Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am un opel astra g z16xe, am schimbat playerul cdr500 cu un sony xplod mex-bt3700u si as dori sa schimb boxele fata spate.
Pentru fata ma gandeam la asa ceva sunt marca SAL 40/60w 4 ohmi si sunt de 17cm deci pe fata ar intra perfect ca si dimensiune
Si pentru spate as putea sa iau tot din gama SAL pe o dimensiune mai mica ce ma intereseaza nu stiu daca s-ar potrivi in usi.
Voi ce parere aveti sau ce imi recomandati ma intereseaza doar boxe(difuzoare) de Bass nu vreau boxe de la sony,pioneer etc care au si tweeetere incorporate vreau mai mult bass ceva gen ca cele din poze.
Mentionez ca cele SAL costa ambele 70 de lei
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mai bine sony decat sal. acestea sunt niste chinezarii ordinare, care costa mai mult decat merita.
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pe langa boxe iti trebuie si inele adaptoare
Sfaturi si aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6684
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
ady stai asa, aceste inele adaptoare cu ce ma ajuta, intra orice difuzor pe acest inel si se fixeaza pe gaurele de prindere din usa?
adica ca eu sa nu mai dau alte gauri in usa pun aceste inele nu?
Alin te contrazic aici deoarece in urma cu 3-4 ani tatal meu a cumparat 2 difuzoare sal ca cele de sus si le pus la o combina JVC le-a schimbat pe cele vechi cu astea sal si se aud destul de bine nu gajie etc, bn prarerile difera si eu nu vreau mai mult de la sunet deatat,ca asa as rezolva cu un subwoofer
Skip ads

  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pai la astra g pe fata sunt boxe de 16,5,deci iti trebuie inele de 16,5. Daca pui boxa fara inel,s-ar putea sa nu incapa in usa(loveste magnetul in tabla) si boxa este dreapta iar usa nu,deci nu calca bine...si nu cred ca o sa iti placa cum se aude Smile
Inelele se prind de usa si daca raman spatii intre tabla si inel le umpli cu mastic/plastilina,dupa care fixezi boxa de inel
La un serci pe gogu,am vazut ca sunt inele adaptoare speciale pt opel,din plastic,cred ca astea calca perfect si nu mai e nevoie de mastic/plastilina
Ideal ar fi sa antifonezi si usile daca tot vrei sa te apuci...
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu numai ca ai mari sanse sa-ti loveasca magnetul in tabla, dar si geamul iti loveste in difuzor cand coboara. De asta este importanta adancimea de instalare. Recomand difuzoare DLS sau Hertz Dieci/Energy, o sa-ti schimbi parerea despre calitate daca incerci asa ceva.
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Dar si preturile sunt pe masura Smile
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ok multumesc pt sfaturi
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
ady bun sa zicem cumpar difuzoare 16.5 (multe am vazut ca sunt de 17 nu stiu daca sunt cu jumatati) iau si inele dar dupa ce le montez si pun panoul nu o sa loveasca in panou?
Si mai ales pe spate ca vreau sa pun tot de 16.5 ( am vazut ca este tutorial facut cum sa pui boxe de pe fata pe spate),
si cum a zis si BV19MAX trebuie sa tin cont de distanta de la rama pana la magnet sa nu am probleme ca geamul sa loveasca
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
16.5 ,17...e cam acelasi lucru,pune niste inele cu latimea aprox egala cu cea a boxelor originale si nu ar trebui sa loveasca nicaieri(gasesti inele cu latime de 10,15,20mm etc )
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
cred ca ma dau pagubas si ma duc la un service autorizat si sa faca ei toate nebuniile astea, prea multe latimi, distante etc de apreciat si mi-e ca poate cumpar ceva si apoi vad ca nu se potrivesc.Multumesc pentru sfaturi
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
adyytzu a scris:Dar si preturile sunt pe masura Smile

Vrei calitate, platesti.
Te zgarcesti, platesti mai tarziu Smile

Asa m-am zgarcit eu pentru 100 de lei la 4 difuzoare si au sfarsit cu un ciocan in ele. Cel care a rezistat primului ciocan l-am rezolvat cu ampliful de la subwoofer cu bass boost la +8 Evil or Very Mad Twisted Evil Evil or Very Mad
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Mare dreptate ai, dar supn ca depinde si ce vrei de la ele, vrei sunet bun si calitate platesti, eu sunt intre, practic vreau ceva putin mai bun decat sunt cele de pe ea, din vara sper sa trec la o masina euro 5, iar opelul va ramane la tatal meu, asa ca nu are rost sa inveatesc f mult.
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
BV19MAX,asta e stiuta!Smile

Wall,ai cumva boxe cu membrana de carton? daca da,si nu vrei sa investesti prea mult poti,sa le schimbi cu boxe cu membrana de cauciuc,pe spate pui boxe de fata tot cu membrana de cauciuc si tweetere,daca nu ai. Eu asa am si sunt multumit de cum se aude...nu am usile antifonate deloc,urmeaza la vara Smile

carton:
cauciuc:
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
membrana este de cauciuc, pai sa stii ca asa am sa fac mai bine iau niste boxe de fata si pun pe spate, am tweetere pe spate sunt la manerul de deschidere
  • marius96

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Totusi,cum se leaga boxele la portiera?
Eu mi-am luat niste boxe Alpine SXE-1750S si se aud jalnic...adica alea de fabrica au de 2 ori mai mult bass si cand sunt date incet si cand sunt date tare...nu imi explic...alea sunt din 2001 originale...si astea de noi se aud nasol si cand sunt date incet si mai ales cand le dau tare...si casetofonul e bun...pioneer...am cu ce da in ele...
Ideea e ca boxele au fire cu care vin...e un tweeter care are fir lipit in el...firul pleaca la boxa mare,jos in usa...si de acolo...are prelungire in continuare cu papuci...pe care i-am legat la mufa din usa a boxei...si merg naspa rau...cred ca le vand...nu aveti idee de ce se intampla asta?
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Vindele, eu am pus un subwoofer alpine de nu poti sta in masina
  • ovicu06

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2001 z 16 se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
se parere aveti de astea ? sunt ok ? ca pret si calitate http://tor-online.ro/produs...5-16.5cm/pagina2/
  • OpelVectra98

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH-
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Eu sunt de parere ca nu merita sa schimbi boxele originale care sunt marca RFT cred sau VDO nu mai stiu cu niste petarde aftermarket doar pentru ca scrie pe ele 100000 de watt care reali sunt 10 Smile) . Daca vrei ceva de calitate , bose sau harman kardon cu amplif in habitaclu si tweetere nanotech. Dar atentie pretul este piperat !
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR