Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca am postat bine aici,dar nu stiu unde se incadra intrebarea mea,asa ca daca e gresita sectiunea rog un moderator sa o mute unde trebuie,cu scuzele de rigoare!
Acum,am vazut in trafic pe un logan,o husa deca pota care acoprea si grila radiatorului!Am cautat de mi-au iesit ochii pe tot netul si pentru astra h nu am gasit asa ceva.Exista pe undeva?Sau si mai bine,gasesc prin romania sa comand una?
Pentru mine unul,care am diesel,iarna ar fii ideala!
Ceva de genul....Stiu ca la H grila nu e cu tot cu capota,dar ma gandesc ca poate o exista vreo alternativa!


Skip ads

  • intauto

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Scuza-ma ca te intreb, dar se mai poarta treburile astea la masini noi ? Stiam ca avea bunicu la autobus si la dacia (1980), dar Astra H....Nici macar la "cobra" n-am avut asa ceva...
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat conteaza esteticul daca e fiabila.....Eu plec de acasa dimineata si abia dupa 4-5 km incepe sa se simta caldura in masina!Chiar si cand se considera ca s-a incalzit bine motorul,iarna,daca mai e si ger afara,rar am peste 80grade(luat de pe BC).Ca sa nu mai zic,ca daca am drumuri scurte de facut nici nu ma mai obosesc sa dau drumul la caldura!
Am facut o incercare cu niste cartoane puse in bot si chiar s-a simtit diferenta,dar alea trebuie mereu date jos la spalatorie sau daca ploua!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
george, termostatul l-ai verificat?
Skip ads

  • intauto

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Stiu la ce foloseste "izolatia" asta, tocmai de aceea intreb. Mi se pare cam aiurea pentru o masina cu a.f. dupa 2004 sa umbli cu carton la radiator
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:george, termostatul l-ai verificat?
Nu l-am verificat ca m-am gandit ca din moment ce baga caldura functioneaza.Singurul "minus",ca sa zic asa,e ca baga foarte greu.De obicei cam cand incepe sa bage caldura ca lumea ajung eu la munca! Sad
Plus ca mai am cativa colegi la munca cu astra h diesel si la ei se intampla la fel.Masina unuia din ei (Z1.9dtl) o conduc si eu destul de mult,asa ca nu vorbesc din auzite!
Chiar nu imi dau seama cum sa o fac sa se incalzeasca mai repde.Cand am pus cartoane in bot,in 10 minute baga deja caldura!
Stiu ca probabil o sa se vada urat,dar asta e!
In ultima instanta daca nu gasesc nimic o sa confectionez eu cumva una si o sa o prind cu ceva carlige de plastic...
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Tremuri de frig dar macar consuma putin Smile)
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am vazut din aceea de radiator si pe G Klasse.
Asa ca de ce nu pe Astra G?
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
George...eu nu stiu unde te-ai uitat tu dupa husa din aia de n-ai gasit...puneam eu un link dar mi-e sa nu fie considerat reclama...da o cautare pe google dupa denumirea "husa capota astra h" si vei gasi imediat...costa 50-60 RON. Uite si o poza:

Sau...tu cauti ceva care sa-ti acopere grila la radiator...adica nu o husa de capota ci ceva care sa obtureze radiatorul...? Pt ca daca vrei un sistem care sa-ti obtureze o parte din radiator in asa fel incat masina sa se incalzeasca repede...sigur 100% ca nu vei gasi pt ca asa ceva nu exista...cred ca era si o discutie pe forum cu cineva care incerca sa inventeze un sistem din asta pentru Astra H, diverse chestii si materiale care sa obtureze o parte a radiatorului...cauta pe forum...stiu sigur ca discutau unii...
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
El vrea o husa care sa-i acopere si radiatorul ca sa bage mai repede caldura.Nu vrea husa doar sa o apere de pietricele.
@george_eu25 daca gasesti asa ceva da-mi si mie un PM ca sunt si eu interesat.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sorindf2000 a scris:George...eu nu stiu unde te-ai uitat tu dupa husa din aia de n-ai gasit...puneam eu un link dar mi-e sa nu fie considerat reclama...da o cautare pe google dupa denumirea "husa capota astra h" si vei gasi imediat...costa 50-60 RON. Uite si o poza:

Sau...tu cauti ceva care sa-ti acopere grila la radiator...adica nu o husa de capota ci ceva care sa obtureze radiatorul...? Pt ca daca vrei un sistem care sa-ti obtureze o parte din radiator in asa fel incat masina sa se incalzeasca repede...sigur 100% ca nu vei gasi pt ca asa ceva nu exista...cred ca era si o discutie pe forum cu cineva care incerca sa inventeze un sistem din asta pentru Astra H, diverse chestii si materiale care sa obtureze o parte a radiatorului...cauta pe forum...stiu sigur ca discutau unii...
Da sorine,asa ceva caut....Huse de capota am gasit gramada dar eu vreau ceva sa acopere si grila si eventual si mai jos.....Ceva ca in poza aia atasata de mine,dar sa fie pentru astra H.
Daca stau sa ma gandesc si la logan se deschide doar capota,fara grila.Si ala la care vazusem eu asa ceva,avea ceva de comert pus acolo,nu facut de el...Se vedea ca e facut cat de cat profesional.
Asa ca daca e pentru logan ar trebui sa existe pe undeva si de astra H!
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
...hai ca m-am uitat si eu astazi de curiozitate pe mai multe siteuri si pe la noi si pe la altii si ... e asa cum am zis si ceva posturi mai devreme...nu exista husa pentru Astra H care sa acopere si grila radiatorului, cea dintre faruri. Singurul model e cel la care am pus poza ( cu mici diferente in sensul ca la unele huse nu scrie nimic pe ele, la altele e trecut modelul masini cu scris mai mare sau mai mic, etc) In schimb pretul difera foarte mult...am vazut si la 70 Euro la altii, la noi am vazut ca se gaseste si la 50 Ron...deci...poate ar merita sa cumperi 2 huse din astea, pentru a avea marterialul si sa incerci la cineva care se ocupa cu tapiterii sa faci una...insa tot nu inteleg cum vei prinde husa sa stea frumos intinsa peste botul masini ca la Astra H nu ai de ce te prinde la grilajele alea ...la Astra G de exemplu grila dintre faruri este in prelungirea capotei, din asta se si gasesc huse care sa acopere si acea grila...in fine...poate tot cartonul e mai avantajos...Smile
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ma gandeam sa ma duc la un croitor si sa-mi faca un " V" din ala care sa acopere tot botul,la care sa ataseze niste carlige de plastic.Deschid capota si il prind de grila sus pe dinauntru,iar in partea de jos o sa il prind tot cu carlige de grila de la bara.Asa o sa acopere doar grilele,fara capota!
Sa vedem ce marerial sa iau?!
  • aidrian25

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sal. si la mine se incalzeste f.greu de cand a venit frigul temp.motorului nu a depasit 71grade in 11km care ii fac eu,ieri nu a atins nici 60.
Eu ma gandeam sa-mi acopar grila cu punga neagra si scotch negru masina find neagra,varianta economica Very Happy probabil nu o sa arate f.bine dar asta e..
Si ideea ta cu materialul (din vinilin presupun) este buna nu iti trebuie decat o bucata de material si o bunicuta cu masina de cusut Smile daca reusesti ceva sa nu uiti sa pui si o poza. succes
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
#aidrian25, ai verificat termostatul? Asa patesc si eu, insa cand temperatura de afara e in jurul valorii de 0 grade masina se incalzeste imediat si ajunge la 84....cand scade sub -5, -10 grade deja se incalzeste mult mai greu si ajung cu greu la 65 de grade in 6-7 km cat fac pana la serviciu.

Te intreb pentru ca incerc sa imi dau seama daca e normal sau e termostatul defect.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
d0m1n1c, sper ca ai sesizat ca postul lui aidrian25 implineste 2 ani poimaine...
Si da, ce patesti e normal. Cu cat diferenta de temperatura intre unde vrea motorul tau sa ajuga si ce e afara e mai mare, cu atat pierderile de caldura sunt mai mari. Transferul termic nu se face doar prin intermediul antigelului, si blocul motor vine in contact cu aerul... deci...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR