

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut!
Opel Astra H Twinport 1.6 Z16XEP.
Am schimbat pivotii (care erau dusi) si dupa un timp bieletele antiruliu (am constatat ca nu aveau nimic).
Problema: troncane pe partea dreapta cand merg incet prin gropi.
Astept pareri.

Va multumesc.
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
flanse telescop
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o intrebare daca schimb bieletele antiruliu trebuie facut unghiul de fuga sau nu e obligatoriu? Multumesc anticipat
  • DB09RGD

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu trebuie facut.
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos numai bine!
Skip ads

  • DB09RGD

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
tirnaveni a scris:flanse telescop


Din pacate nu a fost flansa telescop. Am fost la servis si am schimbat bieletele.
  • luc4s

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am pachetul de drumuri grele la astra G 14xep
In trecut am schimbat un amortizor fata dreapta si am luat unul sachs normal. Mi l-a montat nu a fost nici o diferenta
Arcurile pe spate sunt acum rupte, iar toate celelalte 3 amortizoare care mai sunt pe ulei(2 in spate si dreapta fata) curg.
As vrea sa le schimb.
Problema e ca un arc spate nou pt drumuri grele e scump si n-am gasit la sh decat o oferta dar sunt ruginite.
Ca sa trec la pachetul de drumuri normale(ca si asa merg doar pe asfalt cu ea) trebuie schimbate toate arcurile sau doar arcurile spate?
Cineva mi-a spus ca arcurile fata ar fi la fel la toate masinile astra, indiferent de echipare, dar nu prea sunt convins.
Poate stie cineva...
  • opryx

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut Opel-asi ! Am si eu o nelamurire,am un Vectra c 1,8 140 hp,an 2008 ,cu pachet Opc. Am suspensia pe spate foarte moale,cand trec peste calea ferata mi se pare ca se balanseaza cam mult. Am dat jos un amortizor din spate,GM nu prezinta scurgeri,face serviciu ,or fi arcurile de vina? Cum ma pot lamuri?
  • clescu

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut, imi poate spune si mie cineva firma de telescoape care echipeaza opel mentionez ca am un opel vectra b2 2001 1.6 16v. Multumesc.
  • kryopel

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Va salut!vreau sa schimb si eu amortizoarele pe spate,troncane rau,eu cred ca asta este cauza si am auzit de la cineva ca amortizoatele se pot reconditiona! Ce parere aveti sa le schimb sau sa le reconditionez! Cu respect astept pareri de la voi!
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Urmeazã sã schimb amortizoarele și nu sunt hotãrât de care. Dar aș vrea sã aleg între boge, trw și bilstein. Care sunt mai bune pt zafira a z16xe? Acum am cele originale cred, gm. deci am balans și sarituri. Mulțumesc!
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am cumpãrat Sachs cu 780 toate patru + 65 lei flanșele feby. Montaj + geometrie 3D pe fațã , 290 lei. Cea mai mare diferențã o simț pe fațã, atât la plecare de pe loc cât și la frânare/oprire. Pe spate voi vedea când voi avea puținã greutate. Baftã !
  • PetruA

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna,
Mi-am cumparat amortizoare fata, set busca + rulment amortizor si arcuri fata, dar amortizorul are pe el doar o piulita.
As vrea sa montez asnsamblul arc + amortizor inainte de demontarea ansamblului vechi de pe masina (ca sa nu mai pierd timp in parcare cu comprimare arc). Dar nu stiu cum este cea de-a doua piulita care mentine ansamblu amortizor + bucsa + rulment + arc. Si, dupa cum spuneam, amortizorul a venit cu o singura piulita (ma gandesc ca asta este piulita cu care se fixeaza ansamblul amortizor + arc pe caroserie).
Deci, ce fel de piulita este cea de-a doua piulita? Presupun ca este o piulita mai scunda decat una standard. Se gasesc de cumparat la magazinele de piese auto? Cred ca filetul este M12 x 1,5.

Hopaaaaa, scuze, acum am gasit un post de mare ajutor in cazul meu.
Pun aici link-ul, pentru altii care au nevoie:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=69784

Cu stima.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR