Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • Alex1796

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut , am si eu o problema .Corsa B
Becurile de pe consola centrala , mai exact cele de la butoanele de ventilatie nu se aprind
Becurile sunt arse sau e vreo siguranta care mai exact ?
In caz ca sunt arse stie cineva un tutorial mai explicit , ca sa desfac consola ?
Multumesc
  • pisic88

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
ai 3 becuri acolo in consola centrala. 2 sunt in consola si 1 e in butonul de dezaburire. am facut eu un tutorial dar e pe alt sitte asa ca incerc sa-ti explic aici.
prima data trebuie sa scoti grilele de aer de la consola, fortzezi un pic de ele dand in jos la maxim si apasand un pic sa intre ca sa poti sa le dai peste cap. pe urma apesi din laterale cu 2 surubelnitze drepte si incerci extragerea grilajului. ai 2 suruburi acolo, stanga dreapta care tin si tid-ul daca il ai. unde ai butonul de reglare a aerului (interior-exterior) scoti butonul la fel, usor ca se scoate prin tragere. cu o surubelnita dreapta scoti si plasticul ala unde ai desenele la el. ai 2 suruburi acolo. dai de butonul care regleaza viteza aerului pe dezaburire (tragi de el) pui pe viteza 3 si pe dedesupt vezi ca ai un gol in buton, in timp ce tragi de el apesi cu o surubelnita subtire prin golul ala pt ca are un clips si nu ai vrea sa-l rupi. celelalte 2 butoane, reglarerea aerului cald-rece si reglarerea pozitiei ies mai usor doar fortand un pic tragand de ele. ca sa scoti fata de la consola centrala, pt ca asta trebuie sa faci ai 2 suruburi pe interior, ai cap de 20 torx. sunt intre gura de ventilatie si consola. le desfaci, dai fata aceea de plastic jos si o sa vezi cele 2 beculete care lumineaza consola. pe interior la butonul de la dezaburire ai sa vezi si al 3lea beculet.
  • Alex1796

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Mersi mult , si ce becuri imi trebuie mai exact daca sti ?
Sti cumva ce siguranta au acele becuri , poate sunt bune si e siguranta arsa ?
Si la bricheta sti cumva cum se desface ca si acolo am bec dar nu se aprinde Neutral
  • pisic88

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
la magazin cand te duci ceri becuri de bord fara soclu.
la scrumiera nu stiu, am schimbat 4 scrumiere de la desmembrari. de fiecare data cand s-a ars becul am cumparat alta. e 10 lei pe la desmembrari asa ca nu mi-am batut capul. chestie e ca sunt mai multe modele de scrumiere, are un plastic in spate care sincer nu stiu cum se desface.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR