Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,810
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din aceasta luna va invitam sa cunoasteti si peisajele frumoase ale Moldovei. Dupa Transalpina, Transfagarasan, va invitam pe Trans Rarau, Drumuri cu asfalt curat, va doresc!


Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da, dar drumul e bun de mai mut timp. Cine vrea sa vada peisaje frumoase, merge mai departe, spre minastirea Rarau si de acolo iese la Chiril. Drumul nu e la fel de bun, dar eu cu a mea m-am incumetat. Nu e drum practicabil iarna, doar vara (cel de la cabana Rarau la Chiril). Merita , dar nu e comparabil cu Tansalpina sau Tranfagarasanul.
  • antoniodumitrescu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Foarte fain drumul.l-am facut acum 2 ani si am intalnit caprioare, o vulpe si un iepure pe drum. Nu-mi dau seama din videoul tau, se poate urca pe o parte si cobori pr cealalata psrte. Seajunge cumva pe la schitul rarau?
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Se poate, doar vara. Asfatul bun pina la Cabana Rarau, de acolo pina in Chiril e drum foarte prost si nepracticabil iarna.
Skip ads

  • antoniodumitrescu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns, o sa ajung cat de repede din nou pe acolo Smile
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutari!
Profitand ca eram in zona de 1 mai ( Vatra Dornei) am incercat si eu ...muntele cu degetul, am ignorat indicatorul cu drum inchis( Rolling Eyes rusine sa-mi fie Embarassed ) si am incercat sa trec Transraraul de la Chiril la Pojorata. La inceput totul a fost OK, vreme frumoasa, drum liber, asfaltat, privelisti de vis - vezi foto.




Din pacate totul s-a terminat chiar inainte de a ajunge in varf si de unde incepea coborarea spre Pojorata, intr-o padure deasa de brad, pe o portiune de cca 100 m drumul era acoperit de zapada asa ca am ramas patinand acolo- bineinteles cu cauciucuri de vara. Nu am reusit sub nici o forma sa inaintez, nici eu dar nici ceilalti curajosi care am urcat dinspre Chiril. Cei care veneau din sens opus au avut noroc, ei nu au intalnit zapada pe urcare ci doar la coborare, zona unde eram noi intepeniti.Asa ca, dupa ceva timp, manevre si ajutor reciproc la impins masini am facut cale intoarsa. Aici e locul cu pricina unde cu chiu cu vai intorceam masinile, mai sus zapada acoperea complet drumul:



Si coloana de masini care ne-am adunat intre timp- o parte din ea:




Cam asta a fost, cu regretul ca nu am reusit traversarea completa a muntelui, mi-am promis ca voi reveni in sezon, cand va fi deschis drumul pentru a-l parcurge in intregime, ca merita.
PS- Intr-o prima faza am zis ca voi urca a doua zi dinspre Pojorata spre Chiril dar vremea a fost urata, ploaie sacaitoare cu plafon jos de nori asa ca am renuntat.
I"ll be back, Transrarau!
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,810
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tot despre Trans Rarau...aici.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR