Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord
  • bAndrei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1972
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
hai sa iti dau niste scaune de compromis. incerci maestria omului pe ele. daca sunt ok le pastrezi si mi le dai pe alte masinii la schimb
Skip ads

  • kenzo103

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru propunere, ca si ultima solutie asta o sa fac. Luna asta o sa fiu plecat in Germania la Nürnberg pt 2 saptamani, cunoasteti vreun parc de dezmembrari prin zona sau pe traseu pentru masini vechi ? am vreo sansa sa gasesc piese mai ieftine pe acolo pentru Rekord c ?
  • bAndrei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1972
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cauta pe ebay..si vezi-le locatii. sunt cativa dar greu de aratat cu degetul. daca gasesc ceva iti as aici mesaj
  • bAndrei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1972
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
http://www.ebay.de/sch/ford...nc&_trk.l2562

este la vre-o 3-400 km dar toaca pe rupte
Skip ads

  • kenzo103

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Nu am mai postat de mult timp asa ca o sa fac un scurt update la zi sper eu.
Intre timp masina a primit un kit ambreiaj nou, rulmetul de presiune se blocase si practic freca direct pe placa de presiune, am montat la interior o mocheta si un set de covorase noi, fetele de usi la interior au fost inlocuite cu unele in stare ca noua, chederele de la usi au fost inlocuite cu unele originale, a fost motata toba finala, au fost inlocuite anvelopele de pe rotile spate si cele de pe fata cu unele de dimensiuni corespunzatoare, carburatorul original Solex a primit o curatare completa si un set nou de garnituri, Am reusit sa reconditionez farurile (din 4 faruri am resit sa fac 2 in stare acceptabila.
Ce planuri am pentru viitor : inlocuire rulmenti punte fata si punte spate, cei de pe puntea spate se gasesc doar pe site-uri de specialitate la preturi piperate, o data cu inlocuirea rulmentilor trebuie sa schimb si semeringurile de la planetarele spate prin care imi arunca ulei de transmisie pe saboti, un lucuru nu tocmai placut, doresc sa montez dinamul original al masinii pe care am reusit sa-l reconditionez. Am mai achizitionat o cutie de viteze SH pe care vreau s-o reconditionez (inlocuire semeringuri si garnituri si . Daca cunoasteti un meserioas rabdator prin Constanta care ocupa de cutii de viteze si pentru masini de varsta a treia va rog sa-mi spuneti.
Ca si concluzie la aproximaiv un an de la achizitia masinii, costurile au depasit cu mult bugetul estimat, dar bucuria pe care mi-o aduce acesta masina ma recompenseaza pe masura.



<span class='edit'>17 Nov 2014, 22:03:</span>




  • trifu85

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut!

Kenzo, cine/ cum ai reconditionat carburatorul? Smile
Chederele de la usi de unde le-ai comandat?
Multumesc! Smile
  • kenzo103

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Carburatorul l-am reconditionat singur, gasesti pe ebay set de reparatie pentru Solex 35 PDSIT : http://www.ebay.de/itm/1903...TRK%3AMEBIDX%3AIT
Chedere pentru modelul cu doua usi le-am luat de pe opel classic parts http://www.opel-classic-par...door_1968-72.html
  • trifu85

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc! Smile
Vreau sa o finalizez pana in iulie 2015 Smile
Mai am ceva "finisaje" la tabla apoi vopsitoria. In acte o am alba, dar as vrea sa o fac rosie. Nu stiu daca o sa am probleme cu cei de la Retromobil...
  • kenzo103

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Rosu, facea parte din paleta de culori de la vremea respectiva pentru Rekord C, nu ar trebui sa ai probleme cu ei. Spor la treaba! Smile
  • trifu85

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc! Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR