Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
inlocuire "Conducte frana"

Am schimbat in service un segment din cupru pe burta masini si a oxidat neavand nici o izolatie exterioara, cum aveau cele originale de aluminiu.

Doresc sa stiu daca exista, si conducte de frana izolate spre exterior...
Conducte frana cum sunt cele originale, mai exista...
Ce materiale stiti sau cunoasteti...
Din ce materiale recomandati sa fie...
Si ce mai este mai nou in acest sens...
Cele originale au Ø 6mm parca, sau ma insel...

Am cautat conducte frana din cupru izolate dar nu am gasit, sau nu am cautat suficient... sau au denumiri la care nici nu te gandesti...
Masinile care se fabrica in prezent, din ce materiale sunt facute conductele de frana.
Mersi.
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
nu vreau sa se considere reclama,dar colegu nostru nu cred ca a cautat pe unde trebuie
http://www.gplshop.ro/index...amp;product_id=88
conducte din otel,cred, dar sunt imbracate in plastic
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Vezi ca alea sunt conducte de GPL care nu rezista la presiunea pe care o imprima pompa de frina!Acele conducte puse pe sistemul de frinare inseamna....MOARTE SIGURA!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Se pare ca lumea nu prea a schimbat conducte frana, cum sunt cele din 2001 conductele mai ales cele de pe burta masini sunt coapte.
Ma asteptam sa gasesc mai multe pareri, se pare ca m-am inselat, numai la a mea sa dus conducta poate nu era originala. Laughing

Pana la urma cred ca o sa mai intreb in service ce materiale mai folosesc.
Daca nu, la vopsit cu pensula conducta de cupru... pe baza de ce sa fie vopseaua?

Multumesc pentru raspunsuri.
Skip ads

  • TOTAL_valib

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2000 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
T.ion, mergi pe produse OE la conductele de frana ! Nu lua aftermarket. Iti risti viata doamne fereste ptr o economie care nu se merita. Ia de producator/uzina neaparat
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am citit dar nu stiu daca este si adevarat,ca pe sisteme de franare cu abs nu se folosesc conducte din cupru din cauza ca este un metal moale si modifca parametri de functionare ai abs-ului.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Ca si idee, nu merg bagate in tub termocontractabil (deala folosit la cablurile electrice)iar terminatiile etansate cu silicon?
T.Ion am un coleg cu un astra G si cauta si el conducte dar nu a gasit nicaieri, credca doar in service-uri se gasesc.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Lumea nu a schimbat conducte ca nu le au ruginite:) nustiu cum de le ai tu ruginite ca nu le am nici eu pe o coaja din 96:)...
Ca idee nu gasesti, poti doar sa cauti la dezmembrari la masina la fel dar care nu le are coapt/ruginite etk...
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Conductele de cupru....nu vad de ce ar trebui izolate!Nu le afecteaza un pic de oxid pe ele....prea multe probleme va faceti!
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat


Deci se poate...
  • iulica1978

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
eu le-am pus din cupru pe toate si nu mi-a scazut nici nivelul la lichidul de frana si nu am avut pana acum vreo problema . le am de 1 an jumate.
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Foarte bun material cuprul pentru conducte de frana.. cine are obiectii e binevenit sa aduca argumente in sustinerea obiectiilor expuse. Nu se folosesc "din fabricatie" din considerente pur economice, cuprul e mult mai scump decat otelul, iar otelul protejat poate fi eficace in conditii de exploatare predictibile de catre producator. Orice producator construieste un tip de automobil avand in vedere o durata de exploatare limitata..Deci, @T.ion daca vrei sa schimbi conductele, fa-le din cupru si garantat vor tine mai mult decat restul masinii. Doar ca sunt mai scumpe daca le faci in service.. recomand sa cumperi conducta la ml, nipluri, trusa de bercuit si sa-ti planifici cateva zile libere..
Skip ads

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am pus conducta de cupru cumparata la metru pe care am bercuit-o si i-am montat olenderul, sau cum e numeste filetul acela,la o firma ce se ocupa de asa ceva. Foarte multumit de un an si ceva. lichidul la nivel, totul ok. prea multe temeri nentemeiate in legatura cu rezistenta cuprului neizolat sau cum scria un coleg mai sus, cum ca ar modiica parametrii ABS. Repet, totul functioneaza ok.
  • mashu89

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Astazi imi schimb si eu conductele de frana. Cele originale care sunt pe masina sunt ruginite (masina are 9 ani).
Cei de la service mi-au recomandat din cupru tocmai ca sa scap de problema cu rugina in timp.
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
@mashu89 mai bune decat cele din cupru gasesti doar din inox, titanium, crom sau alte aberatii.. Bine faci ca le schimbi, vezi cu cat te "incarca" pentru ml de conducta.. ai fi putut s-o cumperi tu la metru din Dedeman de exemplu, iesi la 1/2 pret.. bercuirea si montajul ramane pe mana service-ului care te "pretuieste" doar la manopera. Eu am facut un segment pentru roata spate-dreapta de la cilindrul receptor la furtunul de pe punte si m-a costat 17lei conducta, 8 lei niplurile, 30lei o ora manopera. Routarea si montajul l-am facut eu acasa, deci, e destul de scump cu materialul service-ului.
Bafta!
  • mashu89

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Ma interesez cand iau masina cat a costat si te anunt. Pot spune ca e scumpa manopera la service-ul unde am mers.
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Inainte sã semnezi de primire iti recomand sa le ceri sa ridice masina pe elevator și sã te uiți la lucrare..vezi estimativ cati metri au schimbat, cati ai de plãtit pe deviz, etc.. Eu unu' n-am încredere în service-uri, de-aia fac singur ce pot..
  • mashu89

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Mecanicul care lucreaza la ea e prieten foarte bun cu mine si de aia am ales sa o duc la el in ciuda faptului ca manopera e ceva mai mare fata de alte locuri
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salutare la toti cuprul este un material rar intalnit in sistemul de franare deoarece costa mult si de aici si pretul mai ridicat.
Eu cat timp am lucrat in service ca mecanic seful aducea conducta de cupru la 100m si aveam trusa de bercuit.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
E f bine cu cupru, nu va faceti griji. Macar sa tina masinile noastre vechi, mai mult decat conducta schimbata.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR