Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Buna,
Am avut neplacerea sa ma trezesc cu o zgarietura pe capota, facuta intentionat de un individ, caruia ii doresc tot binele din lume...
Atasez 2 poze aici. M.ar interesa daca se poate repara fara a se vopsi in totalitate capota, o alta solutie daca exista. Nu merge cu polish, e clar adanca pana la grund dar nu pana la tabla, cum se observa si in poze. Multumesc anticipat!
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Din astea o sa tot ai pe masina.mai bine pastrezi banii pentru altceva. Daca iti sta atat de rau pe creier, incearca cu un creion corector.
  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@Cldmarinescu de unde sa fac rost de creion corector?
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Carrefour,Dedeman,Baumax,Real,...piese auto,etc.(info,nu reclama..)Pretul variaza in jurul a 15 lei,mai mult sau mai putin.Mai greu sa-l gasesti insa exact pe cod culoare.Pentru mici "corectii",mi-am facut un spray la un magazinas preparari vopseluri auto pe calculator.M-a costat 40 lei,iar cand mai dau peste o ciupitura,spray-ez pe un betigas de urechi (curatat,nu altceva... Smile ) si tamponez usor locul respectiv unde a lovit criblura,etc.Vopsirea integrala per element,la vopsitorie,variaza (pretul) intre 250 si 450 lei,functie de service/pretentii/pregatirea elementului,vopsea inclus in pret.
Skip ads

  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@Micky001 stiu despre ce vorbesti, dar asta e zgarierura adanca, e in relief, si cu creioanele alea corectoare nu cred ca reusesc nimic. O sa mai caut vre.un service care s.ar baga la asa ceva, n.as vrea totusi sa revopsesc toata capota, la opel mi.a cerut 550 lei, asa, ca sunt client de al lor cica,altfel era 800,900 lei:)))wtf? Plus ca masina are 4 ani juma si s.ar vedea diferenta de culoare intre capota si restul...


Ultima modificare facuta de cosjudah la Lun 19 Jan, 2015 2:16 pm
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Inainte de a da cu creiuonul pe masina, degreseaza zona cu benzina.
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
par cam adanci pentru corector. creionul e mai mult pentru cele de suprafata. din pacate, astea par destul de adanci......
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu se poate vopsi doar acolo: trebuie vopsita toata piesa, altfel iese tiganie.
Daca nu vede tabla, mai bine o lasi asa. Daca se vede tabla, dai cu Nigrin si ai rezolvat.
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am folosit un corector facut in Vitan. M-am dus cu acel cod al vopselei si in 20 min a fost gata. Aveam acelasi tip de zgarietura. Corectorul face invizibila acea zgarietura dar adancitura nu o va repara. Mie mi se pare un compromis destul de bun decat sa vopsesc din nou capota. Inca un lucru de retinut: corectorul tine cam la 5-6 spalaturi dupa care tre sa-l folosesti din nou.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
la vopsire partiala exista riscul de "gazare" a vopselei bune.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut .
ÃŽn primul rand ,îmi pare rãu de ce ți s-a întâmplat . Ãsta e tara în care trãim .
Cu corectorul nu faci nimic pe zgârieturã aceea.Corectorul e pentru zgârieturi fine ,care nu se simt la deget.Totuși,dacã dorești neapãrat, am auzit ca exista corectoare pe codul vopselei,originale GM .
La polish nu iese ,dacã se simte când treci cu unghia peste zgârieturã(așa mi-a zis un meșter care se ocupa cu polish ).
Daca vrei sa o rezolvi ,Eu zic ca mai bine sa faci un efort financiar și o vopsesti (aici mã refer și la rezolvarea zgârieturii ,chit ,fiuller și restul)integral. Dacã o vopsesti parțial ,greu sa nu se observe .
Eu am vopsit pe casco ,o bara la vw polo,și nu se observa nicio diferența,dacã de ãsta ÃŽți e teama(masina avea 3 ani în momentul vopsirii barei ,anul trecut)
Prețul pe care îl cer bãieții de la opel este unul sa zicem 'ok",dar bãnuiesc ca acolo iese treaba cea mai buna. Poți sa scoți și mai ieftin,dar mai ieftin de 350 de lei ,o reparatie integrala ,cred ca e de mântuialã.
Bafta.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Patru ani juma' si n-ai Casco?... Smile Sunai un prieten de-o injuratura,sa-ti mai fac un "Zoro "si-o faceai pe vandalism.Ce mama naibi reparatie sa fie necesara la o zgarietura? Abea de ti-o atinge cu chit.Diferenta la vopsire apare doar la luciu,lacul fiind nou.La nuanta,doar de-aia sunt calculatoare.Gazare doar in vopsitoria din coltul strazii ,la garajul lui "Boss" Smile Deobicei elementele se vopsesc separat intr-o vopsitorie care se respecta.Corectura o poti face chiar si umpland numai zagarietura cu chit,daca ai o mana de artist.Treaba este sa nu matuiesti mai mult zona.Estte vorba insa de capota,sare in ochi!Daca era o bara,un prag,era altceva...Chiar si cu o corectura,tot se va "vedea",cu exceptia cazului in care te dai 5 metri inapoi,inchizi un ochi iar cu celalalt privesti doar mijit!... 550 de lei este mult!Nu stiam scorurile astea la Opel,dar la Seat spre exemplu,un element costa acum un an fix 100 euro ,cu totul! Pai daca un element costa 900 lei,o integrala cat ajunge? Tinand cont de faptul ca sunt 13 numai elementele mari,aripi,portiere,capota,plafon,portbagaj,bari.Apoi sunt secundarele,oglinzi,praguri ,grile,stalpi... Hmmm!
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
La vopsire integrala nu se mai ia per element .
Dacã mai insiști , poți sa o scoți la 500 de lei ,care e un preț corect pentru o vopsire de calitate .
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Revopsire
Polish sau creioane minune nu rezolva problema ta
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Creioane minune, nu. In schimb, cele facute cu vopsea pe calculator in baza codului de la vopsea sunt ok. Folosesc si eu si sunt foarte multumit. Cum am mai scris, singurul inconvenient este ca adancitura va ramane dar va fi vizibila doar celui cu ochi de vultur sau care stie locul zgarieturii.
  • cosjudah

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 1.4 100cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc domnilor pentru raspunsuri! @Cldmarinescu, ai putea sa.mi trimiti o poza cu reparatia ta?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca cunosti pe cineva care aerograf poti sa il rogi sa iti repare zona. cumperi vopsea pe culoare de la un magazin specializat si cu un aerograf iese iar apoi lacuita cu lac de pierdere si nu se mai vede nimic dupa un mic polish. o sa luceasca putin mai tare capota dar dupa vreo 1000km va fi la fel avand in vedere cat praf avem noi pe strazi si mai ales avand in vedere ca este capota. Eu asa am mai rezolvat probleme pe la masina si arata ok. Acum de vazut deloc nu se poate decat daca revopsesti toata capota si nu iasa diferenta de culoare daca este facuta la o vopsitorie de calitate. succes
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
cosjudah, cand ajung acasa, am sa poze zona zgarieturii. VAd ca esti din Timis altfel te-as fi trimis in Bucuresti la o firma care se ocupa cu reparatia zgarieturilor de cheie.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegul cosjudah . Din pacate zgarietura aia nu prea iese. Dar ai putea incerca polish profesionist in mai multe trepte (la cei care fac cardetailing ),si se va mai estompa. Altfel trebuie vopsita toata capota din pacate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR